Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Povodně stáhly průmysl pod hladinu

Povodně stáhly průmysl pod hladinu

10.10.2002 9:11
Autor: 

komentář doplněn
Hladinou v tomto případě rozumějme dosažení stejné úrovně produkce jako v loňském roce. V srpnu se totiž průmyslová produkce meziročně snížila o 2,8%, což je o trochu více než jsem očekávali (-1,5%). Podle odhadu ČSÚ by průmyslová produkce klesla pouze o procento nebýt záplav. Bez ohledu na povodně pokračoval negativní trend v zaměstnanosti v průmyslu. Ani pokles počtu zaměstnanců ovšem nezabránil poklesu produktivity práce.

Nebýt povodní a nižšího počtu pracovních dní vykázal by průmysl kladný přírůstek produkce, i když nijak oslnivý. Povodně ubraly z růstu průmyslové produkce zhruba 1,8 procentního bodu, nižší počet pracovních dní asi 1,9 procentního bodu, dohromady tedy 3,7 procentního bodu. Při stejném počtu pracovní dní jako loni v srpnu a bez záplav by se tedy průmyslová produkce zvýšila o 0,9%. To je sice kladné číslo, přesto nejnižší v letošním roce. Je tedy zřejmé, že povodně nejsou jedinou příčinou srpnového poklesu. Hlavní příčinou negativního trendu v průmyslu je kombinace stále relativně slabé poptávky v zahraničí, zpomalení růstu domácí poptávky a vliv nadměrného zhodnocení kurzu koruny.

Hospodářská situace v zemích EU zůstává stále nepříznivá. Očekávaná akcelerace hospodářského růstu v druhém polovině letošního roku se nedostavila a s tím se i odkládá růst poptávky po českém zboží. Celkový vývoz do EU se v srpnu meziročně snížil o 18%, reálně o necelých 9%. Tržby z přímého vývozu průmyslové produkce se však reálně zvýšily o 10,8%. Ve srovnání s předchozími údaji jde o však o zpomalení. Za leden až červenec se tržby z přímého vývozu zvýšily o více než 14%.

Vývozcům průmyslové produkce nepřidá ani posílení kurzu koruny. Ve srovnání s loňským srpnem byla letos koruna o necelých 10% silnější vůči euru a téměř 17% silnější vůči americkému dolaru. Prozatím však dopady do produkce a vývozu nejsou příliš viditelné, co se týče průmyslu jako celku. V některých odvětvích však nadměrné posílení kurzu zanechává viditelné stopy, příkladem je textilní a oděvní průmysl, kde produkce klesla o 8,4% (do jisté míry je toto číslo ovlivněno povodněmi - Jitex Písek, přesto by však patrně bylo záporné). Část břemene silné koruny dopadne na zaměstnance v podobě nižšího růstu mezd a poklesu zaměstnanosti. Co se týče mezd, lze snahu o hledání úspor a snižování nákladů očekávat ve větší míře až v příštím roce. Zejména v oborech, kde nepůsobí silné odborové organizace, bude patrně růst mezd minimální. Doposud však mzdy utěšeně rostou. Průměrná mzda se v srpnu zvýšila o 4,7%, reálně o 4,1%. Pokles zaměstnanosti je však realitou již nyní. Počet zaměstnanců v průmyslu se za poslední rok ztenčil o 43,1 tis. osob, tj. o 3,6%. Celkem v české ekonomice v srpnu meziročně počet nezaměstnaných vzrostl o 44,7 tis. osob. Je patrné, že průmysl je v současnosti hlavním zdrojem rostoucí nezaměstnanosti v ČR. Současný vývoj je typickou ukázkou, že nominální rigidity v ekonomice (v tomto případě nominální mzdy), které původně mají chránit určité skupiny osob (zde zaměstnance), mohou bránit přizpůsobení vnějším ekonomickým šokům (apreciace kurzu a pomalejší zotavení ekonomiky EU) a prohloubit distorze v ekonomice (viz propuštění v průmyslu). Návrhy na rozšíření nepružnosti v této oblasti, které se v poslední době objevily ze strany vládních činitelů, situaci rozhodně nezlepší.

Po přečtení předchozích řádek vyvstává jedna důležitá otázka. Jak to, že se průmyslová produkce snížila, když vývoz průmyslového zboží nadále roste, i když pomalejším tempem? Logicky zbývá jediné vysvětlení. Negativní vývoj domácí poptávky po českém průmyslovém zboží. Jedním z příkladů, je pokles poptávky po automobilech. Počet v ČR prodaných osobních automobilů české produkce se v srpnu meziročně snížil o více než 25%. Tento vývoj nezůstal bez odezvy v produkci dopravních prostředků, jež v srpnu poklesla o 18,8%. Ke zpomalení růstu dochází také u investiční složky domácí poptávky, což je logickou odezvou zpomalení přílivu přímých zahraničních investic a pokračující opatrné politiky bankovního sektoru v oblasti podnikových úvěrů.

V září se patrně dočkáme podstatně příznivějšího výsledku. Do značné míry však díky vyššímu počtu pracovních dní. V závěru srpna a v průběhu září také se řadě firem nepřímo zasažených záplavami podařilo obnovit provoz. Za celý rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 4,0% po loňském růstu o 6,8%.

David Marek

Přehled všech základních makroekonomických údajů týkajících se České republiky naleznete v sekci Ekonomika, která kromě aktuálních dat obsahuje i prognózy Patria, trhu, ČNB, Ministerstva financí ČR a dalších institucí. V této oblasti našich stránek také naleznete nadčasové ekonomické analýzy a komentáře, které se váží k jednotlivým ukazatelům. Podobně můžete využít i našich aktualizovaných grafů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)