Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Středoevropské banky se ohradily proti hodnocení regionu

Středoevropské banky se ohradily proti hodnocení regionu

04.03.2009 10:35
Autor: 

Následuje plné znění Společného postoje členů CEBS zastupujících orgány dohledu členských států ze střední a východní Evropy (České republiky, Slovenska, Polska, Bulharska, a Rumunska) k varováním týkajícím se hodnocení regionu střední a východní Evropy a jeho finančních systémů:

Orgány dohledu členských států ze střední a východní Evropy (České republiky, Slovenska, Polska, Bulharska a Rumunska) vyjadřují své obavy ohledně veřejně vyhlášených iniciativ varujících před riziky pro banky starých členských států EU v důsledku vysoké angažovanosti v zemích střední a východní Evropy. Tyto iniciativy znamenají velké reputační riziko nejen pro orgány dohledu, ale především pro finanční systémy, které dohlížejí. Zveřejněné informace doprovázející tyto iniciativy jsou často zjednodušené a zavádějící a mohou mít negativní důsledky pro banky působící v těchto zemích. Podobné spekulace zcela opomíjejí základní ekonomický vývoj v zemích střední a východní Evropy a vytvářejí jeho nesprávné vnímání, jež může mít negativní dopad na další vývoj regionu střední a východní Evropy i Evropy jako celku.

Ekonomická a finanční situace každého z členských států ze střední a východní Evropy je individuální a tyto země netvoří homogenní region. Je proto důležité, aby se nejprve rozlišovalo mezi členskými státy EU a zeměmi, které nejsou členy EU, a pak aby se oddělilo vnímání záležitostí specifických pro jednotlivé země nebo konkrétní bankovní skupiny.*

Dohledy každého členského státu ze střední a východní Evropy jsou plně odpovědné za dohled nad bankami působícími v jejich zemích a společně s centrálními bankami také za finanční stabilitu každé země. Nad dceřinými společnostmi bank z EU působících v členských státech střední a východní Evropy vykonává dohled na konsolidovaném základě orgán dohledu mateřské společnosti. Spolupráce mezi dohledem mateřské společnosti a dohledy dceřiných společností v kolegiích představuje důležitou součást práce dohledu a měla by umožnit všem příslušným dohledům získávat informace o celé bankovní skupině.

Současné právní uspořádání EU umožňuje vládám každé země EU reagovat přiměřeně na jednotlivé situace ve finančním sektoru každého členského státu. Vlády jsou zcela odpovědné za přijetí speciálních opatření vytvořených na míru specifickým potřebám finančního systému každého členského státu, včetně individuálních opatření zaměřených na dceřiné společnosti, jejichž mateřské společnosti jsou z EU. Tato odpovědnost je spojena s hodnocením systémového významu banky pro finanční systém v každé zemi a je dále navázána na příslušný národní systém pojištění vkladů, jelikož dceřiné společnosti bank z EU působící v členských státech ze střední a východní Evropy drží velké objemy místních vkladů.

Výše uvedené orgány dohledu členských států ze střední a východní Evropy by velmi přivítaly, kdyby budoucí iniciativy hodnotící riziko zemí střední a východní Evropy a jeho dopad na evropské ekonomiky respektovaly dané úlohy a kompetence dohledů a vlád každého členského státu, což zahrnuje zvážení všech možných opatření zaměřených na zachování stability jednotlivých finančních institucí a finančního sektoru každého členského státu jako celku. Zároveň je důležité zdůraznit, že orgány dohledu členských států ze střední a východní Evropy podporují úzkou spolupráci mezi regulátory zaměřenou na podporu koordinovaného přístupu k aktuálním otázkám finanční krize.

*Jediná podobnost spočívá v tom, že bankovní skupiny působící v regionu střední a východní Evropy v těchto zemích tradičně obchodují velice konzervativním způsobem a financují reálnou ekonomiku. Pasiva dceřiných společností se skládají z velkého objemu místních vkladů, které představují hlavní zdroj jejich úvěrové aktivity. Kromě toho se ukázalo, že region střední a východní Evropy byl – a nadále bude – motorem růstu a hlavním ziskovým centrem všech přeshraničních bankovních skupin EU angažovaných v tomto regionu.

(Zdroj: Tisková zpráva ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2025
12:30Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc
12:18Komentář analytika: ČEZ překonal konsensus na úrovni EBITDA i čistého zisku a navýšil výhled, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:15Akcie si po rally vybírají oddechový čas před sérií nových dat  
10:50Gundlach: Slábnoucí ekonomická aktivita, která ale nemusí přinést pokles výnosů dluhopisů
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Silný zájem klientů o hypotéky, financování firem a podnikatelů i investice
9:35ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2025
9:27Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady
9:06Rozbřesk: Češi nejvíce důvěřují ČNB. Proč je to důležité?
9:05Německá pojišťovna Allianz vykázala ve čtvrtletí rekordní provozní zisk
8:51ČEZ překvapil ziskem, výsledky zveřejnila také mmcité. Evropa zahájí negativně  
8:45KBC Bank koupí od J&T Finance slovenskou banku 365.bank
8:38mmcité klesly v prvním čtvrtletí tržby i zisk, plánuje dividendu 4 Kč na akcii
7:25ČEZ překvapil ziskem, zlepšil výhled pro EBITDA a navrhne dividendu 47 korun na akcii
14.05.2025
22:01Americké indexy končí den bez větších změn  
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren
15:38Drahá Evropa má pro další rally malý prostor, myslí Goldman Sachs

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m