Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu

Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu

4.1.2013 10:12, aktualizováno: 4.1. 10:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Devizové intervence jsou pro českou ekonomiku nejlepší volbou z možných, jak jí pomoci cestou měnové politiky a nejlepším řešením pro ČNB, uvedl v úvodu roku 2013, v jehož první polovině se zásah centrální banky tímto způsobem očekává, viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. V článku pro HN naznačil, že intervence k ovlivnění kurzu budou vždy dočasnou záležitostí. V tomto směru mu názorově oponuje ekonom a bývalý centrální bankéř Luděk Neidermayer, podle kterého zásah, má-li být úspěšný, musí trvat dlouho a může znamenat nákupy za koruny miliard eur a de facto ztrátu volného kurzu.

„V malé otevřené ekonomice, kde je nutné sledovat vývoj celkového indexu měnových podmínek, tj. úrokové míry a kurzu, to smysl určitě dává,“ uvádí k ovlivňování kurzu ze strany ČNB Tomšík s tím, že devizové intervence by se neměly stát zdrojem volatility. „Centrální bankéři ve vyspělých zemích, kde měnový kurz je tržní veličinou, mají z intervencí velký respekt. Používají je pouze v případě ovlivnění nadměrné volatility (či dokonce až šoku) na devizovém trhu za účelem stabilizace kurzu. Přistoupení k intervencím za účelem ovlivnění tržního trendu kurzu je vždy výjimečné a pouze dočasné,“ uvádí Tomšík pro HN v textu, kde se zamýšlí i nad cestou cíle vyšší inflace či cíle nominálního růstu ekonomiky. „Úvahy některých ekonomů a institucí o zvýšení inflace a inflačních očekávání nejsou tím správným řešením. Cena, kterou bychom za to zaplatili, je příliš vysoká. Kromě vyšší volatility většiny ekonomických veličin by totiž hrozilo i vyšší riziko cenových bublin,“ uvedl k tomu mimo jiné Tomšík.

Podle viceguvernéra České národní banky má česká ekonomika pro použití devizových intervencí jednu zásadní výhodu. „Domácí banky, podniky a domácnosti se nefinancují v zahraničí, respektive v cizí měně. Tlaky na kurz tak nebudou mít finančně destabilizující dopady,“ uvádí. Intervence tedy rýsuje jako dočasné, od slabšího kurzu očekává podporu ekonomiky i zvýšenou inflaci, která by napomohla držet korunu níže. I díky tomu by intervence nemusely mít dlouhodobý charakter.

O dostatečnosti krátkodobé podoby takového zásahu pochybuje ekonom a bývalý centrální bankéř ČNB Luděk Niedermayer. „Pokud má být takový zásah účinný, musí trvat dlouho a může být potřeba nakoupit za koruny miliardy eur,“ upozorňuje. Dodává, že podle jeho názoru bychom se dostali k de facto fixnímu kurzu koruny, ztratili výhody volného kurzu a centrální banky by nemohla ovlivňovat inflaci tak, jak tomu bylo doposud.

V jiné roli, než banky, firmy a domácnosti, je ale stát. Ten si v zahraničních měnách půjčuje. Na něj může snaha i slovní intervence z ČNB působit. Například tím, že dojde k určitému změkčení úsporných opatření tak, aby zamýšlený zásah ČNB nemusel být tak silný. Ostatně, k takovému posunu již došlo v rétorice kolem dalšího snižování rozpočtového schodku (slova s stabilizaci místo dalšího a dalšího snižování pod 3% cíl).

Již před Vánoci viceguvernér Tomšík hájil myšlenku intervencí, zároveň ale vyjádřil sám pochybnosti o jejich efektu při dočasnosti. „Jsme malá otevřená ekonomika, ve které má smysl za účelem splnění inflačního cíle sledovat vývoj tzv. indexu měnových podmínek (tj. vývoj úrokových sazeb a měnového kurzu). Ve chvíli, kdy již nebudeme dále snižovat sazby, je otázka naprosto na místě. Ale já osobně mám z kurzu velký respekt, neboť objem devizových intervencí a z nich plynoucí aktuální výše kurzu jsou tokové veličiny. Když intervence spustíme a pak přerušíme či zastavíme, tak je vysoká pravděpodobnost, že se výše kurzu (toková veličina) vrátí zpět,“ uvedl v polovině prosince Tomšík.

Také členka bankovní rady Eva Zamrazilová v prosinci uvedla, že by podpořila intervence na české koruně. Dlouhodobá odpůrkyně takového kroku by dle svých slov rozhodnutí učinila, bude-li si jista, že kladný efekt slabší koruny pro české exportéry převáží nad negativním efektem na domácí poptávku skrze vyšší dovozní ceny.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v prosinci uvedl, že ke zlepšení tuzemské ekonomiky je potřeba překonat „největší rozdíl mezi fundamentem a sentimentem v novodobé historii Česka“.


(Zdroj: ČNB, HN, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Bankovní rada ČNB zůstane v nezměněném složení. Prezident jmenoval Tomšíka i Hampla na dalších 6 let
23.11.2012 10:19
V prosinci sice skončí první šestileté funkční období viceguvernérům M...
Realitní trh 2013: Ceny bytů klesnou, pozemky hodnotu zvýší, oživí spekulanti. Co Evropa a USA?
6.12.2012 17:32
Nemovitostní trh je místem, kde se dříve než v jiných sektorech ekonom...
Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR
12.12.2012 10:56
Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jin...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y