Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko schválilo předčasné splacení hypoték v CHF a EUR pod tržním úrokem. Banky neohrozíme, vzkazuje Rakousku (Erste)

Maďarsko schválilo předčasné splacení hypoték v CHF a EUR pod tržním úrokem. Banky neohrozíme, vzkazuje Rakousku (Erste)

20.9.2011 11:54, aktualizováno: 20.9. 13:49
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Maďarská vláda hladce protlačila parlamentem zákon, umožňující předčasné splacení cizoměnových hypoték za administrativních směnných kurzů, podstatně výhodnějších proti tržnímu úroku. Ztráty u dlužníků, kteří nového zákona využití, ponesou banky. Maďarská vláda v odpovědi na oficiální protest Rakouska uvedla, že čeká účast zhruba desetiny držitelů takových hypoték a tedy žádné likvidační dopady na bankovní sektor.

Poměrem hlasů 277 pro, 9 proti a 30 zdrženo zejména poslanci vládní strany Fidecz a opoziční Jobbik zajistili zákonu hladký průchod hlasováním. Dlužníci tak dostanou od vlády možnost splatit předčasně cizoměnové hypotéky za fixního kurzu 180 HUF/CHF a 250 HUF/EUR. Aktuální tržní kurzy jsou 241 HUF/CHF a 291 HUF/EUR. Ztráty dopadnou do hospodaření bank. Proti kroku se již dříve ohradilo oficiální cestou Rakousko, zejména za Erste a Raiffeisen. Maďarská vláda v dopise ministra hospodářství Matolcsyho rakouského protějšku Mitterlehnerovi odpovídá, že očekává účast zhruba jedné desetiny ze zhruba jednoho milionu domácností s cizoměnovou hypotékou. Dlužníci se budou moci do programu u své banky přihlásit do konce roku 2011, jeho součástí není nutně nabídka banky k novému úvěru v domácím forintu.

Forint reagoval na hlasování v parlamentu oslabením o 2 % k euru (na oněch 291 HUF/EUR) a je nejslabší od července roku 2010. Maďarské CDS jsou nejvýše od dubna 2009. Největší maďarská banka OTP ztrácí přes 3 % a od 9. září, kdy byl plán vlády oznámen, odepsala již téměř 14 procent. Ze zahraničních bank jsou největšími konkurenty a tedy i dalšími postiženými plánem vlády rakouské Erste a Raiffeisen, Unicredit a Bayerische Landesbank. „Expozice Erste na švýcarský frank skrze úvěrů poskytnutých v CHF v Maďarsku činí 4 miliardy eur. Jedná se tedy o nezanedbatelný problém," uvedl již dříve v reakci na krok maďarské vlády analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

„Plán je vážnou hrozbou pro finanční sektor a širší ekonomiku,“ reagovala maďarská bankovní asociace. Banky spojené v asociaci se chtějí obrátit na maďarské i evropské soudy a krok vlády právně napadnout. Evropská unie varovala, že návrh může porušovat její pravidla, což přezkoumá. Standard & Poor’s, která zemi hodnotí jeden stupeň nad junk pásmem, pak Maďary upozornila, že jejich poslední krok vůči bankovnímu sektoru poškodí tok úvěrů do ekonomiky, dopadne na hospodářský růst i veřejné finance.

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že Maďarsko nemá co ztratit, protože zahraniční věřitelé ze země velkou část svých zdrojů již odčerpali a velké zahraniční banky shledají nadále ziskové v zemi zůstat. Orbán již řekl, že nuceně atraktivnější předčasné splacení hypoték je jen jedno z opatření v rámci plánu na záchranu země. Součástí bude dle něj také zjistit, kdo je zodpovědný za to, že si Maďaři mohli v dřívějších letech brát úvěry a hypotéky v zahraničních měnách zcela neomezeně, a "čí zájmy za tím stály".

Maďarsko, ale i Polsko, mají rozsáhlý problém s cizoměnovými úvěry v CHF a EUR, které si nabrali tamní obyvatelé u bank, protože tyto úvěry nabízely výhodnější úročení. Jenže za posledních pět let kurz franku k forintu zpevnil o více jak 50 procent, což potopilo do nesplatitelnosti řadu hypoték. V CHF jsou poskytnuty v Maďarsku zhruba 2/3 hypoték, v Polsku 54 procent, což představuje 16 % HDP, respektive 10 % HDP, spočetla UBS. V současnosti nejméně 100 tisícům maďarských rodin hrozí, že přijdou o své domy a byty, na něž si půjčily. Toto číslo se shoduje s odhadem vlády o účasti v novém programu.

Maďarská vláda jako součást opatření také vyhlásila boj lichvářům, kteří obdobně jako v jiných zemích východní Evropy půjčují sociálně slabým na často až stoprocentní úrok měsíčně a splátky vymáhají i násilím. Mezi jejich oběťmi jsou často i Romové. Vláda hodlá stanovit maximální roční úrok na 30 procent, vyšší bude trestným činem. Hodlá také centrálně určovat výši poplatků za vodné, stočné a odvoz odpadků, i když jsou tyto činnosti v rukách soukromých společností. Budapešť kromě toho hodlá jednat s EU o možnosti zavést na luxusní zboží DPH 35 procent.

Stabilizační zákon má zabránit dalšímu zadlužování Maďarska a jeho obyvatel. "Uvede do souladu penzijní systém, zdravotní pojištění, daňový systém a finance obcí," uvedl Orbán a vrátil se tak k prvnímu kontroverznímu kroku maďarské vlády, kterým byl konec soukromého spoření na penzi.

Stát podle něj současně vytvoří mnoho nových pracovních míst zahájením velkých investičních projektů v zemědělství a energetice.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • řekněme, že
  20.9.2011 18:48

  začíná chaoz na finančních trzích. Jeden hot a druhý čehý. Jak to asi může v blízké budoucnosti dopadnout? Anarchie - každý si bude hledět jen vlastních zájmů. Pěkně ten stupidní projekt sjednocené EU zamával se sociálními jistotami chi chicht :-)))
  Jesse
 •  
  20.9.2011 13:51

  z meho pohledu investora je to velky podraz,dluhy by mela nest madarska vlada..tohle jim nemuze projit...
  maxkostein
  •  
   20.9.2011 15:52

   Z mého pohledu bylo nabízení hypoték v cizí měně naopak podraz na forint. Navíc Maďar zafixoval kurz EUR a CHF vysoko nad původním kurzem, takže banky nebudou tratit - jen nevydělají tolik. Zajímalo by mne, jestli v době podepisování hypo smluv byl jiný úrok pro hypo v EUR a jiný v HUF, pokud vůbec měl normální smrtelník na výběr. O etice bankovních ústavů v CEE si nedělám iluze...
   Berounskej
   •  
    20.9.2011 18:39

    cely ten vas prispevek je jedno velke WTF, ale - samozrejme, ze ve francich byl urok nizsi. jinak by si nikdo uver ve francich nebral.
    petr666
   • co s tím má společného "původní kurz" ???
    20.9.2011 18:28

    to si snad myslíte, že banky si při poskytování úvěrů lidem půjčovaná EUR a CHF natiskly ve sklepě ?
    H.B.
  •  
   20.9.2011 14:41

   vzhľadom na výšku úroku na hypotéku vo forintoch - viac ako 20% p.a. len samovrah to vymení na úver. Pri súčsných sadzbách na depozitá to tiež nemá veľký význam pre toho kto má cash. Takže to bol len Orbánov " marketingový " ťah aby pretlačil iné zákony. Záujem asi bude veľká nula
   miro
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data