„Evropské nebe“ by se mohlo vyjasnit, pokud se dostaneme přes duben bez toho, aby se zhoršila situace na trzích. První tři čtyři měsíce tohoto roku totiž budou kulminovat potřeby refinancování zadlužených ekonomik a zejména Itálie a Španělska. K tomu se přidávají prezidentské volby ve Francii naplánované na duben. Pro Bloomberg to sdělil David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég v Gluskin Sheff & Associates.
Merkelová a Sarkozy se podle ekonoma již jednoznačně vydali směrem k větší integraci eurozóny, snaha o její rozdělování byla ukončena. Pro zadlužené země to znamená fiskální utahování v době, kdy již spadly do recese. „Pokud se země na periferii přidají ke konceptu, který prosazují Merkelová a Sarkozy, Němci možná nakonec poskytnou Evropské centrální bance flexibilitu, kterou potřebuje pro další kvantitativní uvolňování. Ta by tak mohla skutečně stimulovat evropskou ekonomiku,“ uvedl Rosenberg.
Data z amerického trhu práce ukazují, že ekonomika USA není v recesi. Je ale stále zranitelná a data jsou navíc „zřejmě příliš dobrá na to, aby to byla pravda“, a budou tudíž revidována, míní známý medvěd Rosenberg. Přesto již „není tak přesvědčen“, že ekonomika tento rok poklesne, považuje ovšem za pravděpodobné, že bude „velmi slabá“. V úvahu je nutno vzít zejména negativní působení Evropy, která se již nyní nachází v recesi. K tomu se přidává riziko tvrdého přistání Číny. Rok 2012 by tak podle ekonoma měl být „větší výzvou“ než rok minulý, protože „Spojené státy nežijí ve vakuu“.
(Zdroj: Bloomberg)