Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Krátké období amerického triumfu a dominance je u konce - začalo pádem berlínské zdi a skončilo pádem Lehman Brothers

Stiglitz: Krátké období amerického triumfu a dominance je u konce - začalo pádem berlínské zdi a skončilo pádem Lehman Brothers

04.09.2009 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle držitele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze čelí ekonomika Spojených států významnému riziku další kontrakce. Podle jeho názoru není jasné, zda její oživení je udržitelné. Co se týče dalšího vývoje, vidí dva scénáře. Jedním je období „malátnosti“ se stagnující spotřebou a pomalým růstem soukromých investic. Druhým je oživení tažené vládním stimulem a následované prudkým oslabením – tedy vývoj popisovaný ekonomy jako oživení ve tvaru „W“. Opětovný pokles by již nemusel být tak zlý, jako první. Jeho pravděpodobnost je velká, není však nevyhnutelný.

Ekonomika by místo toho mohla zůstat po delší dobu na svém dně. Stiglitz se domnívá, že zatímco vládní stimul dosahující 787 miliard dolarů podporuje růst, není garance, že ekonomika si svou setrvačnost udrží. Ohledně dalšího stimulu je podle ekonoma nejlepší „počkat a uvidí se“.

Podle Stiglitze je v současnosti těžké předpovídat vývoj ekonomiky, protože se nyní skutečně nacházíme „v jiném světě“. Krize minulého roku byla prohloubena laxní regulací, která umožnila některým finančním společnostem narůst do velikosti, při které již systém nemohl zvládnout pád jakékoliv z nich. Tyto instituce jsou nejen příliš velké na to, aby padly, ale i příliš velké na to, aby mohly být řízeny. Stiglitz je toho názoru, že ani případná záchrana Lehman Brothers Holdings ze strany vlády by nezabránila poklesu globální ekonomiky do recese.

Kvůli velkému objemu nadbytečné kapacity čelí ekonomika Spojených států krátkodobému riziku desinflace a možná i deflace. V delším období se inflace stane hrozbou vlivem agresivní politiky Federálního rezervního systému. Ten tvrdí, že má nástroje na vypořádání se s inflací, obavy z ní však přetrvávají. Monetární politika se v ekonomice plně projeví do 18 měsíců, centrální banka proto bude muset stahovat monetární stimul na základě předpovědí. Ty v minulosti nebyly u této instituce tak dobré, aby nyní mohli být investoři klidní. V důsledku toho může trpět dolar. To je jeden z důvodů, proč se celosvětově zvyšuje zájem o diskusi nad alternativami k systému založenému na dolaru. Ten podle ekonoma vytváří nestabilitu, snižuje globální důvěru a je v základu nespravedlivý k rozvíjejícím se zemím, které půjčují USA bilióny dolarů a nesou riziko.

Stiglitz tvrdí, že otázkou je, zda odklon od dolaru proběhne chaoticky nebo řízeně. Narůstající deficit Spojených států a rozvaha Federálního rezervního systému podporují snahy o změnu současného stavu. Doba, kdy si USA byly schopny levně půjčovat v dolarech je u konce, nastává pohyb směrem k multilaterálnímu světu. „Skončilo krátké období amerického triumfu a dominance, které začalo pádem berlínské zdi a skončilo pádem Lehman Brothers,“ tvrdí Stiglitz.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Neuvěřitelná pitomost
    04.09.2009 22:48

    Jednak přirovnávat pád berlínské zdi (to byl spíš trumf Německa, ne?) ke krachu jedné makléřské firmy je totální nesmysl. Takových firem už bylo, kdo si dnes vzpomene na E.F.Hutton, Bear Stearns a řadu dalších, mimo to Lehman vlastnila mimimálně z poloviny japonská Nomura. Takže dědeček plácá nesmysly.¨ Zlatá éra Ameriky začala dávno před pádem berlínsklé zdi a bude ještě hodně dlouho pokračovat.
    Dan
    • Re: Neuvěřitelná pitomost
      04.09.2009 23:02

      Teda příští nobelovku musíš dostat určitě ty, mladíku. Myslím, že se všeobecně uznává, že ony vysoce sofistikované instrumenty peněžního trhu (kterým ani AG podle svého vyjádření nerozumí) se rozvinuly teprve v devadesátých letech minulého století. A co se týče hegemonie USA, tak to je otázka teprve necelých stopadesáti let. Do té doby tuto roli zastávala Čína....
      Kalka.
      • cina zcela jiste hegemonem nebyla
        08.09.2009 13:34

        to je naprosto bez debat. britanie, spanelsko, frankove, rim, recko, persie atd...jiste
        alain delon
      •  
        06.09.2009 11:19

        Čína? To má být vtip nebo zbožné přání sinofila/ky? Co tahkle Británie, předtím Španělsko.... Římská říše? Jaký tehdy měla Čína vliv na americký, africký nebo evropslý kontinet? Prakticky nula.
        Varel Buffet
      •  
        05.09.2009 17:55

        Jednak "nobelovka" za ekonomii neni zadna skutecna nobelovka a jednak tohle je notoricky levicacky blazen, nevim, proc ho porad cituji.
        fero
Aktuální komentáře
24.04.2024
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m