Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu

Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu

04.01.2013 10:12, aktualizováno: 4.1. 10:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Devizové intervence jsou pro českou ekonomiku nejlepší volbou z možných, jak jí pomoci cestou měnové politiky a nejlepším řešením pro ČNB, uvedl v úvodu roku 2013, v jehož první polovině se zásah centrální banky tímto způsobem očekává, viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. V článku pro HN naznačil, že intervence k ovlivnění kurzu budou vždy dočasnou záležitostí. V tomto směru mu názorově oponuje ekonom a bývalý centrální bankéř Luděk Neidermayer, podle kterého zásah, má-li být úspěšný, musí trvat dlouho a může znamenat nákupy za koruny miliard eur a de facto ztrátu volného kurzu.

„V malé otevřené ekonomice, kde je nutné sledovat vývoj celkového indexu měnových podmínek, tj. úrokové míry a kurzu, to smysl určitě dává,“ uvádí k ovlivňování kurzu ze strany ČNB Tomšík s tím, že devizové intervence by se neměly stát zdrojem volatility. „Centrální bankéři ve vyspělých zemích, kde měnový kurz je tržní veličinou, mají z intervencí velký respekt. Používají je pouze v případě ovlivnění nadměrné volatility (či dokonce až šoku) na devizovém trhu za účelem stabilizace kurzu. Přistoupení k intervencím za účelem ovlivnění tržního trendu kurzu je vždy výjimečné a pouze dočasné,“ uvádí Tomšík pro HN v textu, kde se zamýšlí i nad cestou cíle vyšší inflace či cíle nominálního růstu ekonomiky. „Úvahy některých ekonomů a institucí o zvýšení inflace a inflačních očekávání nejsou tím správným řešením. Cena, kterou bychom za to zaplatili, je příliš vysoká. Kromě vyšší volatility většiny ekonomických veličin by totiž hrozilo i vyšší riziko cenových bublin,“ uvedl k tomu mimo jiné Tomšík.

Podle viceguvernéra České národní banky má česká ekonomika pro použití devizových intervencí jednu zásadní výhodu. „Domácí banky, podniky a domácnosti se nefinancují v zahraničí, respektive v cizí měně. Tlaky na kurz tak nebudou mít finančně destabilizující dopady,“ uvádí. Intervence tedy rýsuje jako dočasné, od slabšího kurzu očekává podporu ekonomiky i zvýšenou inflaci, která by napomohla držet korunu níže. I díky tomu by intervence nemusely mít dlouhodobý charakter.

O dostatečnosti krátkodobé podoby takového zásahu pochybuje ekonom a bývalý centrální bankéř ČNB Luděk Niedermayer. „Pokud má být takový zásah účinný, musí trvat dlouho a může být potřeba nakoupit za koruny miliardy eur,“ upozorňuje. Dodává, že podle jeho názoru bychom se dostali k de facto fixnímu kurzu koruny, ztratili výhody volného kurzu a centrální banky by nemohla ovlivňovat inflaci tak, jak tomu bylo doposud.

V jiné roli, než banky, firmy a domácnosti, je ale stát. Ten si v zahraničních měnách půjčuje. Na něj může snaha i slovní intervence z ČNB působit. Například tím, že dojde k určitému změkčení úsporných opatření tak, aby zamýšlený zásah ČNB nemusel být tak silný. Ostatně, k takovému posunu již došlo v rétorice kolem dalšího snižování rozpočtového schodku (slova s stabilizaci místo dalšího a dalšího snižování pod 3% cíl).

Již před Vánoci viceguvernér Tomšík hájil myšlenku intervencí, zároveň ale vyjádřil sám pochybnosti o jejich efektu při dočasnosti. „Jsme malá otevřená ekonomika, ve které má smysl za účelem splnění inflačního cíle sledovat vývoj tzv. indexu měnových podmínek (tj. vývoj úrokových sazeb a měnového kurzu). Ve chvíli, kdy již nebudeme dále snižovat sazby, je otázka naprosto na místě. Ale já osobně mám z kurzu velký respekt, neboť objem devizových intervencí a z nich plynoucí aktuální výše kurzu jsou tokové veličiny. Když intervence spustíme a pak přerušíme či zastavíme, tak je vysoká pravděpodobnost, že se výše kurzu (toková veličina) vrátí zpět,“ uvedl v polovině prosince Tomšík.

Také členka bankovní rady Eva Zamrazilová v prosinci uvedla, že by podpořila intervence na české koruně. Dlouhodobá odpůrkyně takového kroku by dle svých slov rozhodnutí učinila, bude-li si jista, že kladný efekt slabší koruny pro české exportéry převáží nad negativním efektem na domácí poptávku skrze vyšší dovozní ceny.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v prosinci uvedl, že ke zlepšení tuzemské ekonomiky je potřeba překonat „největší rozdíl mezi fundamentem a sentimentem v novodobé historii Česka“.


(Zdroj: ČNB, HN, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Bankovní rada ČNB zůstane v nezměněném složení. Prezident jmenoval Tomšíka i Hampla na dalších 6 let
23.11.2012 10:19
V prosinci sice skončí první šestileté funkční období viceguvernérům M...
Realitní trh 2013: Ceny bytů klesnou, pozemky hodnotu zvýší, oživí spekulanti. Co Evropa a USA?
06.12.2012 17:32
Nemovitostní trh je místem, kde se dříve než v jiných sektorech ekonom...
Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR
12.12.2012 10:56
Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jin...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba