Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo sleduje správnou inflaci?

Kdo sleduje správnou inflaci?

5.5.2011 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední čísla ze Spojených států ukazují, že index spotřebitelských cen v březnu vzrostl o 0,5 %, jádrová inflace dosáhla 0,1 %. Zatímco první číslo bylo vyšší než odhady, druhé za nimi zaostalo. Téměř tři čtvrtiny růstu celkové inflace byly způsobeny cenami potravin a paliv.

Uvedená data přidala na intenzitě diskusi, zda by se centrální banky měly zaměřovat na celkovou či jádrovou inflaci. ECB a Bank of England se tradičně zaměřují na celkovou inflaci, její růst donutil ECB ke zvýšení klíčové sazby na 1,25 %. Fed se dříve také zaměřoval na CPI. V roce 2000, tedy na počátku boomu na trhu nemovitostí, ale začal v tichosti používat index osobních spotřebitelských výdajů PCE, ve kterém mají náklady na bydlení menší váhu. Inflace měřená na základě PCE je obvykle asi o 0,5 % menší, než při použití indexu spotřebitelských cen CPI. Protože implicitní inflační cíl zůstal nezměněn, došlo tak k výraznému uvolnění politiky.

V červenci 2004 pak začal Fed namísto celkového PCE používat jádrový PCE. Podle Bena Bernankeho Fed v té době očekával, že růst cen a energií bude jen přechodný. Toto spoléhání na jádrovou inflaci má své opodstatnění, pokud je jádrová inflace lepším ukazatelem budoucího vývoje celkové inflace než samotná současná celková inflace. Většina základního zboží a služeb podléhá cenovým rigiditám, zatímco ostatní složky spotřeby, jako jsou zemědělské komodity, ropa, zemní plyn, atd., jsou obchodovány na trzích a jejich ceny se stanovují na aukčním principu.

Ben Bernanke 27. dubna 2011 stále tvrdil, že růst cen energií a dalších komodit je jen přechodný. Barel ropy nyní ale stojí třikrát víc, než v červenci roku 2004, kdy Fed nahradil celkový PCE indexem jádrovým. A podrobnější pohled na trh práce v USA ukazuje, že hodinová mzda (v následujícím grafu černě) v USA kopíruje celkovou CPI inflaci (šedě) mnohem přesněji, než PCE inflaci jádrovou (šedě přerušovaně). Platí to i v době, kdy nezaměstnanost leží znatelně nad nezaměstnaností přirozenou:

inflace1

Zdroj: Fed

Hodinová mzda roste v průměru více než celková inflace, protože je směrem dolů málo flexibilní. Pokud klesnou ceny komodit, jako tomu bylo v polovině roku 2008, hodinová mzda zůstane vysoko a firmy reagují omezením počtu odpracovaných hodin. Při recesi v letech 2001 a 2008 spadly jednotkové náklady práce kvůli masivnímu propouštění:

inflace2

Zdroj: Fed

Přestože by se ukázalo, že současný růst celkové inflace je přechodný, minulost ukazuje, že i to stačí na dlouhodobý růst hodinové mzdy. Pokud si Fed nepřeje vytváření volatilních ekonomických cyklů s dlouhým obdobím vysoké nezaměstnanosti, měl by začít věnovat celkové inflaci pozornost stejně, jako to dělá ECB.

Uvedené je výtahem z „Beware of runaway headline inflation“, autorkou je Heleen Mees, profesorka ekonomie na University of Tilburg.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC