Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: ČR bude moci vypustit více emisí, systém povolenek se změní

EK: ČR bude moci vypustit více emisí, systém povolenek se změní

23.1.2008 16:25
Autor: ČTK

Brusel 23. ledna (zpravodaj ČTK) - Česká republika bude moci v roce 2020 vypustit do ovzduší o devět procent více oxidu uhličitého (CO2) než v roce 2005. Týká se to však pouze emisí, jež nebudou zahrnuty v systému obchodování s povolenkami na vypouštění CO2, tedy v zemědělství, dopravě stavebnictví, službách a dalších oborech. Ty představují zhruba pětinu celkového objemu emisí. Celý systém obchodování se od roku 2013 změní a většina povolenek už nebude mezi podniky rozdělována zdarma, což se může odrazit na cenách pro spotřebitele. Vyplývá to z energeticko-klimatického balíčku, který dnes zveřejnila Evropská komise.

Návrh, který vyvolává odpor průmyslu i odborů, jež se bojí ztráty pracovních míst, musí ještě schválit členské státy EU a europoslanci.

Evropská unie se zavázala, že do roku 2020 sníží objem emisí skleníkových plynů o pětinu. Česko má přitom tu "výhodu", že má nižší hrubý domácí produkt než země na západ od jeho hranic. Ty musejí na rozdíl od chudších zemí, většinou nových členských států EU, emise snižovat. Tento postup má umožnit, aby chudší země nebyly diskriminovány a přílišné snižování emisí "nezadusilo" jejich ekonomiku.

Pravidla pro přidělování emisních povolenek ovšem budou pro všechny stejná. Povolenky v současnosti dostávají jednotlivé státy, které je poté zdarma rozdělují mezi průmyslové podniky. Pro ně jedna povolenka představuje jednu tunu oxidu uhličitého, který můžou vypustit do ovzduší. Přebytek povolenek mohou prodat na aukci, nebo si tam naopak mohou chybějící povolenky dokoupit. Tento systém bude fungovat do roku 2012.

V roce 2013 celý systém obchodování s povolenkami zaznamená revoluci. Zatímco v současnosti je jich v Evropské unii zdarma distribuováno zhruba 90 procent, v budoucnosti má naopak většina povolenek zamířit do aukce. Celkově se do roku 2020 objem emisí, které pokrývá aukční systém, sníží o 21 procent ve srovnání s rokem 2005. Postup u jednotlivých sektorů ekonomiky se ovšem bude lišit.

Producenti elektřiny si například budou muset koupit 100 procent emisních povolenek, přičemž energeticky náročné provozy - ocelárny, hliníkárny, cementárny - budou mít z počátku volnější režim a v roce 2013 obdrží povolenky zdarma. Nově se v celém aukčním systému objeví aerolinky a rafinerie. Začátkem nového obchodovacího režimu si budou muset koupit zhruba pětinu povolenek, přičemž se tato úroveň bude postupně navyšovat a v roce 2020 dosáhne 100 procent.

Peníze za dražbu povolenek zamíří do státních pokladen, přičemž pětina z nich by měla být určena na boj s klimatickými změnami, především na rozvoj "zelených" technologií. Ročně by se podle odhadu Deutsche Bank takto mělo v celé Evropské unii vybrat asi 60 miliard eur, tedy více než 1,5 bilionu korun.

Náklady na nákup emisí se nejspíš odrazí v cenách elektřiny pro spotřebitele. Podle studie Evropské komise by měl růst činit 10 až 15 procent v roce 2020. "Tyto návrhy povedou k růstu cen elektřiny pro domácnosti i firmy. To jsme jasně řekli občanům," uvedl místopředseda Evropské komise Günther Verheugen, který má na starosti průmysl.

Navýšení/pokles podílů vypouštěných emisí CO2, jež nebudou zahrnuty v systému obchodování s povolenkami, v roce 2020 v členských zemích EU ve srovnání s rokem 2005 v procentech:

země navýšení/pokles podílu vypouštěných emisí CO2 v roce 2020 ve srovnání s rokem 2005 v pct země navýšení/pokles podílu vypouštěných emisí CO2 v roce 2020 ve srovnání s rokem 2005 v pct
Belgie -15,0 Malta +5,0
Bulharsko +20,0 Německo -14,0
ČR +9,0 Nizozemsko -16,0
Dánsko -20,0 Polsko +14,0
Estonsko +11,0 Portugalsko +1,0
Finsko -16,0 Rakousko -16,0
Francie -14,0 Rumunsko +19,0
Irsko -20,0 Řecko -4,0
Itálie -13,0 Slovensko +13,0
Kypr -5,0 Slovinsko +4,0
Litva +15,0 Španělsko -10,0
Lotyšsko +17,0 Švédsko -17,0
Lucembursko -20,0 V. Británie -16,0
Maďarsko +10,0

    zdroj: návrh Evropské komise


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data