Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Black box

Black box

22.03.2012 16:49

Vždy, když jsem se pokoušel napsat něco o čínské ekonomice, nemohl jsem se zbavit nepříjemného pocitu, že to, co se chystám udělat, je úplné bláznovství. Psát o něčem, co neznáte a z podstaty věci ani znát nemůžete, je nejenom nepoctivost, ale také nejlepší cesta, jak se zesměšnit. Ekonomové se na ni přesto stále snaží naroubovat modely platné pro náš západní kapitalistický svět a vycházejí jim nejrůznější předpovědi, které si sice se zájmem přečteme jako vtipnou beletrii, ale posléze nám nezbude nic jiného, než na ně zapomenout a odložit je, protože řídit se podle nich by bylo podobné, jako na lodi místo kompasu používat kávovou sedlinu. Pokud bychom se ve zdraví vrátili do přístavu, byla by to pouhá náhoda.

Jediný model, který můžeme na čínskou ekonomiku s čistým svědomím aplikovat, je „black box“. Z jedné strany do něj proudí určité exaktně měřitelné množství surovin a jiné přesně určitelné množství spotřebního zboží z něj vychází. Další měřitelným parametrem jsou finanční investice, které „black box“ vytváří na zahraničních finančních trzích. Najdeme jistě ještě jiné číselné parametry, kterým se dá věřit, jako například výše povinných minimálních rezerv bankovního sektoru, akciové indexy a směnný kurs, ale tím nejspíše skončíme. Jsou zde sporadické a nezpochybnitelné informace anekdotického charakteru, které čas od času z boxu vypadnou. Takovými byly například svého času velmi populární zprávy o „městech duchů“, rostoucích v nejrůznějších oblastech Číny, která měla sloužit jako ilustrace nafukující se nemovitostní bubliny.

O „důvěře“, jakou zahraniční investoři chovají k místním oficiálním statistikám, auditorským zprávám a podobným snadno zmanipulovatelným informacím, jejichž poctivé zveřejňování tvoří nezbytné podhoubí pro úspěšné obchodování na jakémkoliv kapitálovém trhu, svědčí velmi úspěšné tažení Carsona Blocka proti firmě Sino Forest. Pouhými domněnkami o falšování účetnictví vystrašil investory natolik, že pohřbili tuto akcii téměř dokonale a byla z ní vytlačena i taková ikona jakou je John Paulson. Nejpikantnější je, že se doposud jím vyřčená obvinění nepodařilo ani potvrdit, ani vyvrátit. Hnáni mamonem všichni rádi zapomínáme (a v dnešních krizových dobách obzvláště), že čínský režim je stále nedemokratickým, kde cenzura je považována za přirozený mocenský nástroj.

Nechme politiku politikou a vraťme se k důvodu, pro který jsem se odhodlal, přes všechnu svou nechuť, něco o Číně napsat. Z black boxu totiž najednou vypadávají velmi podivné zprávy. Nejprve jsem v úterý zaznamenal krátkou zprávičku na CNBC, ve které se popisuje, že z čínského vnitrozemského trhu odchází kapitál, a proto oficiální kruhy kontaktovaly instituce, které mají povolení na tomto trhu investovat, s nabídkou zvýšení jejich limitů. Jako protislužbu měly okamžitě navýšit své pozice. Součástí noticky CNBC byla taktéž informace, že oslabuje čínský yuan a že pokles tamních cen nemovitostí nabírá svou vlastní dynamiku bez ohledu na akce centrální banky. Od pondělí se tu a tam na internetu objevují nepotvrzené zprávy, že v Číně došlo k vojenskému převratu. Poplašné zvěsti nepotvrdila žádná oficiální média a jedná se pravděpodobně o falešný poplach. Přidejme k tomu pokles amerických amerických treasuries, do nichž je zainvestována podstatná část čínských rezerv a máme materii na slušnou spikleneckou teorii. Přinejmenším můžeme konstatovat, že na černé krabičce blikají výstražná světýlka.


Váš názor
 • A co tím chtěl pisatel článku jako říct ????
  26.03.2012 15:03

  Že je něco pravdy na vojenském puči v Číně že vašnostům analytický čich a um nestačí popsat Čínskou ekonomiku a místo příznaní se vymyšlí teorie Black Box. Není spíš ferovější přiznat , že čínští komunisté za přispění 4000 let tradic, náboženství, sfér vlivu, vývoje - střelný prachy, bavlna atd. prostě Čínský kapitalisticko- komunistický model zaonačili na nečitelnou skřínkou pro zatvrzelé evropany odchované zoufalým školstvím a zapadními bláboly o volné ruce trhu a nezdolném růstu amerického kapitalismu ???? Jak říkám Kalciová bariéra pro všechny , trocha pokory a zreálnění vidění světa potažmo ekonomiky ČR - ceny vajec , benzínu a kvality potravin všeobecně , drahost bydlení, energii apod. Pak věřím, že pisatel článku pochopí věci, které mu zatím zůstávají utajeny....
  martík
  • Re: A co tím chtěl pisatel článku jako říct ????
   26.03.2012 21:32

   Díky za reakci. Dovoluji si oponovat. Myslím si, že vyhlašovat vítěze pomyslného souboje mezi východním a západním kapitalistickým modelem je přinejmenším předčasné.
   Vaškovic
   • feedback
    27.03.2012 10:53

    Dovoluji si oponovat ti malí činánci mají vesmírnou loď - US už néééé. Malí činánci maji hromady devizových rezerv a snaží se je přenest z dolaru pryč tj do zlata do Eura (bože chraň apod) co maji US- dluhy které zaplati všelijak jen né splacením, tedy hyperinflace nebo války ... atd atd i když souhlasím s vámi, že je význámný rozdíl mezi českým kapitalismem (můůheheheh) německým kapitalisticko-sociálním státem , Francii, US, nebo GB rozdíly jsou velice výrazné viz článek MF Dnes (cestoval-ekonom po US) ohledně zdravotní peče. Čínňanci se udrželi, neboť jejich systém se dá nazvat kapitalismem pod přísným dohledem komunistické strany. Podle mého názrou největším problémem kapitalismu jsou obrovské daňové uniky a z toho také pramení špatné nastavení dani viz volání o progresivním zdanění milionářů v US (a to přímo těmito bohači) zkuste si předsatvit v Česku pana Kelnera, Lukačeviče, Komarka ,Bakalu o volaní zdanění milionářů a miliardářůůůů leda tak v nějakém sci-fi filmu, dalšími aspekty mohou být demografický vývoj či korupce. Souboj US- čína musí dopadnout jednoznačně ve prospěch miliardové země s jednou z nejstaršich historických tradic ....
    martík
    • Feedback
     27.03.2012 11:18

     Hovoříte, jako by všchny problémy kapitalismu země se 4.000letou tradicí vyřešila. Kapitalismus pod přísným dohledem komunistické strany - to snad nemyslíte vážně! Největším problémem kapitalismu je naprosté odtržení výkonu od odměny, rozplizlé vlastnictví a sociální stát. I přes Vámi popisované daňové úniky se stále ještě daří vytlouci s daňových poplatníků 1/3 GDP!
     Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
29.09.2020
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
7:41RMS Mezzanine, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva
6:51Clayton: Je „kupujte domácí zboží“ smysluplná politika?
28.09.2020
19:18Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce
18:56Středověká monetární kapacita a záhadný rok 1971
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board