O clech jako klíčovém nástroji hospodářské politiky mluvil Donald Trump už během kampaně a mezi investory panovalo nadšení. Ne tedy ze samotných cel, ale z plánů na nižší daně, deregulaci či obecně z protržní politiky. O clech samotných převládalo mínění, že nakonec nepřijdou, neboť jde jen o vyjednávací nástroj. Nyní jsme v situaci, kdy nižší daně se v zámoří vůbec neřeší, deregulace se děje hlavně skrze čistky ve státní správě namísto úpravy norem a cla se naopak stala velmi aktuální realitou.
Ve výhledu na letošní rok jsme určitý šok pro trhy z této strany čekali, neboť investoři si možnost čehokoli negativního vůbec nepřipouštěli. Zároveň jsme čekali, že po tomto šoku by přece jen měl efekt daní a protržních reforem dál v průběhu roku převládnout. Na druhou stranu je třeba říct, že nastavení americké hospodářské politiky je už nyní více nepříznivé, než jsme předpokládali. Navíc i po poslední vlně cel na Kanadu, Mexiko a Čínu a po jejich odvetě mají za týden přijít americká cla na ocel a hliník, vypadá to na brzké zvýšení cel opět pro Kanadu, zavedení 25procentního cla na EU a ve hře jsou i cla na měď a dřevo. Momentálně v šuplíku je myšlenka plošného cla, které Trump dříve chápal odděleně, tedy nad rámec cel individuálních. Kdykoli se však může vrátit na stůl.
Spolu s koncem naděje, že k poškození zahraničního obchodu nedojde, se logicky trh dívá na možné důsledky. Ty jsou charakterově stagflační, neboť snižují efektivitu obchodní výměny a navyšují náklady v systému. Dluhopisový trh pak jasně napovídá, že panují větší obavy z poškození hospodářského růstu než z vyšší inflace. V důsledku toho výnosy dluhopisů klesají hlavně na kratším konci křivek (dnes v USA a Německu asi -7 bps na 2Y splatnosti). Upevňuje se očekávání, že nejen ECB, ale i Fed půjde se sazbami dolů. Americká centrální banka by měla snižovat nejpozději v červnu a ve hře jsou pro letošek už 3-4 snížení.
Akciové trhy padají. Včerejší premiant DAX otáčí dolů o více než 3 procenta, ještě hůř je na tom italský FTSE MIB. Další z hlavních evropských indexů odepisují o něco méně, ale stále jde o výrazné ztráty. Za oceánem také žádná sláva, když klíčové indexy klesají asi o 1,5 procenta. Struktura poklesu odpovídá obavám o ekonomiku, když nejvíc trpí banky, cyklická spotřeba a průmysl. Technologie jdou také dolů, ale na své poměry nijak dramatickým tempem.
Akcie malých společností dnes padají rychleji než velké kapitalizace (Russell2000 -2 pct), když jim při riziku pomalejší ekonomiky nepomáhá ani větší odolnost vůči narušení zahraničního obchodu či pokles výnosů.
Z negativního sentimentu profituje krom dluhopisů také zlato, které se vrací nad 2900 USD. Navzdory očekáváním zavírání americké ekonomiky nepřináší zisky dolaru, který na páru s eurem naopak ztrácí na 1,0525. Koruna vůči dolaru zůstává zhruba stabilní u 23,85, zatímco na páru s eurem přece jen lehce slábne.