Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify?

Rozbřesk: Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify?

29.04.2025 9:04
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Kotrmelce v americké obchodní politice se již několik týdnů propisují do dění na finančních trzích, první zhoršení přinesla i dubnová šetření podnikatelských a spotřebitelských nálad. Za jak dlouho se Trumpův šok, především oslabení obchodu mezi USA a Čínou, promítne v reálné ekonomice?

K významné redukci obchodní výměny na trase Washington-Peking došlo od 10. dubna, kdy vzájemná cla dosáhla prohibitivních 100 %. Lodní kontejnerová doprava z Číny do Los Angeles zabere zhruba 30 dní, do New Yorku dorazí cargo za přibližně 55 dní. Jinými slovy, americká ekonomika zatím ještě nepocítila přímé dopady obchodních válek.

Ty lze očekávat zhruba od druhého květnového týdne. Tomu odpovídají výrazně nižší plánované dodávky kontejnerů do amerických přístavů (Los Angeles meziročně -36 %), což negativně zasáhne celý logistický řetězec – od poklesu poptávky po skladovacích kapacitách až po kamionovou dopravu. Následně se však může nákaza šířit dále napříč ekonomikou. Některé zboží nemusí být v regálech k dispozici vůbec, jiné bude kvůli clům s výrazně vyšší cenovkou.

Celá tato situace připomíná zkušenost z pandemie Covid-19, kdy přísné lockdowny vyústily v zadření dodavatelských řetězců. Jedno poučení z krizového vývoje – i pokud by Donald Trump v reakci na pokles ekonomiky zareagoval prudkým snížením cel, obnovení funkčnosti dodavatelských řetězců může zabrat čas. A v mezidobí působit stagflačním způsobem – ve směru nižšího růstu ekonomiky a vyšší spotřebitelské inflace.

To by byla nepříjemná situace pro Fed, který je v posledních týdnech pod palbou kritiky prezidenta Trumpa, aby snižoval úrokové sazby. Na tento scénář může nakonec dojít, zvláště pokud by americká ekonomika propadla do recese. Každopádně, zatímco v případě obchodní války máme pravděpodobně to nejhorší již za sebou, negativní dopady do reálné ekonomiky, tedy na hospodářský růst a zaměstnanost, se teprve naplno projeví.

TRHY

Koruna

Česká měna drží na začátku týdne dobyté pozice lehce pod hranicí 25,00 EUR/CZK. Dnes bude korunový trh sledovat především komentáře trojice centrálních bankéřů (Michl, Zamrazilová a Kubíček) na diskusním fóru ČNB v Plzni. Důležité budou především signály směrem k blížícímu se zasedání centrální banky – aktuálně trh počítá se snížením sazeb, nicméně poslední komentáře z bankovní rady byly dosti nejednoznačné a nevylučovaly ani další měnově-politickou pauzu. Případné jestřábí komentáře, které by vedly k přecenění tržních očekávání ohledně ČNB, by byly pro korunu pozitivním impulsem.

Eurodolar

Dolarové úrokové sazby, resp. výnosy včera padaly podél celé výnosové křivky, což eurodolaru umožnilo vyšplhat se nad 1,14.

Dnes se do hry dostanou důležitá americká data za březen – konkrétně zahraniční obchod (důležitý pro zítřejší HDP) a počty otevřených pracovních pozic (důležité číslo pro Fed). Kromě toho bude ve hře i spotřebitelská nálada za duben. Vše dohromady představuje riziko spíše pro dolar, neboť jakékoliv zklamání může posílit obavy, že konjunktura v USA upadá.

Regionální Forex
Dnes odpoledne bude zasedat maďarská centrální banka, od níž se všeobecně očekává, že ponechá hlavní úrokovou sazbu na úrovni 6,50 %. Komentář MNB k rozhodnutí může zdůraznit, že stále existuje mnoho nejistot, které vyžadují opatrný přístup. Bankovní rada sice může zpomalující inflaci přivítat, ale také podtrhne, že k udržitelnému dosažení 3% meziročního inflačního cíle je zapotřebí přísná měnová politika. Důležitá je také silnější spolupráce mezi MNB a vládou. Připomeňme, že maďarská vláda může v příštích týdnech zavést další omezení na výše marží na některé produkty drogerie (jako je kosmetika, prací prášek, sprchový gel atd.), s cílem inflaci dále stlačit.

Výše uvedené výstupy ze zasedání MNB by pro forint mohly být mírně pozitivní zprávou, naopak zklamáním by pro HUF mohlo být, pokud by centrální banka v přísné rétorice polevila.

 

Čtěte více:

Americké akcie mají to nejlepší za sebou. Očekávám další ztráty, říká stratég z Jefferies
26.04.2025 16:06
Americký akciový trh má své nejlepší dny za sebou a investoři by měli ...
Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
25.04.2025 15:42
Rostoucí cla a oslabující dolar v této výsledkové sezóně negativně do...
Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
25.04.2025 13:11
Jeff Richards z Notable Capital míní, že americkým firmám jen stačí ří...
Kde budou trhy na konci letošního roku – odhady jdou prudce dolů
28.04.2025 17:33
Stratégové celkem mohutně snižují odhady úrovní amerického akciového t...

Váš názor
  •  
    29.04.2025 10:53

    zatím možná ještě USA rostly (ale to jsou „stará čísla“)… dá se předpokládat, že zhruba za půl roku už bude jasné vidět vliv chaotického ZVYŠOVÁNÍ CEL ....a americká ekonomika pravděpodobně spadne do delší recese.... Protože Trump si nebude moci (?!) dovolit.. (pokud tedy nebude chtít ještě více navýšit !! .. již bez tak velmi vysoký Deficit vlády...) .. ) . výrazněji snížit daně... Totiž po agresivním ohlášení zvyšování cel - výrazně otočil (!)...a ustupuje (nebo ještě ustoupí) ...téměř "na všech frontách" ...a tedy nebude mít ..prostě dostatek extra příjmů na podporu hospodářství ...
    SFX
Aktuální komentáře
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y