Pokud by nová globální pravidla kapitálové přiměřenosti vstoupila v platnost na konci loňského roku, potřebovaly by přední světové banky nový kapitál v celkovém objemu 374 miliard eur (asi 487,7 mld. USD). Odhadl to dnes Basilejský výbor, globální orgán činitelů bankovní regulace, který nová pravidla známá pod názvem Basel III sestavil. Banky ale dostanou času více, přísnější regulace bude zaváděna postupně až do roku 2019.
Dnešní odhad ukázal, že světové banky udělaly ve druhém pololetí loňského roku v posilování kapitálových rezerv značné pokroky, avšak mezera je vzhledem k blížícímu se vstupu regulace v platnost stále vysoká. V dubnu výbor odhadl, že banky by potřebovaly 486 miliard eur, pokud by pravidla začala platit v červnu 2011.
V průzkumu Basilejského výboru bylo 102 velkých bank (ty s rezervami přesahujícími 3 miliardy eur) a 107 dalších vybraných finančních ústavů. Výbor přitom uvedl, že menším bankám by ke konci loňského roku chyběl podle Basel III kapitál v objemu 21,7 miliardy eur. Všechny banky mají dvě cesty k navýšení kapitálu odpovídajícímu nové regulaci – buď posílí své rezervy nebo sníží svá rizikově vážená aktiva.
Pravidla Basel III se mají začít postupně zavádět od ledna příštího rok. V té době má platit hlavní kritérium, podle něhož musí minimální podíl kapitálu na aktivech bank činit sedm procent. Týkat se to má více než stovky největších světových bank. Ve své plné podobě ale tíha regulace Basel III na banky dolehne zřejmě až v roce 2019.
V průměru vykazovaly největší světové banky na konci roku kapitálovou přiměřenost podle nových přísnějších pravidel, která vyžadují i kvalitnější kapitál než dosud, na úrovni 7,7 procenta. Některé z nich ale měly tento ukazatel pod 4,5 procenta a řada z nich zůstávala pod sedmi procenty.
Evropská unie letos pro své banky stanovila přísnější požadavek na kapitál. Všech zhruba 8300 bank v EU bude muset dostat od příštího roku ukazatel kapitálové přiměřenosti na nejméně devět procent.
(Zdroj: Basel Committee on Banking Supervision, Bloomberg, ČTK)