Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Banky v EU spolupracují se zkorumpovanými režimy ve světě

Studie: Banky v EU spolupracují se zkorumpovanými režimy ve světě

12.03.2009 15:58
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Bankám v Evropské unii se nejen podařilo během finanční krize poškodit ekonomiky některých členských států, ale ještě prý přispívají k rozdmýchání konfliktů v oblastech světa, které ovládají zkorumpované režimy. Vyplývá to ze zprávy neziskové organizace Global Witness, kterou má ČTK k dispozici. V přehledu největších "hříšníků" přitom figurují finanční ústavy, které v minulých měsících spolkly obrovské sumy peněz daňových poplatníků.

Zpráva neziskové organizace dokazuje, že u evropských bank mají účty představitelé režimů v Rovníkové Guineji, Kongu, Gabonu, Libérii, Angole či Turkmenistánu. Peníze na účtech přitom často pochází z nelegálních zdrojů. "V těchto zemích bylo národní přírodní bohatství uchváceno jen několika jednotlivci, kteří jej využívají pouze pro osobní obohacení, upevnění kultu osobnosti, k porušování lidských práv či k financování ničivých válek," uvádí Global Witness.

Mezi bankami, které se na této činnosti údajně podílejí, figurují známá jména finančního světa. Mimo jiné Barclays, Citibank, Deutsche Bank, HSBC, či belgický Fortis, který málem padnul během finanční krize. Nakonec se mu nicméně dostalo bohaté finanční injekce od státu. Vedení účtů představitelů zkorumpovaných režimů jim umožňuje nepříliš striktní legislativa proti praní špinavých peněz. Banky mají povinnost hlásit podezřelé transakce, ale podle neziskové organizace to ještě neznamená, že s dotyčnými osobami nemohou dále spolupracovat.

Svůj účet má u britské banky Barclays i Teodor Obiang, syn prezidenta Rovníkové Guineji, tedy země, která se sice může "pochlubit" ropným bohatstvím, ale také značnou chudobou místního obyvatelstva. Obiang mladší sice pobírá 4000 dolarů měsíčně (84.000 korun) jako ministr vlády Rovníkové Guiney, ale vlastní obydlí za 35 milionů dolarů (735 milionů korun) v americkém Malibu a potrpí si na rychlá auta, za něž v posledních deseti letech utratil 4,5 milionu dolarů (téměř 95 milionů korun). To vše v zemi, kde se pětina dětí nedožije ani svých pěti let kvůli nuzným životním podmínkám.

Své peníze si mohl díky jiným bankám patřičně užít i bývalý prezident Libérie Charles Taylor, který nyní čelí obviněním z válečných zločinů u mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Taylor mohl díky údajnému nepřímému propojení s bankami Citibank a Fortis získávat značné zisky z prodeje dřeva, pomocí nichž buď financoval válečný konflikt v zemi, anebo končily na jeho účtu.

"Malá menšina bankéřů žije ze zisků, které tvoří díky finančním prostředkům z korupce. Pro lidi, kteří žijí z nemorálních příjmů na úkor druhých, máme slovo pasáci. Pasáci v podobě bankéřů nejsou o nic lepší než ostatní pasáci," cituje zpráva Paula Collera, profesora ekonomie na Oxfordské univerzitě.

Účty v evropských bankách mnohdy nepatří přímo jednotlivým politiků či jejich spřízněným duším. Deutsche Bank takto například vedla 15 let účty turkmenské centrální banky, které ale nebyly součástí hospodaření Turkmenistánu a byly pod přímou kontrolou bývalé hlavy státu Saparmurata Nijazova, který před třemi lety náhle zemřel.

Nijazov byl svého času považován za jednoho z nejkrutějších diktátorů na světě, který si vybudoval obrovský kult osobnosti a nechal se titulovat jako Otec všech Turkmenů (Turkmenbaši). Jeho majetek se přitom odhadoval na tři miliardy dolarů (63 miliard korun), přičemž Deutsche Bank spravovala asi dvě miliardy dolarů (42 miliard korun).

Nezisková organizace zprávu úmyslně zveřejnila před setkáním 20 největších ekonomik světa (G20) na summitu, který se uskuteční 2. dubna v Londýně. Global Witness přitom státníky vyzívá, aby se v rámci změn regulace ve finančním sektoru zaměřili i na "politicky exponované osoby".


Váš názor
  • Proč jen z EU
    12.03.2009 18:03

    Citibank je přece americká banka - black box na státní dotace. Proč tedy jen evropské banky? Nejvíc se perou "nemorální peníze" v Americe - zemi toxických aktiv a subprime bankéřů :-)
    buřič
Aktuální komentáře
24.04.2024
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m