Aktualizováno Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na včerejším zasedání podle očekávání žádné změny v měnové politice neoznámil. Potvrdil, že se bude držet svého nového programu nákupů dluhopisů na podporu ekonomiky z minulého měsíce, a zopakoval slib ponechat úrokové sazby na nynějším minimu do roku 2015. Podle analytiků udělá Fed ve stimulačním programu změny nejdříve na konci roku.
Fed na zářijovém zasedání odstartoval třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3), v jehož rámci hodlá nakupovat hlavně hypoteční cenné papíry tempem 40 miliard dolarů měsíčně. Šéf Fedu Ben Bernanke tehdy uvedl, že nákupy budou trvat, dokud se stav ekonomiky nezlepší natolik, aby dostatečně klesla nezaměstnanost.
Fed potvrdil, že pravděpodobně ponechá základní úrokovou sazbu v rozpětí nula až 0,25 procenta do poloviny roku 2015. Sazbu drží Fed prakticky na nule od prosince 2008. Od té doby také koupil na trhu státní a hypoteční dluhopisy za celkem 2,3 bilionu dolarů.
Ve sdělení po zasedání Fed připustil, že americký realitní trh vykazuje známky oživení. Konstatoval také určité zvýšení inflace, označil to ale za důsledek růstu kolísavých cen energie a uvedl, že inflační očekávání zůstávají stabilní. Finanční trhy na oznámení příliš nereagovaly.
"Výbor se i nadále obává, že bez dostatečně volné měnové politiky by nemusel být ekonomický růst silný natolik, aby zajistil trvalejší zlepšování situace na trhu práce," uvedl Federální výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC). Proti rezoluci opět hlasoval jediný člen FOMC s hlasovacím právem, prezident Federální rezervní banky v Richmondu Jeffrey Lacker.
Analytici se podle agentury Reuters vesměs shodují, že nová rozhodnutí v měnové politice přijdou nejdříve na příštím zasedání, které se koná v prosinci. To bude mít Fed k dispozici nové odhady vývoje ekonomiky a bude to také zasedání, po němž má Bernanke naplánovánu tiskovou konferenci.
Americká ekonomika letos výrazně oslabuje. Ve druhém čtvrtletí se její růst zpomalil na výrazně podprůměrných 1,3 procenta a pro třetí čtvrtletí se čeká jen mírné zlepšení.
Činitelé Fedu zřejmě kromě aktuální situace opět diskutovali o vyladění svých nástrojů. Dobrou příležitostí pro oznámení úprav může být rovněž prosincové zasedání.
Na zářijové schůzce FOMC podle pozdějšího zápisu jednal o možnosti přesně kvantifikovat úrovně inflace a nezaměstnanosti, které by byly signály pro změnu měnové politiky. Pokud by například inflace vzrostla nad vytyčenou hranici, Fed by začal měnovou politiku zpřísňovat, což by mohl začít také ve chvíli, kdy pod určenou hranici klesne nezaměstnanost. Fed má dvojí zákonnou povinnost - udržovat stabilní inflaci a zároveň usilovat o podmínky pro co nejvyšší zaměstnanost.
(Zdroj: čtk, AP, Bloomberg)