Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica CR – S&P snižuje výhled ratingu, varuje před tlakem na mateřskou Telefóniku (+komentář)

Telefónica CR – S&P snižuje výhled ratingu, varuje před tlakem na mateřskou Telefóniku (+komentář)

22.12.2011 8:56, aktualizováno: 22.12. 10:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor's vidí významné tlaky na ceny a obtížné podmínky na kapitálovém trhu pro španělskou telekomunikační skupina Telefónica S.A, a snižuje proto výhled pro rating BBB+ mateřské společnosti i všech jejích dcer včetně české Telefóniky CR.

„Při současných úrovních ratingů zbývá již jen úzký manévrovací prostor a naše budoucí hodnocení adekvátnosti aktuální likvidity bude záviset na vývoji na kapitálovém trhu a refinančních aktivitách,“ vysvětluje zhoršení výhledu ratingu španělské Telefóniky.

Stejný krok u dceřiných společností, včetně té české, je podle S&P důsledkem významné kontroly nad obchodní a finanční strategií, kterou mateřská společnost vykonává u svých dcer. Agentura proto říká, že se rozhodla, že rating skupiny Telefónica bude fungovat jako horní limit pro všechny firmy ze skupiny. 

"Snížení výhledu odráží spíše situaci v mateřské společnosti. Zadluženost české Telefóniky je nízká. Zpráva by však mohla mít lehce negativní dopad na obchodování s akciemi společnosti," komentoval zprávu Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance.

Rating skupiny Telefónica podle S&P nadále podporuje široká geografická diverzifikace (Evropa i Latinská Amerika) a její vedoucí postavení na mnoha trzích, zejména „dobře zakotvené pozice v segmentu pevných linek a mobilní telefonie ve Španělsku a Brazílii“. Ratingy jednotlivých částí skupiny prý také podporuje předpoklad, že společnost bude nadále schopna zachovat marži z EBITDA v solidním rozpětí 33-37 % a generovat dostatek volných hotovostních prostředků.

Postavení Telefóniky ale ohrožují „intenzivní konkurenční a cenové tlaky na španělském telekomunikačním trhu, velká kapitálová náročnost, pokračující regulatorní omezení v odvětví, kurzová rizika a rizika spojená s působením na mnoha odlišných trzích“. Na rating skupiny také doléhá velká dluhová zátěž, která je navíc s ohledem na současnou neklidnou situaci na kapitálových trzích nevýhodně strukturovaná. Analytici S&P se také domnívají, že i po nedávném snížení vyplácených dividend, bude zisk předávaný každoročně akcionářům omezovat množství volných peněžních prostředků, a pro absolutní snížení dluhů tak v následujících dvou letech příliš prostoru nebude. Pokud ovšem společnost nesáhne k odprodeji nejádrových aktiv.

Rizika pro rating by se podle S&P mohla zhmotnit, pokud by se dále zhoršovala situace ve Španělsku (tržby ve 3Q11 klesly o zhruba 8 %), nebo pokud by marže na jednotlivých trzích výrazně klesly ze současných velmi vysokých úrovní. Dalším nebezpečím je pro Telefóniku „nedostatečné, nebo příliš pomalé získávání prostředků na refinancování, které by mohlo negativně ovlivnit likviditu společnosti a vyústit v tlak na rating.“

Výhled ratingu by mohl být opět zvýšen na stabilní, pokud by se zlepšil poměr dluh/EBITDA, likvidita zůstala na adekvátní úrovni nebo pokud by růst v Latinské Americe překonal očekávání a společnost si zajistila dostatečný přísun finančních prostředků.

Španělská Telefónica SA před týden zklamala investory, když snižila výhled pro dividendu v příštím roce z 1,75 eura na 1,5 EUR a následně slibuje jen udržení na této snížené úrovni i v roce 2013. Pro letošní rok Telefónica ponechává dividendu na 1,60 eura na akcii a hodlá udržet poměr zadlužení mezi 2,0 až 2,5násobkem OIBDA. Představenstvo k překvapivým informacím uvedlo, že "významné změny" na finančních trzích a v ekonomickém a provozním prostředí si vyžádaly uspíšení flexibilnějšího plánu odměn, který firma původně chystala až na rok 2013.

(Zdroj: Standard & Poor's)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD