Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Doporučení: Nevím

Doporučení: Nevím

18.7.2012 18:11

The Telegraph přináší pozoruhodné zprávy o tom, že v Nizozemí a Belgii požadují někteří zástupci měst a turistického průmyslu zavedení pokut za nepřesné předpovědi počasí. Ty prý páchají škody například tím, že odrazují jednodenní turisty od výletů. Komerční předpovídači se brání tím, že médiím dodávají „hrubá data“ a záleží jen na nich, jak z nich utvoří předpovědi. A v Belgii k tomu všemu požadují, aby ti, co tvoří předpovědi, přicházeli s „méně pesimistickými výhledy“ a věnovali stejně pozornosti slunci jako dešti.

Možná se mnou bude většina čtenářů souhlasit v tom, že volatilita počasí se v posledních letech zvětšila a patrné jsou poměrně nestandardní vzorce chování. Podobné je to shodou okolností na finančních trzích a meteorologové tak jsou předmětem podobné kritiky jako analytici a další eko-předpovídači. A zde podoba nekončí – u obou oblastí platí, že i sebesofistikovanější modely mají svá omezení, ani jedna skupina nemůže za to, že je krize a ošklivo, ani jedna skupina nemá věšteckou kouli (i když se občas vyskytuje někdo, kdo se snaží budit opačný dojem) a možná že u obou existuje tendence k vychylování se jedním směrem (doporučení koupit na trhu a varování před srážkami u meteorologů – alespoň to naznačují v uvedeném článku).

Nyní zdánlivý úkrok stranou: V sobotu zemřel Barton Biggs. Tedy osobnost kapitálových trhů, kterou většině asi není třeba představovat. Pokud byla příležitost, videa a rozhovory s ním jsem vždy se zájmem shlédl. Měl jsem tak možnost sledovat i to, jak proměnlivé byly jeho názory na vývoj na trhu od léta/podzima minulého roku (stejně tak se vyvíjela struktura jeho pozic). A míra nepřesnosti odhadů nebyla nijak nízká. Na tom, že šlo o hodnotné názory a postřehy, to ale nic neměnilo. To ale samozřejmě neplatí pro ty, kteří čekají, že je někdo povede neomylně za ruku. Jejich hodnota pak spočívala i v tom, že pan Biggs dovedl upřímně říci, že přes všechny analýzy prostě neví, co se bude dít.

Okolo různých doporučení na kapitálovém trhu panuje značná míra skepse, realita jako obvykle není černobílá*. Co dělá doporučení a analýzu hodnotnou je expertýza a upřímnost. Ta se ovšem nenosí a často ani není poptávána. Poptáváno je jedno číslo, jedno slovo, ať už je to koupit vs. prodat, či pršet vs. slunečno. Kdo skutečně ocení to, když mu meteorolog či analytik přesně popíše možné scénáře a na otázku, co se tedy stane, odpoví, že neví? Dostáváme to, co si přejeme a pak jsme rozladěni, protože to často nefunguje.


*Pro zajímavost: I přes široce rozšířenou skepsi například studie „Are Stars’ Opinions Worth More? The Relation between Analyst Reputation and Recommendation Values“ tvrdí, že analytické hvězdy skutečně existují. Doporučení tzv. All-American analytiků vedou u těch, kteří mají okamžitý přístup k jejich analýzám, k návratnosti o 7 % vyšší než je návratnost u jejich ne tak šťastných kolegů. Tento výsledek přitom nelze vysvětlit reakcí trhu na doporučení takových hvězd. Další analýza – „Do Analyst Experience, Location and Gender Affect the Performance of Broker Recommendations in Europe?“ ukazuje, že analytici s více zkušenostmi dávají lepší doporučení ke koupi, ti méně zkušení ale lepší k prodeji. A „The Performance of Buy-Side Analyst Recommendations“ došla k názoru, že u doporučení ke koupi jsou na tom buy-side analytici s návratností o skoro 6 % hůře (!) než sell-side.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC