Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záchranný fond ESM prodal první dluh za 1,927 mld. eur. Zpět dostane víc, než si půjčil

Záchranný fond ESM prodal první dluh za 1,927 mld. eur. Zpět dostane víc, než si půjčil

08.01.2013 14:50, aktualizováno: 8.1. 15:35
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Stálý záchranný mechanismus eurozóny ESM ve své první aukci krátkodobého dluhu prodal papíry za 1,927 miliardy eur. U poukázek se splatností tři měsíce dosáhl záporného průměrného výnosu v aukci -0,0324 procenta. Německá centrální banka Bundesbank, která byla realizátorem emise, potvrdila vysoký zájem investorů.

V aukci, která je důležitým testem, jak budou investoři dluh vydávaný ESM přijímat, poptávky kryla nabídku na 3,2násobku. Záporný dosažený výnos v praxi znamená, že fond bude vracet méně, než kolik si půjčil.

Počínaje lednem chce ESM každé úterý v aukci nabízet krátkodobé poukázky, postupně se splatností od třech do šesti měsíců. Aukce každé ze splatností se má uskutečnit vždy dvakrát v měsíci. Tím nahradí emise, které do konce roku 2012 realizoval dočasný záchranný fond eurozóny EFSF. Jeho poslední aukce se uskutečnila v prosinci. Do konce prvního čtvrtletí roku 2013 chce ESM získat celkem 18,5 miliardy eur. Teprve ve druhé polovině roku 2013 chce ESM postupně nabídnout emise dlouhodobějšího dluhu od jednoho roku výše.

"Úspěch první aukce dluhopisů ESM ukazuje, že investoři nemají absolutně žádný problém s přechodem programu krátkodobého financování z fondu EFSF na fond ESM," poznamenal finanční ředitel ESM Christophe Frankel. Ze strany ratingových agentur je fond hodnocen "Aa1" od Moody's Investors Service a "AAA" od Fitch Ratings.

Zájem o dluhopisy evropského záchranného mechanismu ESM deklarovalo například Japonsko. Jejich ministr financí Taró Aso novinářům řekl, že Japonsko chce tímto způsobem pomoci zemím eurozóny zotavit se z krize. Tokio k tomu za tímto účelem využívat svých devizových rezerv a má v úmyslu papíry kupovat opakovaně. „Japonsko nakoupí část dluhu ESM s použitím svých devizových rezerv a bude monitorovat pokrok ve stabilizaci situace v Evropě,“ uvedl ministr.

Japonské devizové rezervy dosahují zhruba 1,27 bilionu amerických dolarů, část z nich je v euru. Tyto investice dosud plynuly zejména do německých vládních dluhopisů (bundů), dluhu mezinárodních organizací a bankovních depozit. Loni začaly investice plynout do aukcí EFSF, letos do dluhu ESM. Japonsko chce zároveň výnosy z investic v Evropě znovu reinvestovat do "bezpečných evropských aktiv" a tím udržovat diverzifikaci svých rezerv.

V průběhu roku 2013 má být na ESM z EFSF převedena pomoc španělskému bankovnímu sektoru, v průběhu roku 2013 má ještě EFSF získat 55 až 60 miliard eur proti dluhu vydanému na záchranné programy Řecka, Irska a Portugalska.


(Zdroj: ESM, Bloomberg, čtk, WSJ, Dow Jones Newswires)


Čtěte více:

Soud dal zelenou záchrannému fondu ESM, je v souladu s právem EU
27.11.2012 10:57
Záchranný fond eurozóny (ESM) je v souladu s evropským právem a člensk...
Moody's snížila rating záchranných fondů eurozóny EFSF a ESM kvůli Francii
03.12.2012 8:15
Agentura Moody's snížila rating záchranných fondů eurozóny ESM a EFSF ...
Pomoc Evropě nebo sobě? Japonsko bude nakupovat evropské dluhopisy
08.01.2013 8:59
Japonsko použije své devizové rezervy k nákupu dluhopisů evropského zá...
Emise dluhopisů v eurozóně letos poklesnou. Kdo vydá kolik?
08.01.2013 11:27
Loni touto dobou se evropské dluhopisové trhy připravovaly na záplavu ...
Japonská vláda slabším jenem útočí na domácí střadatele
08.01.2013 14:27
Japonský jen za čtvrtý kvartál minulého roku výrazně oslabil. Jeho kur...

Váš názor
 • a pak prý že neexistuje
  09.01.2013 9:02

  Perpetum Mobile..., na peníze existuje :-) Půjčím si - vrátím i s úroky - a zůstane mi zisk - z něj odkoupím další vlastní pohledávky a zůstane mi ještě vyšší zisk - ten poskytnu bance a ta mi vrátí dluhopisy, které zase prodám - ty odkoupím za nižší cenu a zase mám vyděláno. Banka netratí, dlužník vydělá, věřitel taky vydělá... kurva odkud ty prachy padají?:-)))
  Jesse
  • Re: a pak prý že neexistuje
   09.01.2013 9:48

   Odkoupím vlastní pohledávky? To jde? :) Nějak mi v tom tvém perpetum mobile chybí pár koleček a šroubků. :)
   Nyk Lísn
 •  
  08.01.2013 16:00

  Může mi, prosím, někdo erudovaný vysvětlit, jaký movit někoho vede, aby si nechal v nominálu vrátit méně, než půjčil? Ještě ke všemu, když alternativní investice při stejném podtupovaném riziku (například německé nebo francouzské dluhopisy, pokladniční poukázky) nesou výrazně více? Existuje pro to nějaké racionální vysvětlení?
  Nyk Lísn
  • CarryTrade
   08.01.2013 16:07

   Co krytá a nekrytá úroková arbitráž. Zahraniční investor počítá, že za 3M se kurz EUR vůči jeho domácí zhodnotí a tím by mohl dosáhnout vyššího výnosu než např. v jeho domácí měně. Někdo další??? :-)
   VSE LIMITED
   • Re: CarryTrade
    08.01.2013 21:44

    Myslím, že to dělají hlavně centrální banky. Nejde jim o to něco vydělat, ale oslabit vlastní měnu. Navíc zápornej úrok a tudíž pro běžnýho smrtelníka prodělek pro centrální banky neexistuje, když ty dluhopisy vyměňujou za vlastní čerstvě natištěnou měnu. A Patrie má v tom nadpisu nesmysl. Správně to má být, že fond zaplatí méně než si půjčil. Zpět ale rozhodně víc nedostane, jen mu víc zbyde.
    JeoCZ
    •  
     09.01.2013 8:14

     Jo, tahle odpověď mě vcelku uspokojila. Díky! :)
     Nyk Lísn
   • Re: CarryTrade
    08.01.2013 18:40

    Bohužel, tento názor je úplně mimo, protože německé a francouzské pokladniční poukázky nesou více při stejném podstupovaném riziku. A i kdyby i ony nesly záporný výnos, tak stačí jednoduše nakoupit euro a uložit peníze na 3m do banky. Nebo jednoduše otevřít nějakou pozici na forexu EUR/...
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data