Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gross: Systém dusí mnoho úvěrů a nízké sazby, nevěřte ani USA

Gross: Systém dusí mnoho úvěrů a nízké sazby, nevěřte ani USA

7.9.2012 19:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Úvěry drží globální ekonomiku v chodu. Ani lidé jako Bell, Edison či Jobs by nás za posledních několik století neposunuli výrazně dopředu, pokud by ekonomika stále fungovala na základě bartru. Ani peníze, sloužící jako prostředek směny a uchovatel hodnoty, by samy o sobě nedokázaly vytvořit růst ve výši 3 – 4 % ročně. To je možné jen díky tomu, že střadatelé a zájemci o půjčky jsou ochotni si navzájem půjčovat peníze – využívat úvěry. Pokud by tomu tak nebylo, vypadala by dnešní globální ekonomika podobně, jako tomu bylo na počátku 20. století. Na to, aby systém fungoval, musí být ale jak věřitelé, tak dlužníci finančně zdraví. A tak tomu bohužel není.

Dnešní dlužníky tíží příliš mnoho dluhu. Takový stav vede k nutné dietě a oddlužení. Tento proces začal po pádu Lehman Brothers v roce 2008. Jak je to s těmi, kteří půjčují, je méně evidentní. Banky a další instituce, které poskytují finance, musí snížit objem svých aktiv, zvýšit podíl vlastního kapitálu, nebo obojí. Budoucí nabídku úvěrů ale může negativně ovlivňovat ještě jedna věc, a tou je nízká návratnost aktiv. Věřitel nebude půjčovat, pokud jsou dlužníci příliš zadlužení, ale ani pokud návratnost půjček leží příliš nízko. Banky tíží výše režií, platů a dalších výdajů nastavená v minulosti a s ohledem na nízké úrokové výnosy tak musí buď zvyšovat své zadlužení, či omezit poskytování úvěrů.

První zmíněná možnost je v současném prostředí složitá a tak jsme převážně svědky toho, že finanční instituce propouštějí zaměstnance, uzavírají pobočky a omezují nabídku úvěrů. Celý současný monetární systém je založený na přijatelné úrovni návratnosti aktiv. Jestliže se sazby nacházejí tak nízko, že negenerují dostatečný zisk, systém se zastaví, či dokonce začne kolabovat. Ze současného stavu můžeme možná vinit Fed a další centrální banky. Nulové sazby by podle jejich modelů měly vést k dynamickému oživení. Ale z uvedených důvodů se tak neděje.

Co by měli nyní dělat investoři? Měli by si být vědomi toho, že historická návratnost je minulostí. Zisky generované akciemi a dluhopisy budou menší a investoři si na to musí zvyknout. Kdybych já byl drobným investorem, vytvořil bych si portfolio, které odpovídá mému věku. Mladí by měli vlastnit více akcií, pokud vám ale táhne na šedesátku, kupte více dluhopisů. Pokud si vyberete investičního poradce, fond či ETF, minimalizujte poplatky, které jim platíte. A buďte opatrní. Doba, kdy růst úvěrů generoval dvojcifernou návratnost portfolií, je pryč. Přichází doba inflace. Ta obvykle návratnost dluhopisů a akcií snižuje namísto toho, aby ji zvyšovala. Institucionální investoři by si navíc měli být vědomi toho, že vyšší návratnosti se obvykle dosahuje v zemích s vyšším růstem. A nevěřte žádné zemi, že zůstane navždy naprosto důvěryhodná. Ani Spojeným státům.

Autorem je Bill Gross.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
 • Systém
  10.9.2012 9:59

  Svět má dva zásadní problémy. První je, že z důvodu chamtivosti, závisti a soupeření (tedy přirozených vlastností člověka) lidé chtějí vykazovat růst (jak není dvouciferný, tak je to krize), aby mohly víc a víc utrácet za věci které nepotřebují a po krátké době je zahodí (ti "zodpovědní" recyklují). ... A druhý problém je, že bankovnictví, jako obor, spravuje peníze lidí, kteří pracují. Tak to historicky vzniklo. Jenže v tomto oboru (který sám o sobě nic nevytváří) je v současné době zaměstnáno tak obrovské množství "specialistů, poradců, správců. analytiků, osobních bankéřů, atd.", že lidé, kteří vytváří "hodnotné produkty = jídlo, oblečení, bydlení,.." už nedokáží tento nafouknutý bankovní systém uživit. Ten se teď zmítá v křeči a kope kolem sebe o záchranu. A vlády jednotlivých zemí zachraňují = bankám sypou peníze a lidem vyrábějícím životně nutné produkty zvyšují daně.
  pmx
  • Re: Systém
   12.9.2012 21:00

   Bohužel dokáží. Bohužel, protože pokaždé, kdy by měl tento systém zkolabovat, nastoupí jejich karteloví spojenci - vlády - a tento systém saturují z daní lidí, kteří vytvářejí hodnoty. Odměnou bank je financování politické moci a jejích vyselektovaných jedinců s předem definovaným posláním. Velké banky již dávno (zvláště od zamítnutí Glass-Steagall act) neplní svoji původní funkci a s nedávnými odhaleními (MF Global, Dexia, J.P.Morgan, Barclays-LIBOR) se protrhla hráz pravdy. B. Gross a také David Stockmann ve svých nedavných rozhovorech naznačili, že finále se blíží a já bych jim docela věřil. O. Jetmar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data