Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský pakt sebevrahů

Evropský pakt sebevrahů

02.11.2012 13:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové DeLong a Summers tvrdí, že v současných podmínkách, které panují v eurozóně, může být negativní vliv fiskální konsolidace na růst tak velký, že dojde k růstu poměru dluhu k HDP. Tomuto tématu se také ve své poslední studii věnoval MMF, když odhadoval výši fiskálních multiplikátorů během poslední recese. Podle závěru naší studie platí následující: V „běžných časech“ vede fiskální konsolidace k poklesu poměru dluhu k HDP. V současné situaci ale tento postup bude pravděpodobně kontraproduktivní a EU jako celek utrpí. Poměr dluhu k HDP tedy neklesne, ale poroste ve většině zemí EU, i ve Velké Británii, výjimkou je Irsko.

Důvodů, proč můžeme čekat popsaný negativní efekt, je několik. Běžně by docházelo k tomu, že utažení fiskální politiky půjde ruku v ruce s uvolněním politiky monetární. Tím by došlo k poklesu sazeb a stimulaci investic, které by vyvážily negativní vliv fiskální kontrakce. Nyní jsou ale sazby na minimech a další utahování fiskální politiky pravděpodobně nebude vyváženo uvolněním monetární politiky. Není ani jasné, zda pomůže kvantitativní uvolňování. V současné situaci také vidíme, že domácnosti a firmy nemají takový přístup k likviditě jako v prostředí nižší nezaměstnanosti a nejistoty. Nejsou tak schopny vyhlazovat svou spotřebu a výdaje. Významnou roli pak hraje to, že se o fiskální konsolidaci snaží všechny země současně. Produkt v každé z nich je tak utlumen nejen ze strany domácí poptávky, ale i ze strany poptávky zahraniční. Tento efekt je přitom v EU pravděpodobně silný.

Následující graf ukazuje náš odhad vlivu fiskální konsolidace na poměr vládního dluhu k HDP v evropských zemích. Černě je odhad provedený s předpokladem „běžných“ podmínek v ekonomice. Modře je vyznačen odhad v současné situaci: 
 
sebevrazi 

Z obrázku je vidět, že v současné situaci má fiskální konsolidace mnohem negativnější dopad na růst ekonomiky, což se projevuje tím, že poměr dluhu k HDP namísto poklesu roste. Tento perverzní výsledek odráží na jedné straně mírný pozitivní posun ve výši dluhu (tedy v čitateli) a na straně druhé prudké snížení HDP (tedy jmenovatele). Jinak řečeno, ve většině zemí se dá čekat určitý pokles dluhu, ten ale nemůže držet tempo s propadem produktu a celkový poměr dluhu k HDP tedy vzroste. Je zarážející, že tento efekt nefunguje jen v extrémech typu Řecka, ale i v zemích, jako je Německo či Velká Británie. V celé eurozóně se pak dá čekat růst poměru dluhu k HDP asi o pět procentních bodů.

Zastánci fiskální konsolidace často tvrdí, že tato strategie sníží rizikové prémie u zemí s vysokým dluhem a deficity. Naše simulace ale ukazují, že má opačný efekt. Pokud totiž prémie souvisí s výší poměru dluhu k HDP, růst tohoto poměru vyvolá i růst prémií. Výsledkem je smrtelná spirála jejich vzájemného zvyšování. Pokud by eurozóna nesledovala svou politiku z posledních let, byl by její růst vyšší, ale dokonce by došlo i k poklesu poměru dluhu k HDP. Je ironií osudu, že EU byla založena právě proto, abychom se vyhnuli podobným situacím připomínajícím „vězňovo dilema“. Namísto koordinace jsme ale dosáhli pravého opaku a současná politika nepřipomíná optimální spolupráci, ale spíše pakt sebevrahů.

Uvedené je výtahem z „Self-defeating austerity?“, autory jsou Dawn Holland, Jonathan Portes.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data