Aktualizováno Americký dolar je v současnosti levný a není příliš pravděpodobné, že by měl v dohledné době posílit, uvedl šéf měnové strategie britské banky HSBC David Bloom. „Ačkoli jsme pro rok 2011 oslabení dolaru očekávali, míra propadu naše očekávání překonala,“ říká Bloom.
Podle stratéga nelze pochybovat o tom, že dolar je levný, vycházíme-li z reálného efektivního směného kurzu a vzhledem k paritě kupní síly. Bloom se domnívá, že pro výraznější posílení dolaru je nezbytná změna nahlížení na měnovou a fiskální politiku Spojených států. „Naději na změnu vnímání politiky Fedu dává plánované ukončení druhého kola kvantitativního uvolňování v červnu, významné změny ve fiskální politice ovšem nevypadají pravděpodobně v kontextu voleb, které se budou konat v příštím roce,“ míní Bloom. „Závěr je, že na dolaru nelze čekat jiné než krátkodobé rally založené na ukončování pozic, fundamentálně zůstane slabý po delší dobu.“ Zesílené obavy z udržitelnosti rozpočtu USA podle něj směřují investory k nákupu eura, navzdory všude omílané dluhové krizi, před dolarem tak opět stojí již dříve otevřená otázka jeho role hlavní světové rezervní měny.
Potenciál čínského jüanu získat významné postavení světové rezervní měny zdůraznil během své návštěvy v Číně šéf Rady Evropy neboli prezident EU Herman Van Rompuy. Doplnil názor, že americký dolar nadále zůstane důležitou měnou a navzdory současným dluhovým problémům v Evropě zůstává euro důvěryhodnou měnou. "Čínská měna bude hrát významnou roli ve světových rezervách, protože Čína má tak důležité postavení ve světovém obchodě," řekl Van Rompuy. Podmínkou je však plná směnitelnost jüanu, k čemuž se čínská vláda zatím plně nevyjádřila, ačkoli dlouhodobě čelí tlaku především ze strany Spojených států, které žádají větší posílení renminbi vůči dolaru. Nízký kurz čínské měny je podporou pro vývozce, díky nimž je Čína největším exportérem na světě. K nátlaku se připojil i Van Rompuy, když zdůraznil, že Čína musí pokračovat v cestě k "přiměřenějším devizovým kurzům".
Podle některých analytiků by mohl jüan posílit vůči dolaru v následujících pěti letech o 5 až 7 procent, což by znamenalo propad dolaru o 20 až 30 procent vůči měnovému koši, píše CNBC. Posilující čínská měna by mimo jiné dopadla na obchodní vazby země s asijskými partnery a dalšími zástupci rozvíjejících se ekonomik.
Ačkoli byl minulý týden silný pro dolar, podle mnohých ekonomů šlo o krátkodobé vychýlení. Americká měna od začátku roku ztratila v eurovém vyjádření zatím zhruba 6 procent hodnoty. „Lidé mluví o slabém dolaru, zatím ale ještě nic neviděli,“ říká šéf Faros Trading Douglas Borthwick. „Dolar zůstane všeobecně slabý, po revalvaci jüanu se euro brzy posune na 1,50 USD a půjde ještě výš,“ míní Borthwick.
(Zdroj: CNBC, čtk)