Aktualizováno Nejen v Maďarsku, ale také na domácím trhu v Rakousku, řeší bankovní skupina hypotéky a další úvěry poskytnuté ve švýcarských francích. Již od podzimu loňského roku se snaží motivovat klienty, aby si úvěry v celkovém objemu zhruba dvou miliard eur ve švýcarských francích, převážně hypotéky, směnili na nové půjčky v eurech. Zatím její nabídku vyslyšela zhruba čtvrtina klientů. Hlavním argumentem banky je dvojí riziko – úrokové v očekávání brzké nepříznivé změny ze strany švýcarské centrální banky SNB, a měnové v souvislosti značně kolísavého franku s tím, jak je ve vlnách využíván na „safe heaven“ měnové aktivum.
uvádí, že zatím k opuštění aktiv v CHF přesvědčila zhruba 2,5 tisíce klientů s úvěry za cca 400 milionů eur, u další podstatné nemalé části (zhruba 1,5 tisíce klientů a 270 milionů eur) byla rizika eliminována splacením úvěrů. Celkově tak na transformaci rizika zareagovala zhruba čtvrtina relevantních klientů. se snaží klienty ke konverzi úvěru přimět slibem pevné roční úrokové sazby 2,9 procenta na 10 let bez dalších poplatků.
Za krokem se skrývá také očekávání banky, že by švýcarská centrální banka SNB nemusela být schopna při pokračujícím prudkém nárůstu poptávky po švýcarském franku jako „investici do bezpečného ráje“ udržet nyní garantovaný minimální kurz 1,20 k euru. „Kurz se může brzy změnit, jak naznačil prezident SNB Thomas Jordan na červnovém brífinku s médii v Bernu. Cítíme povinnost naše klienty na toto riziko upozornit a dám jim nabídku ke změně,“ uvedl za manažer privátního bankovnictví Peter Bosek.
Vývoj kurzu švýcarského franku k euru od počátku roku 2012:
V Rakousku je doposud celkově zhruba každá čtvrtá existující půjčka poskytnuta ve švýcarském franku. U soukromých osob se jedná o úvěry v celkovém objemu zhruba 34 miliard eur, na připadá zhruba 14 tisíc případů za celkem dvě miliardy eur. Průměrná půjčka v CHF se pohybuje v přepočtu kolem objemu 150 tisíc eur.
Počátek motivačního programu pro směnu CHF hypoték na EUR hypotéky časově zhruba koresponduje s vyhrocením situace kolem cizoměnových hypoték v Maďarsku, pod vlivem prudké změny kurzu mezi forintem a frankem a prudkého růstu Maďarů, kteří padli do neschopnosti CHF hypotéky splácet. Tamní vláda v září loňského roku skrze pohodlně ovládaný parlament protlačila zákon, umožňující dlužníkům předčasné splacení cizoměnových hypoték za administrativních směnných kurů, zhruba 20 % pod reálnou situací na trhu. Ztráty nesou v Maďarsku působící banky. Tamní vláda na protest Rakouska tehdy uvedla, že čeká reálnou účast zhruba desetiny relevantních dlužníků v programu a tedy žádní likvidační dopady na tamní banky včetně maďarské . Dlužníci dostali od vlády možnost splatit předčasně cizoměnové hypotéky za fixního kurzu 180 HUF/CHF a 250 HUF/EUR při tehdy aktuálních kurzech 241 HUF/CHF a 291 HUF/EUR. Dnes kurzy dosahují 232 HUF/CHF a 278 HUF/EUR.
(Zdroj: , Bloomberg, AP)