Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank v krizi nepřiznala 12 mld. USD ztrát z derivátů, zní obvinění od bývalých zaměstnanců

Deutsche Bank v krizi nepřiznala 12 mld. USD ztrát z derivátů, zní obvinění od bývalých zaměstnanců

06.12.2012 10:24

Největší německá banka Deutsche Bank během krize nepřiznala účetní ztráty v celkové výši 12 miliard dolarů, aby se vyhnula nutnosti zažádat stát o finanční pomoc. Obvinění vznesli tři bývalí zaměstnanci banky a informuje o něm The Financial Times.

Žaloba podaná regulátorům včetně americké Komise pro cenné papíry (SEC) tvrdí, že DB špatně oceňovala obří pozice na derivátovém trhu (tzv. leveraged super senior obchody). Nominální hodnota těchto strukturovaných pozic údajně činila 130 miliard dolarů a při řádném ocenění by úroveň kapitálu banky klesla v průběhu finanční krize nebezpečně nízko, hrozilo by tak, že by banka byla nucena zažádat o pomoc vlády, aby situaci ustála, tvrdí obvinění.

Tradeři v Deutsche Bank však, s vědomím nejvyššího managementu banky, nerespektovali v průběhu let 2007 až 2009 pravidlo průběžného oceňování aktiv dle tržních cen. Tzv. mark-to-market pravidlo, umožňující měnit hodnotu aktiv v rozvaze dle měnících se podmínek na trhu, má být nástrojem realistického posouzení hodnoty aktiv. Kvůli tomuto pravidlu, které bylo zavedeno jen o několik let předtím, musely americké banky v letech 2007-09 v důsledku propadu cen hypotečních cenných papírů odepisovat desítky miliard dolarů a ocitaly se na pokraji krachů.

Dva z bývalých zaměstnanců navíc tvrdí, že DB špatně ohodnotila cenu pojištění některých obchodních pozic poskytnutého v roce 2009 společností Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

Banka jakékoli pochybení popírá a věc označuje za starou a uzavřenou. Záležitost je více než dva a půl roku stará a byla zveřejněn už v červnu 2011, uvedla DB a dodala, že po "pečlivém a důkladném vyšetřování" byla obvinění shledána "zcela nepodloženými". Banka nicméně slíbila, že bude s americkými úřady při vyšetřování stížností plně spolupracovat.

Žaloby bývalých zaměstnanců byly podány nezávisle na sobě v letech 2010 a 2011, v rámci nich byly poskytnuty americké SEC interní dokumenty banky. Dva z bývalých zaměstnanců banky přitom uvedli, že byli propuštění poté, co chtěli účetní nesrovnalosti diskutovat interně. Jeden z nich banku obžaloval za neoprávněný vyhazov, k němuž došlo bezprostředně poté, co na chyby v účetnictví upozornil SEC. Z komise odstoupil v případu vyšetřování DB Robert Khuzami kvůli střetu zájmů – v letech 2004 až 2009 totiž působil jako právní zástupce banky pro Spojené státy. Současný právní zástupce banky Dick Walker je bývalým šéfem vyšetřování SEC.

„Snaha o sebezáchranu může být silným motivátorem. Mnoho finančních institucí během krize čelilo existenčnímu ohrožení a ukazuje se, že Deutsche Bank překročila hranici výrazným nadhodnocováním svého derivátového portfolia, nejrizikovější části účetní knihy,“ okomentoval případ Jordan Thomas z právní kanceláře Labaton Sucharow, zastupující propuštěného zaměstnance banky. 

 
(Zdroj: FT, čtk)


Čtěte více:

Podezření se potvrzují: Obchodníci Citigroup, Deutsche Bank, RBS, UBS a dalších manipulovali s klíčovou mezibankovní sazbou
17.02.2012 16:26
Skupina obchodníků úspěšně manipulovala s klíčovou sazbou LIBOR, kter...
Americké úřady vyšetřují už také Deutsche Bank kvůli Íránu
20.08.2012 9:22
Americké úřady vyšetřují německou Deutsche Bank a několik dalších význ...
Deutsche Bank příjemně překvapila růstem příjmů z obchodování. Chystá prodej majetku a propouštění
30.10.2012 10:12
Největší evropská banka Deutsche Bank zvýšila čtvrtletní zisk nad oček...

Váš názor
  •  
    06.12.2012 11:55

    Banky jsou největší svině a podvodníci...... A management bank ta nejodpornější lůza a banda užitečných idiotů...., která slouží svým pánům ze starých lichvářských dynastií
    ferda mravenec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data