Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's snížila rating 28 španělských bank, Santander nad hodnocením země

Moody's snížila rating 28 španělských bank, Santander nad hodnocením země

26.6.2012 8:22, aktualizováno: 26.6. 9:15
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Mezinárodní ratingová agentura Moody's pozdě večer snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti 28 španělských bank. Důvodem snížení ratingu jsou podle Moody's především vysoké náklady španělské vlády na půjčky. Ty se minulý týden kvůli nedůvěře investorů vyšplhaly nad sedm procent. To je hranice, po jejímž překonání byly vlády Řecka, Irska a Portugalska nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc. Někteří ekonomové citovaní agenturou Reuters proto očekávají, že Španělsko v budoucnosti o finanční pomoc požádá také, nejen pro své banky. 

Zatím jihoevropská země požádala o pomoc pro svůj bankovní sektor. Žádost eurozóně směřovala toto pondělí. Podle čtvrtečních výsledků auditu konzultačních firem Roland Berger a Oliver Wyman by španělské banky, které se stále nevzpamatovaly z dopadů krize na tamním realitním trhu, mohly potřebovat finanční injekci v rozmezí 51 až 62 miliard eur.

Banco Santander a Banco Bilbao Vizcaya, největší španělské bankovní ústavy, jsou mezi institucemi, kterým Moody's zhošila hodnocení. Celkem šesti bankám srazila rating o čtyři stupně, 10 o tři stupně, zbytku o jeden až dva stupně. 13. června Moody's snížila o tři stupně hodnocení Španělska na současný stupeň "Baa3", nejnižší v investičním pásmu.

"Banky čelí zhoršené úvěrové spolehlivosti Španělska jako země, nadto očekávání, že expozice vůči realitnímu sektoru přinesou vysoké ztráty. To zvyšuje potřebu vnější finanční pomoci," uvedla Moody's.

Vlajkové lodi španělského bankovního sektoru, skupině Santander, snížila Moody's rating na "Baa2" z "A3". Hodnocení je tak neobvykle jeden stupeň nad hodnocením závazků Španělska, což ratingová agentura vysvětlila "geografickou diverzifikací" a "říditelnou úrovní expozice vůči španělskému dluhu". Skupina Santander si tedy vysloužila lepší rating svým nadnárodním charakterem. BBVA je nově hodnocena "Baa3" z "A3".

Moody's srazila rating 16 španělských bank již 17. května, v minulém týdnu v rámci velké globální revize ratingů ve finančním sektoru snížila hodnocení 15 globálních bank.


(Zdroj: Moody's, čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

Váš názor
 •  
  26.6.2012 11:09

  Já tomu pořád nerozumím.Banka půjčí peníze na stavbu domu, klient neplatí banka ten dům zabaví a ještě dostane zaplacenou ztrátu. Banka spekuluje na burze a má ztrátu a to dostane zaplaceno od státu ? Já když budu podnikat, tak při ztrátě přijdu o vše. Asi budu muset přestat pracovat a raději založím banku.
  Jezdec.
 • Stabilita
  26.6.2012 9:27

  Santander je silná mezinárodní skupina, která na problémech domovského trhu může jen profitovat např. tím, že levně převezme oslabené konkurenty (případně jim je daruje vláda ještě nějakou tou vládní zárukou) Taky klíčoví zákazníci se budou držet spíš velkých a stabilních bank.
 • Santander
  26.6.2012 9:10

  je silný sponzor několika okruhů, které vlastní finančně silné klany - cirkus F1, zbrojovky, těžební společnosti atd... Takový dárce se do koše neodhazuje a už vůbec se mu nesnižuje ratio. Santander se musí hýčkat, bez ohledu na stav :-))
  Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data