Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irák vybírá náhradu Exxonu v obřím ropném ložisku: Favorité Lukoil a CNPC

Irák vybírá náhradu Exxonu v obřím ropném ložisku: Favorité Lukoil a CNPC

19.11.2012 12:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V Iráku pokračuje přetlačovaná mezi centrální vládou a poloautonomním regionem Kurdistán, do níž se postupně zaplétají další a další ropné koncerny. Snaha o využití tamních bohatých ložisek je nutí vybírat si strany a čelit riziku vyvlastnění.

Z velkých zahraničních těžařů si nedávno jasně zvolil americký Exxon (86,45 USD, 0,36%), který se vzdal práv na pole Západní Kurna-1, jedno z největších ložisek v zemi, kde se momentálně dobývá 12 % celkové irácké produkce. Exxon loni jako první z větších hráčů podepsal dohody o těžbě ropy na území Kurdistánu, který poskytuje firmám mnohem lepší daňové a regulatorní podmínky, než jaké mohou získat v Bagdádu. S Kurdistánem poté podobné dohody podepsaly americký Chevron (102,3 USD, 0,77%) a francouzský Total (37,41 EUR, 1,16%). To vzbudilo velkou nelibost Bagdádu, který tvrdí, že regulace těžby ropy patří výlučně do jeho pravomoci a kontrakty s Kurdistánem považuje za neplatné. Reakce Exxonu jasně nahrává úřadům v Irbílu (centru kurdské samosprávy).

Menšinovým partnerem Exxonu na Západní Kurně-1 je koncern Royal Dutch Shell (25,52 EUR, 0,61%). Práva na využívání pole, jehož rezervy se odhadují na 8,7 mld. barelů ropy, získaly obě společnosti na konci roku 2009. Exxon už oslovil potenciální zájemce o svoji licenci, zpřístupnil jim vybraná data o ložisku a závazné nabídky očekává do 5. prosince.

Bagdád nyní musí za americký koncern rychle najít náhradu. Podle zdroje z iráckého ministerstva ropného průmyslu mají největší naději na úspěch případné nabídky ruského Lukoilu a čínského státního podniku CNPC (China National Petroleum Corporation). Získání licence na tak velké ložisko by výrazně posílilo pozice Ruska nebo Číny v iráckém ropném sektoru, jehož zásoby jsou odhadovány na čtvrté největší na světě.

Lukoil (59,8 USD, 0,67%) v Iráku působil už před americkou invazí v roce 2003. Po uklidnění poměrů se do země vrátil a nyní obhospodařuje ložisko Západní Kurna-2 s potenciálem 2 mld. tun ropy, v němž nyní soukromému těžaři patří 75 %. Produkce by měla začít na konci příštího roku. K tomu společnost dostala povolení k průzkumným pracím a následné těžbě na Bloku 10, o něž se ucházela v aukci společně s japonským koncernem Inpex. Ruský těžař přiklepnuté ložisko považuje za jednu z nejlákavějších investic kvůli vysoké pravděpodobnosti objevení velkých zásob ropy.

CNPC nedávno v Iráku dokončila rozsáhlý infrastrukturní projekt na poli Al-Ahdab, kde těží ropu a poté z ní vyrábí zkapalněný ropný plyn (LPG). Produkce na poli dosahuje 6 mil. tun ropy ročně. Kapacita zkapalňovacího zařízení je 400 m3 denně. Dále Číňané spolu s britským koncernem BP (427,5 GBp, 2,62%) těží na gigantickém ložisku Rumajlá (4. největší na světě s odhadovanými rezervami 17 mld. barelů), kde se nyní produkce pohybuje kolem 1,3 mil. barelů za den. V létě také začala komerční produkce na poli Halfaya, kde je CNPC s největším podílem operátorem. V rámci první fáze by těžba měla dosahovat 5 mil. tun ročně (100 000 barelů denně).

Vláda v Bagdádu uvedla, že od obou perspektivních partnerů obdržela „pozitivní signály“ ohledně zájmu o Západní Kurnu-1, jejíž investiční náklady jsou odhadovány na 50 mld. USD. „Irák věří, že obě společnosti mají dostatek finančních zdrojů a technologii, aby zvládly Exxon na gigantickém ložisku nahradit,“ sdělil nejmenovaný zdroj z irácké administrativy agentuře Reuters.

Management Lukoilu původně uvedl, že Západní Kurna-2 je pro společnost „příliš velkým soustem“. Minulý týden ale postoj pozměnil s tím, že možnost zakoupení licence zkoumá. Právě tento krok vyvolal spekulace o tom, že se ruský těžař spojí s jiným koncernem, pravděpodobně s CNPC.

Pro Lukoil, jehož ložiska v Rusku se vyčerpávají, by rozšíření produkce v Iráku představovalo vítané posílení těžebních kapacit a zásob. Kvůli legislativě prolobbované státními korporacemi Rosněfť a Gazprom (8,86 USD, 1,49%) nemá soukromý těžař možnost podílet se na průzkumu a rozvoji ložisek v Severním ledovém moři a při severním pobřeží Sibiře. V rámci diverzifikace portfolia a snížení závislosti na ruských vrtech proto Lukoil usiluje o nové projekty na Blízkém východě, ve střední Asii, Západní Africe a Latinské Americe.

Zdroje z CNPC tvrdí, že o plánech Exxonu na stažení z jihu Iráku věděly, avšak nechtějí sdělit, jestli CNPC uvažuje o získání Západní Kurny-1. Celkově je prý CNPC vůči rozšiřování produkce v Iráku naladěna pozitivně a nechce ohrožovat vztahy s Bagdádem navazováním kontaktů s Kurdy.

Osm let po americké invazi se iráckému ropnému průmyslu podařilo setřást nejen dědictví občanské války, ale i předchozí čtvrtstoletí vlády Saddáma Husajna plné krvavých konfliktů se sousedy. Těžba ropy na konci 3Q12 dosáhla 3,4 mil. barelů za den. Irák už před několika měsíci překonal úroveň z roku 1979, kdy se Saddám chopil moci. Země v produkci také poprvé od roku 1988 předstihla sousední Írán, který má s odbytem své suroviny potíže kvůli ropnému embargu EU a Spojených států. Bagdád si stanovil cíl pro zvýšení ropné produkce do roku 2015 na pět až šest milionů barelů denně.

(Zdroje: Reuters, Moscow Times, Kommersant, Gulf Daily News)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba