Za nečekaným koncem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), jehož na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) odvolal prezident Václav Klaus, mohou být jiné důvody než problémy s rozpočtem ministerstva, shodují se politologové a političtí komentátoři českých deníků.
Předseda vlády včera k ukončení činnosti již devátého ministra své vlády řekl, že ztratil důvěru v Pospíšilovu schopnost manažersky a rozpočtově zvládnout resort. Záhy se však do světa rozletěly názory, že za odvoláním může stát tlak na nejmenování ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové na místo vrchní státní zástupkyně.
"Ta rychlost odvolání prozrazuje, že jde o něco jiného než o jednu miliardu ze státního rozpočtu. (...) Riskují to, že odvolávají nejpopulárnějšího ministra vlády, jejíž popularita je na bodu mrazu. Takže jim o popularitu vůbec nejde," řekl ČTK Politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj to může způsobit rozkol ve vedení ODS a oslabení této strany. "ODS na to doplatí," dodal.
Návrh na jmenování Bradáčové obdržel Pospíšil v pátek, řekl včera nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministr uvedl, že chtěl jeho návrhu vyhovět. Do souvislosti s Pospíšilovým odvoláním dává Bradáčové jmenování opoziční ČSSD. Koaliční TOP 09 doporučila, aby budoucí ministr Bradáčovou do čela vrchního státního zastupitelství jmenoval. Podobným krokem by zamezilo spekulacím, míní. Mezi jmény možných nástupců jsou i poslanec Marek Benda či náměstek Daniel Volák.
Podle Hospodářských novin (HN) signalizují středeční události přechod vlády na zpětný chod v boji proti úplatkářství. Ministr byl svržen v době, kdy měla být vrchní žalobkyní v Praze jmenována Lenka Bradáčová, jež je "postrachem partajních šíbrů a šedých eminencí napříč stranami". "Kdyby šlo jen o Bradáčovou, dokázal by to Nečas nepochybně zařídit elegantněji. Roli tedy hrály i jiné faktory," kontruje komentátor Mladé fronty Dnes.
Oba deník ale upozorňují, že se kvůli kauze letounů Casa vyšetřování nedávno přiblížilo člence vládní koalice. "To všechno jsou jasné vzkazy žalobcům i policistům: Ruce pryč od případů, které sahají do pater vládní koalice," píše komentátor HN. Nečas tak podle deníku obětováním Pospíšila zachránil sám sebe.
Na stejnou strunu, ale ještě ostřeji, hraje i deník Insider. Důvodem odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) podle něho mohla být již únorová, kdy si Stanislav Mečl, jehož ministr po odvolaném Vlastimilu Rampulovi pověřil řízením Vrchního státního zastupitelství v Praze, vyžádal na městském státním zastupitelství k prověření spisy politicky citlivých kauz.
Mezi nimi byl i svazek se spisovou značkou 3 KZN 1439/2011, v němž byl jako podezřelý veden premiér Petr Nečas, informuje Insider, který citují další média. Šlo o případ Libora Michálka, který před dvěma lety přišel s tvrzením, že na Státním fondu životního prostředí bují politická korupce a tehdejší ministr Pavel Drobil to kryje. Policie pak mimo jiné vyšetřovala, kdo všechno z politiků byl o Michálkových podezřeních informován, případně jak s nimi naložil.
Jedním z prověřovaných politiků byl právě předseda vlády. O tom, že se policie zajímá i o něj, Nečas věděl minimálně už od letošního ledna, kdy o tom psala média. Nečas ovšem netušil, že si Mečl spis vyžádal. Dozvěděl se o tom v únoru a podle Insideru byl velmi rozezlen. Pospíšilova pozice byla tehdy navíc hodně otřesena, právě v únoru prohrál soud o platnost odvolání Vlastimila Rampuly.
Proč si Stanislav Mečl tehdy vyžádal ke kontrole právě ten svazek, který se týkal premiéra Petra Nečase, není dodnes jasné. Sám Mečl to prozradit nechce. Pospíšil tvrdí, že o Mečlově kroku nic nevěděl. Kromě tohoto inkriminovaného spisu se dále mělo jednat o další politické kauzy, které si Mečl vyžádal. Týkaly se i dalších čelných politiků, včetně ministrů či poslanců. A také šéfů velkých firem.
(Zdroj: ČTK, MediaFax, HN, Insider, Aktuálně, MfD)