Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chanos: Situace v Číně se rychle zhoršuje

Chanos: Situace v Číně se rychle zhoršuje

12.10.2011 13:24
Autor: Redakce, Patria Online

Nově ohlášené nákupy akcií bank čínskou vládou nemění negativní postoj Jima Chanose k čínskému trhu. Tyto nákupy budu podle něho jen symbolické; mohou sice vyvolat dojem, že vláda věnuje pozornost vývoji bankovního systému, jádro problému ale zůstává nezměněno. Tím je podle investora vysoké tempo, jakým na sebe čínské banky nabalují špatné úvěry.

Z posledních dvou krizí víme, že vláda nikdy banky nezachraňovala, pouze jejich úvěry převedla na firmy spravující aktiva. Ty pak vydaly dluhopisy, které nakoupily banky, vysvětloval Chanos v rozhovoru pro Bloomberg. Situaci nezachrání ani vysoké dolarové rezervy, protože proti nim má centrální banka závazky. Pokud by měla pomáhat bankám, musela by tisknout peníze. Již nyní má ale Čína problém s inflací a ten by se tímto krokem ještě zhoršil.

Chanos uvedl, že trh realit v Číně „dramaticky zpomaluje“. Je přitom „tím, na čem v Číně všechno závisí“. Stále však jde jen o první fázi „velmi vážného“ poklesu. Ten mimo jiné ukáže, jak nízký kapitál mají někteří developeři. I ten fakt, že vláda dnes podporuje banky, zatímco před dvěma měsíci lidé nevěděli, že je s nimi vůbec něco v nepořádku, ukazuje, jak rychle se situace zhoršuje.

Evropa se podle Chanose stále domnívá, že banky, které drží velký objem vládního dluhu, nemusí navyšovat svůj kapitál. Trh ale ví, že ho navýšit musí. Investor podle svých slov stále drží krátké pozice na evropských finančních institucích. „I zde máme příležitost ukázat, že kapitalismus funguje. Akcionáři a věřitelé těchto institucí by měli nést ztráty, vkladatelům by se mělo dostat ochrany,“ řekl Chanos.

Ohledně situace ve Spojených státech investor uvedl, že většina na Wall Street podporuje toho, kdo se zrovna nachází u moci. On sám podle svých slov stojí za prezidentem Obamou a za největší problém současnosti považuje prohlubování příjmové nerovnosti. Vyrovnaného růstu totiž nelze dosáhnout, „pokud bohatí bohatnou a příjmy všech ostatních zaostávají“. V budoucnu bude muset podle Chanose dojít k tomu, že „bohatí budou více platit“, zároveň se ale sníží výdaje státu, například v oblasti zdravotní péče.

(Zdroj: Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • hej asia people!!!!
  18.12.2011 23:00

  mám s váma jeden jedinej problém...furt čtu logický argumenty o tom jak ta amerika (o evropě nemluvě, nejsem už nemluvně..;) ..ztrácí a byznys se přesunuje k Vám..šikmovokejm...já s tím němám problém, už sem makal dost !! :-)) ...a le proboha proč vaš asiaTský indexy furt skákaj podle amíku?? styďte se! Těším se na den kdy SPX bude - 2% a vy budete v zelenejch ...ne jako že amíkov jde +3% a vy 5% jak ovečky.....kdy se to první stalo naposled? co šikmovoký sráči? udělejte si pořádek na hřišti!!!
  db
 • štěstí
  18.12.2011 22:45

  Štěstí přichází do domů prosycených smíchem.
  chamtil
  • Re: štěstí
   18.12.2011 22:46

   mohl bys to podat jednoduseji ?
   db
   •  
    18.12.2011 22:47

    .. odkud se ozývá smích, nebo odkud je slyšet smích. Jsi rychlý, ani jsem se nestačil opravit. Tak to nějak píšou v tom rozsypaném čaji. Možná nějaké skryté poselství Patrie
    chamtil
    •  
     18.12.2011 22:48

     smát se - dveře - přicházet - štěstí
     chamtil
     • kurva
      18.12.2011 22:53

      ty asiati ...smích ..rozsypaný čaj..drak..prase...úroda..štěstí ..neštěstí..sladkokyselápalivá....glutamáty..na mě je to moc "EAST"..)))
      db
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data