Bakalovy OKD trojnásobně navýšily údaje o zásobě uhlí
velikost textu:24. dubna 2008 1:00
Investoři, kteří se rozhodnou koupit si akcie firmy New World Resources, musí počítat s jedním rizikem. Tím je nejistota, kolik vlastně její doly skrývají uhlí. Bakalovy černouhelné OKD, které pod NWR spadají, ještě loni v září mluvily o 150 milionech tun. Dnes je jich už 419 milionů.
foto: Dan Materna, MAFAJasno o licenci na Debiensko by mělo být podle Bakaly zhruba do poloviny roku.
Už v prosinci zásoby narostly na 218 milionů tun a ze zářijových 15 let na více než 20 let těžby. Nyní, když NWR vstupuje na burzu, se zásoby ještě zdvojnásobily a těžba se protáhla na 30 let.
Vysvětlením "kouzla" je podle Zdeňka Bakaly fakt, že do zásob OKD započítali i uhlí ležící v polském Dole Debiensko. Podle prospektu cenného papíru NWR, který firma povinně předkládá investorům, jsou zásoby tohoto dolu odhadnuty na 190 milionů tun.
Problém však je, že Důl Debiensko nepatří OKD, ale polské státní těžební společnosti. Tuzemská firma má od března zatím jen zažádáno o těžební licenci. Neexistuje však žádná záruka, že jí polské úřady vyhoví.
"Je to jednoznačně riziko celého úpisu akcií NWR, a to velké," konstatoval analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák. Pokud by firma neměla k zásobám v Polsku přístup, znamenalo by to podle něho snížení hodnoty akcie NWR odhadem o 25 až 30 procent.
"Předchozí nízké zásoby uhlí, a tedy těžba na deset patnáct let, by asi nikoho z investorů neoslovily," vysvětluje si posun v číslech Novák.
. Jak šel v čas v dolech
leden 2006 - 269 milionů tun
leden 2007 - 134 milionů tun
září 2007 - 150 milionů tun
prosinec 2007 - 218 milionů tun
leden 2008 - 419 milionů tun
z toho Polsko - 190 milionů tun
Velká hra o započítávání uhlí
Za "neskutečné" považuje započítávání zásob polského dolu pod křídla OKD také Jiří Gavor, partner analytické firmy ENA, která se specializuje na energetiku.
"Čísla o zásobách uhlí jsou velká hra. Dávat dohromady zásoby dolů OKD a budoucích akvizic je zvláštní," říká Gavor.
Jasno o licenci na Debiensko by mělo být podle Bakaly zhruba do poloviny roku. "Licence v Polsku nebyla vydána již mnoho, mnoho let, tedy není to běžný proces," uvedl finančník.
Podle jeho posledních informací však rozhodnutí o koncesi padne během několika týdnů. Jakékoliv pochybnosti o umělém zvýšení zásob Bakala odmítá.
"Zásoby hodnotila nezávislá americká společnost John T. Boyd, která patří k nejvýznamnějším v tomto oboru. Použita byla velice precizní mezinárodní metodika," upozornil.
Když se ponechají stranou zásoby v polském dole, dochází John T. Boyd k výsledku, že se prokázané zásoby uhlí v pěti dolech OKD pohybují jen kolem 137 milionů tun uhlí a dalších 91 milionů tun odkázali autoři studie do kategorie "odhadované". Prokázané zásoby by při současném tempu těžby stačily jen na zhruba deset let života firmy.
Podle Gavora se odhady zásob a jejich vytěžitelnost mění s pohledem vlastníka. "Záleží, jaké jsou ceny uhlí, co je ochoten investovat do technologií a zda se mu tedy těžba vyplatí," uvedl.
Současné ceny uhlí se šplhají vzhůru, a tak lépe vychází i těžba hůře přístupného uhlí. Například nové stroje, které si OKD objednalo, mají umět těžit až v hloubce 1 500 metrů. Doposud se těží jen do hloubky kolem tisíce metrů.
Desítky miliard korun bude muset OKD také investovat do klíčového polského Debienska. Horník se do něj podíval naposledy před osmi lety a těžba tam má probíhat ve velkých hloubkách. Pokud by cena uhlí v příštích letech spadla, nabízí se podle expertů otázka, zda by se tento důl vůbec vyplatil.
Frank