Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fiskální kurvítko

Fiskální kurvítko

24.06.2011 18:41

Světová ekonomika zpomaluje, další monetární stimulace je kontroverzní, to samé platí o stimulaci fiskální. U ní je ve většině rozvinutého světa za jádro problému považován vysoký dluh a deficity. Svým způsobem je to vysvědčení naší nezodpovědnosti, protože před krizí jsme téměř plošně procházeli obdobím vysokých sklizní, ve fiskálních sýpkách nám toho ale na zlé časy mnoho nezbylo (ČR nevyjímaje). Naopak, čerpali jsme z nich, boom ne-boom.

Teorie je přitom jednoduchá – během růstu akumulovat přebytky, někdy až tak velké, že přehřívající se ekonomiku budou znatelně brzdit; během oslabení pak ekonomiku stimulovat deficity. Protože ekonomika většinou roste, neměl by s vedeným být problém. Praxe je ale, jak dobře víme, přesně opačná. Důsledkem je právě to, že když by nyní bylo třeba další fiskální podpory, není z čeho brát.

V souvislosti s (ne)schopností aplikovat proticyklické fiskální politiky je zajímavé si povšimnout, že v minulosti s ní měly problémy zejména ekonomiky rozvíjející se. Ty obvykle omezovaly výdaje a zvyšovaly daně v recesích a naopak. Vysvětlením by podle ekonomů mohlo být například v tom, že boom sice přináší vyšší daňové výnosy, politici to ale někde „neunesou“ a zvýší i výdaje – často více, než se zvýšily příjmy rozpočtu.

Nyní se podívejme na dva zajímavé obrázky – v prvním z nich je vyznačena míra procykličnosti fiskální politiky v letech 1960-1999 (čím více kladný je sloupec, tím větší procykličnost – neschopnost užívat fiskální politiku jako aktivní nástroj), druhý graf ukazuje roky 2000-2009:

fiskální kurvítko

Zdroj: Fiscal policy in developing countries: Escape from procyclicality

Jak ukazuje studie Fiscal policy in developing countries: Escape from procyclicality (Jeffrey Frankel, Carlos A. Vegh, Guillermo Vuletin), ze které obrázky jsou, v letech 1960-1999 nebyla většina světa schopna používat fiskální politiku k tlumení cyklů, týkalo se to zejména rozvíjejícího se světa. Příkladný byl naopak přístup Švýcarska a Finska. Jak ukazuje druhý graf, situace se zlepšuje, protože podíl neschopnosti klesl zhruba na polovinu, do čela premiantů se dostaly Spojené státy a Norsko.

Procyklické pasti se pak podle uvedené studie podařilo vlevo posunutým zemím uniknout zejména díky změnou v institucích a systémech. Cykličnost fiskální politiky má totiž silnou korelaci s kvalitou institucionálního prostředí – právní prostředí, korupce… Ale jak bylo zmíněno na začátku, posledních pár let situaci značně obrací. Rozvinuté ekonomiky nejsou schopny dále stimulovat, zatímco velká část těch rozvíjejících se (alespoň co se týče podílu HDP na celku) má střeliva dost. Žák nad mistra?

Již jsem zde několikrát poukazoval na to, že i v ekonomice a finančním světě máme často velmi dobré nástroje, které ale nejsme schopni používat. A co více – vymlouváme se na to, že nástroje samotné jsou špatné. Pro příklad nemusíme chodit do detailů, je jím samotný kapitalismus, či peníze. Fiskální politika je další v řadě. I zde je oním kurvítkem naše nakládání s nástrojem, ne nástroj samotný.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.10.2019
12:05FLASH: EU a Británie hlásí: Dohoda o brexitu je hotová
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m