Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norská inspirace: Jak na správu bohatství, které nechcete „projíst“?

Norská inspirace: Jak na správu bohatství, které nechcete „projíst“?

15.10.2012 18:17, aktualizováno: 15.10. 18:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Bohatý člověk. Snad příliš bohatý na strategii drobného investora, snad příliš chudý na strategie institucionálních investorů. Prostě něco mezi. Jak si může na trhu najít své místo a nezacházet zbytečně neefektivně s bohatstvím, které rozsahově jen stěží spotřebuje za současný život? S bohatstvím, které se nemá rozutéct nevhodnou strategií jeho správy, než se dostane ke generaci následující? Stále více pozornosti nejen správci majetku různě po světě věnují úspěchu norského vládního fondu.

Dnes známý jako Norský vládní penzijní fond (NGPF), spravovaný Norges Bank Investment Management (spolu s devizovými rezervami země) a dohlížený Yngve Slyngstadem, původně vznikl jako fond, zhodnocující výnosy z norské těžby ropy. Přes jeho název nemá s penzemi mnoho společného, jeho příjmy jsou nadále z ropy, zdroje z fondu čerpá norské ministerstvo financí.

Tržní kapitalizace přesahuje 580 miliard amerických dolarů, v přepočtu k polovině roku 2012 celkem 3.561 miliard norských korun. Investice v realitách dosahovaly 11 miliard NOK. Vláda ve druhém čtvrtletí roku odčerpala 77 mld. NOK investic, vložila 72 mld. NOK nových investic. Oslabující norská koruna pomohla tržní kapitalizaci fondu o 70 miliard NOK. 60 % aktiv fondu je v akciích, 35 až 40 % v aktivech s fixním výnosem (zejména dluhopisech), 5 % přímo či nepřímo v realitách.

001

Greycourt Curtis, který mnoho let sloužil Mellonům, později jako prezident Laurel Foundation, upozorňuje na několik bodů ve strategii NGPF (která stejně jako jiné nikdy nemůže být detailně odhalena celá), které mohou být inspirací pro zhodnocování dlouhodobých investic a bohatství většího, než průměrného pro jednu generaci jedné rodiny, pro jednotlivce či domácnosti. Přiznává, že část z premis fondu je do dnešní tržní reality snad až příliš naivní. Stabilita zhodnocení zdrojů fondu je ale ospravedlněním.

NGPF věří, že trhy jsou dominantně efektivní, diverzifikace je klíčovým zdrojem kontroly rizika, prémie za riziko u akcií je hlavním zdrojem zisku (fond maximalizuje ziskovost investic v rámci definovaného limitu rizika), fond má být řízen vůči určitému benchmarku s nezbytnou rolí externích manažerů a respektováním sociální odpovědnosti. Benchmarky jsou zejména indexy rodiny FTSE a systému banky Barclays. Jejich poslední podoba je k nahlédnutí ZDE.
 
Rozsah rozhoduje. Fond, podobně jako bohaté rodiny, patří někam mezi retailové a skutečně institucionální hráče. Fond, stejně jako nadprůměrně bohatí, disponuje vyšší měrou zkušenosti, dokáže řídit své bohatství podle očekávané spotřeby. Výsledkem je mimo jiné velmi dlouhý investiční horizont, zasahující do dalších generací a generující vyšší návratnost. Fond ale zároveň používá strategii možného rychlého výstupu z pozic v případě nečekaného pádu trhů, inspirovanou institucionálními hráči typu škol a univerzit, které nemají pevný investiční cyklus.

Diverzifikace je jádrovou hodnotou norského fondu. Curtis upozorňuje, že v NGPF se takové portfolio nerodí doplňováním dalších investic, ale „od píky“. Pokud se pak v takovém portfoliu dějí změny, nikoli prudce, ale rozloženy ve vícero krocích v čase a anticyklicky.

Z pohledu NGPF při jeho investování zhruba 600 miliard dolarů má diverzifikace běžnému člověku úsměvné riziko: že může na určitém trhu koupit úplně všechno. Zajímavou strategií norského fondu je cíl vlastnit 1 % od každé společnosti, která je někde na světě listována, pokud to není v rozporu s etikou fondu a je v souladu s důvěryhodností řízení té určité společnosti. Maximem je naopak 10 % v kterékoli společnosti. V České republice tak nalezneme 902.935.211 NOK fondu, investovaných do akcií ČEZu, Komerční banky, Telefóniky CR a Unipetrolu a dluhopisů ČEZu, Českých drah a vlády ČR. Celkově jsou investice fondu rozloženy do více jak 8 tisíc společností po světě. Fond jich dosahuje buď přímo, nebo cestou přímého nákupu relevantních indexů.

002

Curtis zde upozorňuje na častou chybu bohatých rodin, které se diverzifikace snaží dosahovat skrze několik různých manažerů – správců jejich majetku. Tím dle něj jednak srážejí možnost investice objemu a obvykle i investiční horizont. „Není-li důvěra v jednoho zodpovědného správce majetku, je lépe, efektivnější a levnější koupit přímo index,“ říká Curtis a akcentuje další pravidlo fondu: Vše dosahovat s nejnižšími možnými náklady.

NGPF podléhá přísné vnější kontrole. Jednak cestou zodpovědnosti ministerstva financí vůči norskému parlamentu s pravidelným reportováním výsledků fondu, jednak zapojením vnějších manažerů do provozního řízení fondu. Ti jsou najímání na řízení určitého teritoria či oborového segmentu s jasným zadáním výkonově předčit průměr daného trhu, zejména na rozvíjející se trhy. Na konci roku 2011 tito vnější najatí manažeři spravovali 145 miliard NOK aktiv fondu, 4,4 % jeho tržní hodnoty. Z 52 vnějších kontaktů bylo 51 akciových, zajišťovaných 45 různými organizacemi. Seznam vnějších manažerů je veřejný, nalézt jej je možné ZDE

003
 
Nadto má NGPF blacklist společností, do kterých nemůže investovat pro jejich zaměření, byť by taková investice byla ta nejvýnosnější na trhu. Typicky: zbraně, poškozování životního prostředí. Může to vypadat, jako póza, ale odpovězme si, zda takové firmy vidíme v portfoliu investorů s dlouhým investičním horizontem, řídídích se fundamentem a selským rozumem, například typu Warrena Buffetta.

(Zdroj: NGPF, NBIM, Seeking Alpha)


Váš názor
 • Zajímavé
  15.10.2012 22:52

  Je příjemné číst, že někdo je ochoten vynechat zisk jen z důvodu etiky. Zaplať "pánbůch", že někdo takový je. Doufejme že s tohoto ostrůvku pozitivní deviace se to někdy bude šířit dál. Jinak práce na plošinách je extrémně těžká, z přímého vyprávění a to tam byl jen pár dní. Nejlépe to prý sníšejí námořní jachtaři a podobná sorta. Těm samota, hnusné počasí, vlny, vítr nevadí. A vydělají si na další cestu kolem světa.
  Aleš Mülelr
  • Re: Zajímavé
   16.10.2012 11:55

   Companies Excluded from the Investment Universe Wal-Mart Stores, Philip Morris, EADS , Boeing, Honeywell http://www.regjeringen.no/en/dep/fin/Selected-topics/the-government-pension-fund/responsible-investments/companies-excluded-from-the-investment-u.html?id=447122
   rado
Aktuální komentáře
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)