Nově ohlášené nákupy akcií bank čínskou vládou nemění negativní postoj Jima Chanose k čínskému trhu. Tyto nákupy budu podle něho jen symbolické; mohou sice vyvolat dojem, že vláda věnuje pozornost vývoji bankovního systému, jádro problému ale zůstává nezměněno. Tím je podle investora vysoké tempo, jakým na sebe čínské banky nabalují špatné úvěry.
Z posledních dvou krizí víme, že vláda nikdy banky nezachraňovala, pouze jejich úvěry převedla na firmy spravující aktiva. Ty pak vydaly dluhopisy, které nakoupily banky, vysvětloval Chanos v rozhovoru pro Bloomberg. Situaci nezachrání ani vysoké dolarové rezervy, protože proti nim má centrální banka závazky. Pokud by měla pomáhat bankám, musela by tisknout peníze. Již nyní má ale Čína problém s inflací a ten by se tímto krokem ještě zhoršil.
Chanos uvedl, že trh realit v Číně „dramaticky zpomaluje“. Je přitom „tím, na čem v Číně všechno závisí“. Stále však jde jen o první fázi „velmi vážného“ poklesu. Ten mimo jiné ukáže, jak nízký kapitál mají někteří developeři. I ten fakt, že vláda dnes podporuje banky, zatímco před dvěma měsíci lidé nevěděli, že je s nimi vůbec něco v nepořádku, ukazuje, jak rychle se situace zhoršuje.
Evropa se podle Chanose stále domnívá, že banky, které drží velký objem vládního dluhu, nemusí navyšovat svůj kapitál. Trh ale ví, že ho navýšit musí. Investor podle svých slov stále drží krátké pozice na evropských finančních institucích. „I zde máme příležitost ukázat, že kapitalismus funguje. Akcionáři a věřitelé těchto institucí by měli nést ztráty, vkladatelům by se mělo dostat ochrany,“ řekl Chanos.
Ohledně situace ve Spojených státech investor uvedl, že většina na Wall Street podporuje toho, kdo se zrovna nachází u moci. On sám podle svých slov stojí za prezidentem Obamou a za největší problém současnosti považuje prohlubování příjmové nerovnosti. Vyrovnaného růstu totiž nelze dosáhnout, „pokud bohatí bohatnou a příjmy všech ostatních zaostávají“. V budoucnu bude muset podle Chanose dojít k tomu, že „bohatí budou více platit“, zároveň se ale sníží výdaje státu, například v oblasti zdravotní péče.
(Zdroj: Bloomberg)