Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Caveat emptor…

Caveat emptor…

14.04.2011 14:28
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Kdykoliv se ve veřejném prostoru začne hledat viník nedávné finanční krize – mylně považované na věc minulosti – obvykle se prstem ukáže na „zlotřilé“ bankéře. Jde z pohledu nasměrování hněvu davu o relativně jednoduchý cíl, přesto v „tom“ nejedou sami. Je to totiž něco jako dilema vězně, který sdílí celu s Josefem Stalinem a Adolfem Hitlerem, zatímco v nabité zbrani má jenom jednu kulku. Všichni nyní vědí, že na vině jsou i prohnaní hypotéční makléři a poskytovatelé předražených půjček na bydlení. Nikoho nepřekvapí, že svůj díl viny nesou i „stavitelé“ komplikovaných dluhových instrumentů, jejichž výplatní profil byl s trochou nadsázky závislý na vývoji počasí třetí středu v březnu, dva roky od data emise. Někdo však takovým instrumentům musel dát kreditní rating a ten někdo jsou ratingové agentury. V konečném účtování tyto instrumenty také někdo musel koupit a ten někdo pravděpodobně neudělal svůj domácí úkol úplně pečlivě. Jinými slovy, kdo jsi bez viny, hoď kamenem…

Jedna entita však v celé rovnici zcela nepochopitelně schází – vlády. Je nepochybné, že společně s jadernou energetikou je bankovnictví jedním z nejvíce regulovaných oborů lidské činnosti. Obvyklou lidskou reakcí na jakékoliv selhání je v první fázi tendence hodit to na někoho jiného. To se stalo téměř okamžitě a ten neviditelný hrozící prst neomylně ukázal na banky. Problémem zůstává, že státy nikdy veřejně neuznaly, že selhaly v roli jim svěřené – roli regulátora. Zda to bylo pouhou neschopností, nebo v tom bylo něco více, je věcí akademické debaty, na situaci to nic nemění. Přesto dochází k „fázi dvě“, kdy ten samý regulátor prohlásí nastalou situaci za selhání regulace (???!!!) a její míru respektive rozsah okamžitě zvětší. Ohromen nesmírností svého mandátu a moci si však neuvědomuje, že si tím jenom zadělává na další problémy.

Peníze totiž mohou být utraceny v zásadě třemi způsoby. V tom prvním člověk může peníze vydat na „sebe sama“. Zda půjde o správné nebo chybné rozhodnutí není důležité, investice však bude nepochybně dobře cílená. Druhá cesta je utratit své peníze ve prospěch někoho jiného. Pokud tak činíte dobrovolně, jde o filantropii a patří vám dík. Pokud nedobrovolně, jste buďto daňový poplatník, případně okradený (resp. okradený poplatník). Třetí cesta je utratit peníze někoho jiného na někom jiném a jen málokoho překvapí, že to je přesně to, co činí vlády. Tato třetí cesta s sebou bohužel nese kolosální míru nezpodpovědnosti, chybého nasměrování zdrojů a pokušení si „něco“ ulít pro sebe. Důkazy tohoto tvrzení vidíte kolem sebe dnes a denně.

Institucionalizovanou formou tohoto jevu je trh státních dluhopisů. Teď nemám na mysli nezbytně ten náš, malý, český… jde mi spíše o jeho velké bratry v Evropě a ve Spojených státech. Prozatím jsou považovány za relativně bezpečné a bezrizikové investice, mnoho investorů však možná podceňuje rizika zde skrytá. Cyklus levných peněz se pravděpodobně obrací směrem vzhůru (ECB již sazby zvýšila a Fed možná bude následovat), což pro mnoho rozhazovačných dlužníků není dobrá zpráva.

Druhé pololetí tohoto roku ještě bude zábavné… caveat emptor aneb kupující, buď ve střehu…

Pozn.: Psáno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
 • viník ?
  14.04.2011 16:10

  Proč pořád hledat viníka v institucích,bankách,vládách, rating. agentůrách a kdoví v čem ještě, když za konkrétní problémy mohou konkrétní lidé - jména ...
  vini
 •  
  14.04.2011 14:41

  http://www.youtube.com/watch?v=OIfXwBkpYYs
  ?
  • Hlavní viník
   18.04.2011 14:19

   Pokud se nemýlím, tak hlavním viníkem krize je nejspíše vláda a jmenovitě prezident USA, který údajně prohlásil, že každý Američan má právo na svůj domek. Vláda také ustavila dvě známé hgypotéční agentury, které měly tento záměr podporovat a držela nízké úrokové sazby. Tím dala jasně najevo, že garantuje i rizikové půjčky. A proč by banky neměly takové garance a vlastně pokynu vlády k rizikovým půjčkám využít ? A protože byly opatrné, vymyslely deriváty, s pomocí nichž rizika hypoték rozhodila do světa. A když půjdeme ještě k jádru věci, pak skutečným viníkem je současný demokratický systém. Politici, aby získali hlasy podprůměrné, méně schopné části voličstva, musí jim něco přiníést. Bohužel to něco musí ale zase vzít té více schopné a úspěšnější části voličstva a dokonce úspěšnějším státům. Takže si začínám myslet, že ta čínská cesta nemusí být až tak špatná :) :) :).
   Jan Beránek
Aktuální komentáře
14.10.2019
22:01Sváteční obchodování na Wall Street
18:34Slovensko ani v příštím roce nebude hospodařit bez deficitu
17:49Obchod za to nemůže
17:25Trhy na nejlepší dohodu v dějinách moc neslyší. Čína chce víc a hrozí drcením kostí  
16:16Branislav Soták: Propad na nadcházející výsledkové sezóně USA by mohl být prvním od 2Q16
16:09Akcie Avast se na pražské burze blíží historickým maximům  
15:55UniCredit chystá záporné úrokové sazby u vkladů nad milion eur
14:42Huawei prý nebude vyloučen z dodávek pro síť 5G v Německu
13:15Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2019
13:14Týdenní výhled: Začíná výsledková sezóna 3Q19, USA a Čína zamířily k částečné dohodě  
12:39Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
12:03Nobelovu cenu za ekonomii získávají Banerjee, Duflová a Kremer za boj proti chudobě
11:41Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
11:20Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
10:49Micossi: Rozlišujme mánie a bubliny na akciových trzích
10:49Tržní euforie zmizela s čínskými daty, rostou pochybnosti o brexitu  
9:47Obchodujete s Británií? Nejméně tohle je třeba udělat kvůli brexitu podle Evropské komise
9:11Rozbřesk: Dočasné příměří USA - Čína povzbudilo trhy. Čeká nás rozuzlení brexitu
8:57USA a Čína se dohodly na obrysech dohody, brexit již tak nadějně nevypadá  
8:37Moody’s mírní výhled pro tuzemské banky, čeká mírné zhoršení kvality úvěrů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y