Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ubírá se zdravotní reforma tam, kam již odešla její důchodová sestra?

Ubírá se zdravotní reforma tam, kam již odešla její důchodová sestra?

27.06.2008 16:45

Česká vláda to nikdy neměla lehké. Její politická pozice není záviděnihodná z důvodů vnitřních (spory uvnitř stran) i objektivních (vyrovnané síly s opozicí v parlamentu). Kromě toho má vláda vedená Mirkem Topolánkem jednu ekonomickou nevýhodu – snaží se prosazovat reformy v zemi zpohodlnělé několika lety rychlého růstu. Co na tom, že tento růst byl vyvolaný především vstupem země do Evropské unie a je tedy jen částečně naší zásluhou. Kdo by v takové situaci věřil reformátorům, že bez zásadních změn bude za pár let „český model“ u konce s dechem.

Nejcitlivějším indikátorem potíží vlády je její nejambicióznější reforma – pokus o nastolení alespoň částečně racionálního prostředí ve zdravotnictví, které se nyní potácí jako velká loď s nákladem 140 miliard korun, kterou nikdo neřídí a jejíž cestující vesele konzumují u švédských stolů, cokoliv jim kuchaři předloží, aniž by si někdo dělal starost s tím, že loď je mimo kurz, zásoby docházejí a okolo se objevují stále větší ledovce. Hudba stále hraje, že...

Ministr Julínek přitom na ministerstvo nastupoval s nejpromyšlenějším programem reforem ze všech ministrů, sestavil i silný a fundovaný tým na prosazení reforem (ano, přiznávám, jsou tam i moji přátelé, kolegové a studenti). Přesto narazil a stále naráží. Částečným důvodem může být nedokonalá „komunikace“, i když to je velmi neurčitá výtka – zdravotnictví opravdu není jednoduché téma a jeho reforma je ještě těžší na vysvětlení. Hlavním důvodem dosavadních potíží ministra zdravotnictví je ale český instinktivní odpor k trhu a nedůvěra ke komukoliv, kdo se nebojí použít slovo „reforma“. Na tomto odporu se snadno přiživí parlamentní opozice, ředitelé a primáři nemocnic a samozřejmě odboráři.

Čím dál tím více mi dnešní situace připomíná jaro 1997, kdy podobně sestavená a podobně slabá vláda ODS+KDU-ČSL+ODA diskutovala reformu důchodového systému. I tehdy ekonomika vcelku rostla (krize na nás čekala až za pár měsíců) a i tehdy byl připraven plán poměrně radikální reformy, která ovšem vycházela z mezinárodních zkušeností i doporučení. Na jaře 1997 vláda couvla – důvodem byla nedůvěra lidovců k zapojení soukromého sektoru do důchodového systému (a hysterický odpor sociální demokracie) a rozpory uvnitř nejsilnější koaliční strany ODS. Chvíli se ještě diskutovalo o kosmetických úpravách, ale pak celá diskuse o důchodové reformě usnula. Situace dnes je až mrazivě podobná – lidovce opět couvají, ODS zatím vypadá jednotně, ale strana Zelených je rozhodně méně nadšená reformami než bývala svého času ODA.

Řada pozorovatelů z důchodového fiaska obviňovala neprozíravé politiky. Jakkoli s tím lze souhlasit (něketrá vyjádření politiků z té doby mám ještě schovaná, je to neveselé čtení), jsem přesvědčený, že politici prostě jen dobře rozumí svým voličům. Upřímně řečeno, kdo chce být obtěžovaný volbou důchodvého fondu či zdravotní pojišťovny? Kdo má náladu porovnávat výnosnost fondů a jejich politiku výplaty annuit či pojištěnecký plán zdravotních pojišťoven? U důchodů bývala hlavní námitka, že správci fond rozkradou, u zdravotnictví je to „nemravnost“ zisku. V obou případech jde o různé projevy nedůvěry a nepochopení role soukromého sektoru v ekonomice. Většina lidí chce mít bájný český „klid“ a ezoterickou „jistotu“, že se o ně stát postará.

Je to jako na té velké lodi, co jela přes Atlantik – jídla je zatím dost, hudba hraje, tak nás nechte na pokoji a nestrašte nějakými ledovci...

Autor je docentem ekonomie na Institutu ekonomických studií FSV UK, členem Institutu pro sociální a ekonomické analýzy ISEA, „Research Fellow“ mnichovského CESifoinstitutu a „Residential Scholar“ amerického think-tanku (viz ZDE) ve Washingtonu DC. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data