Ratingová agentura po výsledcích za první čtvrtletí roku 2012 a předchozím prosincovém varování o možném snížení ratingu zhoršila mateřské Telefónice SA hodnocení dlouhodobých závazků na „BBB“ z dosavadního „BBB+“ a navíc ponechala negativní výhled. Podle pravidla, že dcera nemůže mít lepší hodnocení než matka, došlo také u české CR na shodné snížení ratingu na „BBB“ z „BBB+“, rovněž s výhledem negativním. Krátkodobý rating „A-2“ je potvrzen u všech společností skupiny, tedy mateřské SA i dceřiných Telefónica Czech Republic AS, Telefónica Moviles Chile S.A. a Telefónica Chile S.A.
„Rozhodnutí o změně ratingu následuje výsledky za první čtvrtletí roku a aktualizaci očekávání pro další výsledky společnosti. Ačkoli stále vnímáme podnikatelský model jako silný, zejména díky geografické diverzifikaci, jsme přesvědčeni, že situace ekonomiky na domácím trhu a faktory konkurence dopadají do tržeb i ziskovosti. Tempem poklesu domácích tržeb jsme zneklidněni při poklesu mobilních tržeb o 16 %, na čemž se podepisuje změna chování zákazníků v souvislosti vysoké nezaměstnanosti a konkurence. Dále vnímáme rizika negativních fiskálních opatření a růstu úrokových nákladů,“ uvedla S&P ve vysvětlení snížení ratingu mateřské SA a směrem ke španělskému trhu. S&P to uvádí s vědomím, že efektivní úrokové náklady v 1Q činily 5,2 % při výhledu celé skupiny na 5-6 % i při vědomí potvrzení výhledu na hotovost v roce 2012.
„Likviditu SA stále vnímáme jako dostatečnou, ale významné roční platby při očekávání nižší tvorby hotovosti po dividendách považujeme za hrozbu kreditní pozice v současném prostředí získávání kapitálu a přístupu k financování bank,“ uvedla dále S&P .
Snížení ratingu dceřiných spoleností pak dle S&P odráží značnou míru kontroly mateřskou společností včetně podnikatelské a finanční strategie a rozhodnutí S&P neudělovat vyšší ratingové hodnocení dceřiné společnosti než mateřské.
Negativní výhled na udržení stávajícího ratingu „BBB/A-2“ odráží možnost jeho dalšího snížení na horizontu let 2012 až 2013 při zhoršení likvidity pod adekvátní úroveň a při zhoršení vývoje hospodaření, které by vedlo k „ve vyšší části jednocifernému poklesu EBITDA na úrovni celého roku“ či v případě překročení poměru čistého dluhu k EBITDA na 3,3násobku. „Ke změně výhledu na stabilní můžeme přistoupit v případě, že celoroční EBITDA klesne o méně než 5 procent s výhledem na stabilizaci, pokud se dluh k EBITDA stabilizuje kolem trojnásobku či pokud skupina významně posílí likviditu.
Standard & Poor's již v prosinci minulého roku uvedla, že vidí významné tlaky na ceny a obtížné podmínky na kapitálovém trhu pro španělskou telekomunikační skupina Telefónica S.A a snížila proto výhled pro rating „BBB+“ mateřské společnosti i všech jejích dcer včetně české Telefóniky CR. „Při současných úrovních ratingů zbývá již jen úzký manévrovací prostor a naše budoucí hodnocení adekvátnosti aktuální likvidity bude záviset na vývoji na kapitálovém trhu a refinančních aktivitách,“ uvedla tehdy ke zhoršení výhledu ratingu španělské Telefóniky na negativní S&P.
Postavení Telefóniky SA ohrožují „intenzivní konkurenční a cenové tlaky na španělském telekomunikačním trhu, velká kapitálová náročnost, pokračující regulatorní omezení v odvětví, kurzová rizika a rizika spojená s působením na mnoha odlišných trzích“, uvedla již v prosinci S&P s tím, že na rating skupiny také doléhá velká dluhová zátěž.
Španělská Telefónica SA v prosinci 2011 zklamala investory, když snížila výhled pro dividendu v roce 2012 z 1,75 eura na 1,5 EUR a následně slíbila jen udržení na této snížené úrovni i v roce 2013. Představenstvo k překvapivým informacím uvedlo, že "významné změny" na finančních trzích a v ekonomickém a provozním prostředí si vyžádaly uspíšení flexibilnějšího plánu odměn, který firma původně chystala až na rok 2013.
V 1Q12 Telefónica SA utrpěla meziroční pokles provozní ziskovosti na úrovni OIBDA o 8,8 procenta na 5,08 miliardy eur a zaostání za očekáváním trhu na 5,23 mld. EUR. Stalo se tak zejména kvůli krizí zmítanému španělskému trhu, kde zákazníci ve větší míře utíkají k menším a levnějším konkurentům a také odpisu v italské investici. Poprvé v historii telekomunikační skupiny ziskovost podnikání v Latinské Americe překonala Evropu. Přes propad na čisté úrovni Telefónica SA potvrdila celoroční cíle hospodaření a v následném konferenčním hovoru uvedla, že v průběhu roku očekává "progresívní zlepšování". OIBDA v prvním čtvrtletí na domácím španělském trhu poklesla meziročně o 14 procent, v rámci celé Evropa pak o 15 procent.
Tuzemská Telefónica CR v prvním čtvrtletí roku vykázala celkové konsolidované výnosy z podnikání meziročně nižší o 3,2 % na úrovni 12 451 mil. Kč při očekávání 12,54 mld. Kč. Pokles tržeb zvolňuje třetí čtvrtletí v řadě po -5,4 % ve třetím čtvrtletí 2011 a -4,0 % ve čtvrtém čtvrtletí 2011. Telefónica CR potvrdila svůj výhled pro rok 2012. Ten počítá u výnosů z podnikání s lepším trendem než v roce 2011 (kdy meziročně poklesly o 5,7 %) a u OIBDA marže s mírným meziročním poklesem (v roce 2011 na úrovni 43,7 %).
Telefónica CR spustila zpětný odkup akcií až do objemu 2 procent vydaných akcií (první fáze z celkem až 10 % během pěti let). Ředitel pro finance Tomáš Kouřil v rozhovoru pro Patria.cz uvedl, že rozsah zpětného odkupu je otázkou na jedné straně situace na trhu, na druhé cash flow a očekávaných investic společnosti. Závisí tedy i na případné účasti Telefóniky v aukci ČTÚ volných kmitočtů pro vysokorychlostní sítě, podmínkách této LTE aukce a jejího načasování. „V případě, že bychom se rozhodli ještě letos realizovat zpětný odkup akcií nad rámec již schválených dvou procent, bude to jedno či nejvýše dvě další procenta,“ uvedl Kouřil. Zadlužení tuzemské Telefóniky CR je nízké.
(Zdroj: Standard & Poor's, Telefónica SA, Telefónica CR, Bloomberg)