Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: EU není tvořena svobodou a otevřeností, ale byrokracií a dirigismem

Klaus: EU není tvořena svobodou a otevřeností, ale byrokracií a dirigismem

27.4.2004 12:50
Autor: 

Prezident Klaus už minulý týden v MfD obsáhle vysvětloval rizika, která vidí ve včlenění republiky do Evropské unie. Nebezpečí podle něj číhá v důsledku příliš rychlého unifikačního procesu, který nebere dostatečný ohled na ekonomickou vyspělost, národní zvláštnosti nebo geografickou polohu země.

V tomto duchu se nesl i jeho dnešní příspěvek německému listu Handelsblatt, citovaný ČTK, ve kterém český prezident označuje EU za útvar, který není tvořen svobodou a otevřeností, ale „spíše byrokracií, dirigismem, regulací a harmonizací“, kde státní intervencionalismus získává stále více na síle. Klaus také varoval před příliš rychlým přijetím společné měny. Poukazuje přitom na případ zavedení západní marky ve východních zemích spojeného Německa. „Pokud bychom zavedli euro příliš brzy, poškodilo by nás stejně jako deutschemark poškodila východní Německo,“ říká Klaus. Německo sjednotilo své dvě měny vzápětí po sjednocení, a to v ekonomicky nerealistickém kurzu 1:1.

V případě přijetí eura v České republice Klaus uvádí: „Jsem proti vstupu (do eurozóny) příliš brzy. Ekonomiky vstupujících států potřebují reálnou konvergenci, ne jenom nominální konvergenci.“ V podobném duchu se už dříve vyjádřili jak zástupci české centrální banky, tak činitelé evropských institucí jako EK nebo ECB. Přijetí eura je očekáváno v letech 2009 až 2010.

(zdroj: MfD, ČTK)


Váš názor
  • Klaus je pro svobodu a otevřenost???
    27.4.2004 13:09

    Ono Klausovo věčné vzývání tzv. parlamentní demokracie, tedy postoje "jednou za čtyři roky nás zvolte a pak nám laskavě nemluvte do toho, co děláme", nemá taky se svobodou a otevření moc co do činění. Však také poslanci ODS ukázali, jak to s otevřeností myslí, když hlasovali proti zákonu, který ukládá státním institucím poskytovat veřejnosti vyžádané informace.
    glox
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data