Americká měna včera v noci prudce a překvapivě oslabila na nové historické minimum k jednotné evropské měně. Předtím, v průběhu dne, překonala několik nebezpečných technických úrovní (mj. dosavadní historické minimum 1,1932) a oslabila až na 1,1980 USD/EUR (aktuálně 1,1940). Příčina tohoto pádu není ani tentokrát pouze jediná, jde o kombinaci protekcionismu, nedůvěry v kapitálový trh a obavy z deficitů.
* USA včera oznámily, že pravděpodobně uvalí kvóty na dovoz textilií a dalších výrobků z Číny. Jde o jasnou reakci na neochotu asijské země uvolnit dosud administrativně fixní kurz juanu. Teritoriální struktura deficitu obchodní bilance poskytuje jednoznačný obrázek - "čínský" schodek každý měsíc roste, v září činil 12,7 mld. USD. Obchodní válka přitom zasahuje například i ocel, podle WTO USA porušují podmínky světového obchodu, Evropa tak má prostor uvalit svá protekcionistická opatření.
* Americké ministerstvo financí včera oznámilo, že čistý příliv investic do cenných papírů v září poklesl až na 4,19 mld. USD vs. 49,9 mld. USD v srpnu, což je nejméně od září 1998 (1,17 mld. USD). Čisté nákupy amerických treasuries a bondů v září poklesly na 5,6 mld. USD z 25,2 mld. USD v srpnu.
* Hrozba teroristických útoků. Útoky Al-Kájdy v Turecku, další ztráty na životech vojáků v Iráku, zprávy o možném útoku v Japonsku, Británii nebo USA.
V září dolar oslabil z 1,078 na 1,172 USD/EUR (cca -9%), nízký příliv kapitálu do cenných papírů se tak reálně projevil v kurzu již v tomto měsíci. Podle našeho názoru na americkou měnu působí negativně spíše obnovená spekulace, že
Spojené státy skutečně chtějí slabší dolar, a když k devizovým intervencím liberální politika zatím nepřistoupí, uvalí alespoň dovozní kvóty.
Americký kapitálový trh je ale i v listopadu pod tlakem. Index Dow Jones od konce října dosud oslabil po předchozím růstu o 1,8%. Wall street otřásá další skandál investičních bankéřů.
FBI dnes v noci zatkla 48 devizových obchodníků, kteří měli okrást drobné investory o miliony dolarů.
Dolaru nepomohla ani slova centrálního bankéře Parryho, který zopakoval, že úrokové sazby mohou zůstat dlouhou dobu nízko, než se inflace zvýší. Podle něho jsou ekonomické ukazatele jasně pozitivní. Inflace v říjnu činila 2,0%, meziměsíčně ale ceny místo očekávaného růstu stagnovaly.
Nedomníváme se, že prudký pád americké měny odpovídá fundamentálnímu vývoji ekonomiky USA a eurozóny. Největší problém USA - dvojí schodek, tj. vysoký schodek na běžném účtu platební bilance a rozpočtový schodek - není podle našeho názoru alarmující, v poměru k HDP (6%) je deficit běžného účtu z historického pohledu stále na "bezpečné" úrovni.
Potřeba postupného oslabování americké měny v průběhu příštích let je zřejmá, v tomto okamžiku však výkon evropské ekonomiky posílení eura neodpovídá. Daleko "spravedlivější" by bylo vyšší oslabení dolaru k asijským měnám. Podobně, jen těžko si lze představit, že zahraničí ztratí úplně zájem o americké cenné papíry a vrhne se jen na zlato nebo evropské akcie a dluhopisy.
Silné euro by potom mohlo ohrozit dosud křehké oživení v eurozóně. Například šéf německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn si myslí, že kurz kolem 1,25 USD/EUR by již silně poškozoval evropské exportéry. Na druhé straně, vlivný analytik Steven Roach nedávno poznamenal, že dolar do dvou let oslabí o 20% (v době jeho projevu byl kurz 1,1455 USD/EUR, čtěte
ZDE).
Z technického úhlu pohledu je trh nyní samozřejmě překoupený dolarem. Nicméně pozitivní obrat dolaru je zatím nepravděpodobný. Nejbližší technickou úrovní je 1,2014 USD/EUR, poté 1,2100 a větší propad by znamenal kurz 1,23 až dokonce 1,30 USD/EUR zóna.
Následující graf ilustruje vývoj USD/EUR, v období 1993 až 1998 po přepočtení s využitím kurzu USD/DM. Je zřejmé, že historické minimum k euru se vztahuje jen k období existence měny euro, jinak byl dolar v období od roku 1993 k evropským měnám daleko slabší.
Radim Krejčí