Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Caveat emptor…

Caveat emptor…

14.04.2011 14:28
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Kdykoliv se ve veřejném prostoru začne hledat viník nedávné finanční krize – mylně považované na věc minulosti – obvykle se prstem ukáže na „zlotřilé“ bankéře. Jde z pohledu nasměrování hněvu davu o relativně jednoduchý cíl, přesto v „tom“ nejedou sami. Je to totiž něco jako dilema vězně, který sdílí celu s Josefem Stalinem a Adolfem Hitlerem, zatímco v nabité zbrani má jenom jednu kulku. Všichni nyní vědí, že na vině jsou i prohnaní hypotéční makléři a poskytovatelé předražených půjček na bydlení. Nikoho nepřekvapí, že svůj díl viny nesou i „stavitelé“ komplikovaných dluhových instrumentů, jejichž výplatní profil byl s trochou nadsázky závislý na vývoji počasí třetí středu v březnu, dva roky od data emise. Někdo však takovým instrumentům musel dát kreditní rating a ten někdo jsou ratingové agentury. V konečném účtování tyto instrumenty také někdo musel koupit a ten někdo pravděpodobně neudělal svůj domácí úkol úplně pečlivě. Jinými slovy, kdo jsi bez viny, hoď kamenem…

Jedna entita však v celé rovnici zcela nepochopitelně schází – vlády. Je nepochybné, že společně s jadernou energetikou je bankovnictví jedním z nejvíce regulovaných oborů lidské činnosti. Obvyklou lidskou reakcí na jakékoliv selhání je v první fázi tendence hodit to na někoho jiného. To se stalo téměř okamžitě a ten neviditelný hrozící prst neomylně ukázal na banky. Problémem zůstává, že státy nikdy veřejně neuznaly, že selhaly v roli jim svěřené – roli regulátora. Zda to bylo pouhou neschopností, nebo v tom bylo něco více, je věcí akademické debaty, na situaci to nic nemění. Přesto dochází k „fázi dvě“, kdy ten samý regulátor prohlásí nastalou situaci za selhání regulace (???!!!) a její míru respektive rozsah okamžitě zvětší. Ohromen nesmírností svého mandátu a moci si však neuvědomuje, že si tím jenom zadělává na další problémy.

Peníze totiž mohou být utraceny v zásadě třemi způsoby. V tom prvním člověk může peníze vydat na „sebe sama“. Zda půjde o správné nebo chybné rozhodnutí není důležité, investice však bude nepochybně dobře cílená. Druhá cesta je utratit své peníze ve prospěch někoho jiného. Pokud tak činíte dobrovolně, jde o filantropii a patří vám dík. Pokud nedobrovolně, jste buďto daňový poplatník, případně okradený (resp. okradený poplatník). Třetí cesta je utratit peníze někoho jiného na někom jiném a jen málokoho překvapí, že to je přesně to, co činí vlády. Tato třetí cesta s sebou bohužel nese kolosální míru nezpodpovědnosti, chybého nasměrování zdrojů a pokušení si „něco“ ulít pro sebe. Důkazy tohoto tvrzení vidíte kolem sebe dnes a denně.

Institucionalizovanou formou tohoto jevu je trh státních dluhopisů. Teď nemám na mysli nezbytně ten náš, malý, český… jde mi spíše o jeho velké bratry v Evropě a ve Spojených státech. Prozatím jsou považovány za relativně bezpečné a bezrizikové investice, mnoho investorů však možná podceňuje rizika zde skrytá. Cyklus levných peněz se pravděpodobně obrací směrem vzhůru (ECB již sazby zvýšila a Fed možná bude následovat), což pro mnoho rozhazovačných dlužníků není dobrá zpráva.

Druhé pololetí tohoto roku ještě bude zábavné… caveat emptor aneb kupující, buď ve střehu…

Pozn.: Psáno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
  • viník ?
    14.04.2011 16:10

    Proč pořád hledat viníka v institucích,bankách,vládách, rating. agentůrách a kdoví v čem ještě, když za konkrétní problémy mohou konkrétní lidé - jména ...
    vini
  •  
    14.04.2011 14:41

    http://www.youtube.com/watch?v=OIfXwBkpYYs
    ?
    • Hlavní viník
      18.04.2011 14:19

      Pokud se nemýlím, tak hlavním viníkem krize je nejspíše vláda a jmenovitě prezident USA, který údajně prohlásil, že každý Američan má právo na svůj domek. Vláda také ustavila dvě známé hgypotéční agentury, které měly tento záměr podporovat a držela nízké úrokové sazby. Tím dala jasně najevo, že garantuje i rizikové půjčky. A proč by banky neměly takové garance a vlastně pokynu vlády k rizikovým půjčkám využít ? A protože byly opatrné, vymyslely deriváty, s pomocí nichž rizika hypoték rozhodila do světa. A když půjdeme ještě k jádru věci, pak skutečným viníkem je současný demokratický systém. Politici, aby získali hlasy podprůměrné, méně schopné části voličstva, musí jim něco přiníést. Bohužel to něco musí ale zase vzít té více schopné a úspěšnější části voličstva a dokonce úspěšnějším státům. Takže si začínám myslet, že ta čínská cesta nemusí být až tak špatná :) :) :).
      Jan Beránek
Aktuální komentáře
20.01.2025
13:43EU se obrátila na WTO kvůli praktikám Číny v oblasti duševního vlastnictví
12:55Týdenní výhled: Donald Trump začne vládu desítkami dekretů, Tiktok se vyhne zákazu a obnovuje služby  
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
19.01.2025
14:59Investiční výhled 2025 podle Invesco
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data