Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Po Argentině a Turecku přebírá štafetu Brazílie. A italské výnosy už zase letí vzhůru...

Rozbřesk: Po Argentině a Turecku přebírá štafetu Brazílie. A italské výnosy už zase letí vzhůru...

08.06.2018 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Tipněte si, která měna nejvíce ztratila za posledních čtrnáct dní? Není ani turecká lira, kterou centrální banka zachraňuje prudkým zvýšením úrokových sazeb (včera o 125 bps), ani argentinské peso, na jehož záchranu přispěchal MMF s gigantickou půjčkou 50 miliard dolarů. Nejslabším článkem emerging markets je v posledních dnech brazilský real, který proti dolaru ztratil za dva týdny 6,4 %, přičemž proti koruně dokonce 7,6 %.

V brazilské ekonomice se sice na první pohled nic dramatického neděje, nicméně depreciace realu má svůj domácí příběh a to v podobě blížících se prezidentských a parlamentních voleb. Ty sice proběhnou až v říjnu, nicméně investoři a spekulanti již dnes začínají rozehrávat hru, která je založena na strachu, že v této největší jihoamerické ekonomice zvítězí některý z kandidátů z levého či pravého kraje politického spektra. A vzhledem k tomu, že zkušenost s radikálními změnami politických garnitur v jižní Americe není nejlepší, tak je o co hrát.

Tlak na brazilskou měnu má však i svůj mezinárodní rozměr a to v podobě postupného stahování dolarové likvidity z globálních trhů. Vše pochopitelně souvisí s procesem kvantitativního utahování ze strany Fedu, které jen tak jakoby mimochodem probíhá paralelně se zvyšováním úrokových sazeb. Fed aktuálně stahuje z trhů 30 miliard dolarů měsíčně, přičemž od července by to již mělo být 40 miliard a od října dokonce 50 miliard za měsíc. Tímto tempem (50 mld. USD za měsíc) by americká centrální banka měla prodávat trhu dluhopisy, dokud to uzná za vhodné. Z trhů a speciálně z emerging markets tak začíná mizet dolarová likvidita, přičemž všichni se mylně koncentrují na to, kam až Fed ještě může zvýšit oficiální úrokové sazby.

Pro slabší kusy z emerging markets, které čekají volby či trpí velkými obchodními deficity (jako třeba Turecko), je přitom velmi nepříjemné, že mezi americkými centrálními bankéři panuje aktuálně až nečekaná shoda ohledně toho, že nastoupený trend v redukci bilance Fedu se nebude v dohledné době nijak měnit. Jinak řečeno je třeba se připravit na to, že doba, kdy dolary byly levné a dostupné, se chýlí ke konci a řadu trhů čeká období daleko vyšší volatility. 

TRHY

CZK a dluhopisy
Členové bankovní rady ČNB vysílají jeden jestřábí signál za druhým, ale koruně to zatím nepomáhá. Připomeňme, že k jestřábím výroků viceguvernéra Hampla (a dříve i guvernéra Rusnoka) se přidal i další člen bankovní rady Mora. Příští zasedání naplánované na 27. června tak může být velmi zajímavé. Koruna nicméně na jestřábí řeči ČNB nereaguje, resp. spíše oslabuje, což může být výsledek blížících se zasedání Fedu a ECB (příští středa, resp. čtvrtek). 

Zahraniční forex
Euro dále zpevňovalo, když mu pomáhaly spekulace ohledně zahájení útlumu QE ze strany ECB (na zasedání příští týden). Problémem pro společnou měnu jsou však opět rizikové prémie u italského vládního dluhu, které znovu letí vzhůru. Pokud bude tlak na italský vládní dluh pokračovat, společná měna může jen těžko nabrat další zisky.

Akcie
Včerejší obchodování na akciových trzích v USA bylo smíšené. Širší index SPX500 nevykázal takřka žádný pohyb proti středečnímu závěru obchodování. Index Dow Jones Industrial Average si připsal 0,4 %. Nejhůře se dařilo technologickému indexu Nasdaq , ten propadl o 0,7 %, i tak se však pohybuje při svých historických maximech. Šlo tedy spíše o oddech v jinak velmi silném růstovém trendu. 

Za povšimnutí stojí včerejší výrazný růst akcií společnosti McDonalds (+4,4 %). Akcie reagovaly na zprávu vedení společnosti o nové restrukturalizaci způsobu řízení společnosti.


 

Čtěte více:

Rozbřesk: Španělská politická krize střídá italskou, trhy ale panikařit nemusí…
01.06.2018 9:19
Napětí v třetí největší ekonomice eurozóny zvolna polevuje. President ...
Rozbřesk: Pomůže koruně rychlý růst mezd?
04.06.2018 9:12
Česká koruna se dostala v posledních týdnech pod tlak zejména proto, ž...
Rozbřesk: ECB znovu pod italským tlakem?
05.06.2018 9:13
Udržet si politickou nezávislost bude pro ECB zdá se čím dál tím těžší...
Rozbřesk: Šéf německé Bundesbanky proti krizovému fondu eurozóny
06.06.2018 9:16
Šéf německé Bundesbanky varuje před vytvořením nového krizového fondu ...
Rozbřesk: ECB týden před svým zasedání vysílá zjevné jestřábí signály
07.06.2018 9:00
V posledních dvou třech týdnech se euro a italské vládní dluhopisy cho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data