Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Doporučení: Nevím

Doporučení: Nevím

18.07.2012 18:11

The Telegraph přináší pozoruhodné zprávy o tom, že v Nizozemí a Belgii požadují někteří zástupci měst a turistického průmyslu zavedení pokut za nepřesné předpovědi počasí. Ty prý páchají škody například tím, že odrazují jednodenní turisty od výletů. Komerční předpovídači se brání tím, že médiím dodávají „hrubá data“ a záleží jen na nich, jak z nich utvoří předpovědi. A v Belgii k tomu všemu požadují, aby ti, co tvoří předpovědi, přicházeli s „méně pesimistickými výhledy“ a věnovali stejně pozornosti slunci jako dešti.

Možná se mnou bude většina čtenářů souhlasit v tom, že volatilita počasí se v posledních letech zvětšila a patrné jsou poměrně nestandardní vzorce chování. Podobné je to shodou okolností na finančních trzích a meteorologové tak jsou předmětem podobné kritiky jako analytici a další eko-předpovídači. A zde podoba nekončí – u obou oblastí platí, že i sebesofistikovanější modely mají svá omezení, ani jedna skupina nemůže za to, že je krize a ošklivo, ani jedna skupina nemá věšteckou kouli (i když se občas vyskytuje někdo, kdo se snaží budit opačný dojem) a možná že u obou existuje tendence k vychylování se jedním směrem (doporučení koupit na trhu a varování před srážkami u meteorologů – alespoň to naznačují v uvedeném článku).

Nyní zdánlivý úkrok stranou: V sobotu zemřel Barton Biggs. Tedy osobnost kapitálových trhů, kterou většině asi není třeba představovat. Pokud byla příležitost, videa a rozhovory s ním jsem vždy se zájmem shlédl. Měl jsem tak možnost sledovat i to, jak proměnlivé byly jeho názory na vývoj na trhu od léta/podzima minulého roku (stejně tak se vyvíjela struktura jeho pozic). A míra nepřesnosti odhadů nebyla nijak nízká. Na tom, že šlo o hodnotné názory a postřehy, to ale nic neměnilo. To ale samozřejmě neplatí pro ty, kteří čekají, že je někdo povede neomylně za ruku. Jejich hodnota pak spočívala i v tom, že pan Biggs dovedl upřímně říci, že přes všechny analýzy prostě neví, co se bude dít.

Okolo různých doporučení na kapitálovém trhu panuje značná míra skepse, realita jako obvykle není černobílá*. Co dělá doporučení a analýzu hodnotnou je expertýza a upřímnost. Ta se ovšem nenosí a často ani není poptávána. Poptáváno je jedno číslo, jedno slovo, ať už je to koupit vs. prodat, či pršet vs. slunečno. Kdo skutečně ocení to, když mu meteorolog či analytik přesně popíše možné scénáře a na otázku, co se tedy stane, odpoví, že neví? Dostáváme to, co si přejeme a pak jsme rozladěni, protože to často nefunguje.


*Pro zajímavost: I přes široce rozšířenou skepsi například studie „Are Stars’ Opinions Worth More? The Relation between Analyst Reputation and Recommendation Values“ tvrdí, že analytické hvězdy skutečně existují. Doporučení tzv. All-American analytiků vedou u těch, kteří mají okamžitý přístup k jejich analýzám, k návratnosti o 7 % vyšší než je návratnost u jejich ne tak šťastných kolegů. Tento výsledek přitom nelze vysvětlit reakcí trhu na doporučení takových hvězd. Další analýza – „Do Analyst Experience, Location and Gender Affect the Performance of Broker Recommendations in Europe?“ ukazuje, že analytici s více zkušenostmi dávají lepší doporučení ke koupi, ti méně zkušení ale lepší k prodeji. A „The Performance of Buy-Side Analyst Recommendations“ došla k názoru, že u doporučení ke koupi jsou na tom buy-side analytici s návratností o skoro 6 % hůře (!) než sell-side.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
7:41RMS Mezzanine, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva
6:51Clayton: Je „kupujte domácí zboží“ smysluplná politika?
28.09.2020
19:18Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce
18:56Středověká monetární kapacita a záhadný rok 1971
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board