Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře

Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře

23.05.2025 8:56
Autor: ČTK

Německé hospodářství v prvním čtvrtletí vykázalo silnější růst, než statistici původně odhadovali. Hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 procenta, uvedl dnes v konečné zprávě Spolkový statistický úřad. Předběžná data stanovovala růst v prvním čtvrtletí na 0,2 procenta.

Německá ekonomika se díky návratu k růstu vyhnula takzvané technické recesi. Ta se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V posledním čtvrtletí loňského roku se HDP snížil o 0,2 procenta.

Důvodem vyššího růstu je podle předsedkyně statistického úřadu Ruth Brandové překvapivě dobrý konjunkturální vývoj v březnu. "Především výroba ve zpracovatelském odvětví a vývoz se vyvíjely lépe, než se původně předpokládalo," uvedla.

Německou ekonomiku podpořil zejména export automobilů a léčiv. To podle statistiků souvisí mimo jiné s razantní celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvůli které se zákazníci snaží předzásobit.

Navzdory oživení v prvním čtvrtletí vrhá Trumpova obchodní politika na německé hospodářství dál stín. I nadále jí hrozí, že letos vykáže třetí celoroční pokles za sebou. Poradní orgán německé vlády, známý jako rada moudrých, ve středu zhoršil svoji prognózu růstu hospodářství. Nově očekává stagnaci, tedy nulový růst. Loni v listopadu ještě předpovídal, že se letos HDP zvýší o 0,4 procenta. Se stagnací počítá podle dubnových údajů také německá vláda, která ještě na konci ledna odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu dokonce na 1,1 procenta.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá. Loni klesla německá ekonomika o 0,2 procenta, rok předtím pokles činil 0,3 procenta.

 

Čtěte více:

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
13.05.2025 11:46
Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu zvýšila více, než se...
Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
17.05.2025 9:00
McKinsey Global Institute na základě své nové studie píše o „síle jedn...
Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
21.05.2025 17:14
Německo plánuje ročně investovat do armády 3,5 procenta hrubého domácí...
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, index je na 87,5 bodu
22.05.2025 10:39
Podnikatelská nálada v Německu se v květnu opět zlepšila. Hodnota inde...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.12.2025
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
6:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude
14:38ČNB ponechala sazby beze změny
14:38ECB nechává sazby na místě a spoléhá se na přicházející data. Prognózu vylepšila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů