Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gross: Systém dusí mnoho úvěrů a nízké sazby, nevěřte ani USA

Gross: Systém dusí mnoho úvěrů a nízké sazby, nevěřte ani USA

07.09.2012 19:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Úvěry drží globální ekonomiku v chodu. Ani lidé jako Bell, Edison či Jobs by nás za posledních několik století neposunuli výrazně dopředu, pokud by ekonomika stále fungovala na základě bartru. Ani peníze, sloužící jako prostředek směny a uchovatel hodnoty, by samy o sobě nedokázaly vytvořit růst ve výši 3 – 4 % ročně. To je možné jen díky tomu, že střadatelé a zájemci o půjčky jsou ochotni si navzájem půjčovat peníze – využívat úvěry. Pokud by tomu tak nebylo, vypadala by dnešní globální ekonomika podobně, jako tomu bylo na počátku 20. století. Na to, aby systém fungoval, musí být ale jak věřitelé, tak dlužníci finančně zdraví. A tak tomu bohužel není.

Dnešní dlužníky tíží příliš mnoho dluhu. Takový stav vede k nutné dietě a oddlužení. Tento proces začal po pádu Lehman Brothers v roce 2008. Jak je to s těmi, kteří půjčují, je méně evidentní. Banky a další instituce, které poskytují finance, musí snížit objem svých aktiv, zvýšit podíl vlastního kapitálu, nebo obojí. Budoucí nabídku úvěrů ale může negativně ovlivňovat ještě jedna věc, a tou je nízká návratnost aktiv. Věřitel nebude půjčovat, pokud jsou dlužníci příliš zadlužení, ale ani pokud návratnost půjček leží příliš nízko. Banky tíží výše režií, platů a dalších výdajů nastavená v minulosti a s ohledem na nízké úrokové výnosy tak musí buď zvyšovat své zadlužení, či omezit poskytování úvěrů.

První zmíněná možnost je v současném prostředí složitá a tak jsme převážně svědky toho, že finanční instituce propouštějí zaměstnance, uzavírají pobočky a omezují nabídku úvěrů. Celý současný monetární systém je založený na přijatelné úrovni návratnosti aktiv. Jestliže se sazby nacházejí tak nízko, že negenerují dostatečný zisk, systém se zastaví, či dokonce začne kolabovat. Ze současného stavu můžeme možná vinit Fed a další centrální banky. Nulové sazby by podle jejich modelů měly vést k dynamickému oživení. Ale z uvedených důvodů se tak neděje.

Co by měli nyní dělat investoři? Měli by si být vědomi toho, že historická návratnost je minulostí. Zisky generované akciemi a dluhopisy budou menší a investoři si na to musí zvyknout. Kdybych já byl drobným investorem, vytvořil bych si portfolio, které odpovídá mému věku. Mladí by měli vlastnit více akcií, pokud vám ale táhne na šedesátku, kupte více dluhopisů. Pokud si vyberete investičního poradce, fond či ETF, minimalizujte poplatky, které jim platíte. A buďte opatrní. Doba, kdy růst úvěrů generoval dvojcifernou návratnost portfolií, je pryč. Přichází doba inflace. Ta obvykle návratnost dluhopisů a akcií snižuje namísto toho, aby ji zvyšovala. Institucionální investoři by si navíc měli být vědomi toho, že vyšší návratnosti se obvykle dosahuje v zemích s vyšším růstem. A nevěřte žádné zemi, že zůstane navždy naprosto důvěryhodná. Ani Spojeným státům.

Autorem je Bill Gross.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
  • Systém
    10.09.2012 9:59

    Svět má dva zásadní problémy. První je, že z důvodu chamtivosti, závisti a soupeření (tedy přirozených vlastností člověka) lidé chtějí vykazovat růst (jak není dvouciferný, tak je to krize), aby mohly víc a víc utrácet za věci které nepotřebují a po krátké době je zahodí (ti "zodpovědní" recyklují). ... A druhý problém je, že bankovnictví, jako obor, spravuje peníze lidí, kteří pracují. Tak to historicky vzniklo. Jenže v tomto oboru (který sám o sobě nic nevytváří) je v současné době zaměstnáno tak obrovské množství "specialistů, poradců, správců. analytiků, osobních bankéřů, atd.", že lidé, kteří vytváří "hodnotné produkty = jídlo, oblečení, bydlení,.." už nedokáží tento nafouknutý bankovní systém uživit. Ten se teď zmítá v křeči a kope kolem sebe o záchranu. A vlády jednotlivých zemí zachraňují = bankám sypou peníze a lidem vyrábějícím životně nutné produkty zvyšují daně.
    pmx
    • Re: Systém
      12.09.2012 21:00

      Bohužel dokáží. Bohužel, protože pokaždé, kdy by měl tento systém zkolabovat, nastoupí jejich karteloví spojenci - vlády - a tento systém saturují z daní lidí, kteří vytvářejí hodnoty. Odměnou bank je financování politické moci a jejích vyselektovaných jedinců s předem definovaným posláním. Velké banky již dávno (zvláště od zamítnutí Glass-Steagall act) neplní svoji původní funkci a s nedávnými odhaleními (MF Global, Dexia, J.P.Morgan, Barclays-LIBOR) se protrhla hráz pravdy. B. Gross a také David Stockmann ve svých nedavných rozhovorech naznačili, že finále se blíží a já bych jim docela věřil. O. Jetmar
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y