Vyčkávání domácností na příhodnější podmínky pro jejich investice do domu či automobilu je nebezpečné, ještě nebezpečnější spoléhání na pokles cen. Pod tlakem tohoto vývoje byl loňský rok o něco horší, než na základě fundamentu musel být. Intervencí ČNB na koruně chceme dát najevo, že pravděpodobnost dalšího poklesu cen výrazně klesá. Přijít může již v první polovině roku, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovorech pro Týden a ČT.
„Ukazuje se, že fundament české ekonomiky se umí udržet, ale chybí nám spotřebitelská a investiční důvěra. Vnitřní poptávka je nižší, domácnosti jako celek mohly víc investovat - i za cenu většího zadlužení, shrnul Singer vývoj u českých domácností v loňském roce. Zdůraznil, že za méně výdajů domácností a investic firem může především nejistota a konzervativnost českého spotřebitele a investora, který se nechce zadlužovat. Svou roli ale dle Singera hrají i očekávání stagnace nebo poklesu cen u klíčových investic typu domu, bytu, auta, které domácností nenutí vydávat zdroje nyní. A právě to chce intervence ČNB zlomit.
„Domácnosti, které mají vyšší příjmy a uvažovaly o pořízení bytu nebo například auta, si řekly, že ještě počkají. Ovlivňují je vyhlídky na ceny větších položek, které byly v podobě poklesů. Jinými slovy, když si někdo řekl, že odloží nákup auta, a nyní si přečetl, za kolik bude nová octavia, tak zjistil, že proti loňsku ceny rozhodně nahoru nešly. Totéž platí o nemovitostech. A toto očekávání přináší násobení konzervatismu, což je pro centrální banku relativně nebezpečný jev. Nejen že si domácnosti říkají, ještě počkáme, protože nevíme, zda budeme mít příjmy příští rok, ale dokonce si říkají, počkáme, protože ceny ještě vyklesají,“ uvedl Singer v rozhovoru pro Týden.
ČNB dle něj proto jasně říká, že dalším krokem může být oslabení kurzu koruny. „Tím dáváme najevo, že pravděpodobnost dalšího poklesu cen, dejme tomu u automobilů, poměrně výrazně klesá, neboť většina komponent se dováží. Slabší kurz zároveň znamená, že exportéři budou více vyvážet, což bude generovat peníze na mzdy zaměstnanců a daně. A to vytváří vyšší pocit jistoty, že příjmy můžou být stabilní i v delším období, což spolu s minimálními úroky umožní domácnostem rozkládat splácení investice do bytu či do auta třeba i do delšího období, než plánovaly, a navíc bez větších nákladů na úroky. Vytvářejí se tím podmínky, aby se kruh očekávání dalšího poklesu cen v letošním roce přetnul,“ vysvětlil záměry intervence ČNB na kurzu Singer.
Při všeobecném očekávání na trhu, že zásah centrální banky by mohl přijít ve druhé polovině roku, Singer uvedl, že je docela dobře možné, že to bude první polovina roku 2013. O sílu ČNB k takovému kroku obavu nemá. „Proti vlastní měně má centrální banka nekonečnou sílu. Intervence s sebou ovšem nese i nějaké náklady. Centrální bankovnictví má vyjasněné, že měnová politika má být optimální, přičemž nákladové a rozvahové úvahy nemají hrát roli. U nás je jasné, že intervenčním nástrojem bude kurz koruny,“ uvedl Singer. Také v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil připravenost ČNB intervenovat.
Singer připustil, že určitou roli sehrály již intervence členů bankovní rady na slovní úrovni. „Kurz koruny se trochu odštěpil od obecného posilování ve středoevropském regionu,“ uvedl Singer.
V české ekonomice klesá její výkon (HDP), souběžně s ústupem inflace. Ta se v prosinci meziročně snížila na 2,4 procenta. Také vývoj inflace je pro Singera motivem, podporujícím prostor pro intervenci. Opačným vlivem je růst daně z přidané hodnoty od počátku roku.
Na rozpor ve fundamentu české ekonomiky a sentimentu domácností poukázal již v prosinci viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Uvedl, že ke zlepšení tuzemské ekonomiky je potřeba překonat „největší rozdíl mezi fundamentem a sentimentem v novodobé historii Česka“.
Ve prospěch stagnace či dokonce dalšího poklesu cen nemovitostí a tedy odkládání investic ze strany domácností a jednotlivců vyzněla prosincová analýza ČNB, kterou prezentovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Podle jejích slov ceny nemovitostí v současné době v ČR dle centrální banky odpovídají fundamentům s tím, že největší rozsah korekce ČNB pozoruje u běžných „klasických“ bytů, pomalejší ale stabilní je naopak růst cen pozemků, který bude podle centrální banky pokračovat. Ukazatele udržitelnosti cen bytů, které ČNB sleduje, jak u poměru ceny bytu a mezd, tak u poměru ceny bytu a tržního nájmu, klesly dle Zamrazilové na hodnoty nejnižší za posledních pět let.
Pro rok 2013 vnímá ČNB rizika vývoje realitního trhu ve směru jeho poklesu, což souvisí s nucenými prodeji bytů (růst úvěrů v selhání i s poklesem cen bytů), dalších možným poklesem ekonomické aktivity, s poklesem dynamiky reálných mezd také poklesem disponibilních příjmů domácností i dalších růstem nezaměstnanosti. „Zejména nízká aktivita v ekonomice a nižší růst reálných mezd naplnily riziko poklesu cen. Vysoká rizika v sektoru developerů přetrvávají,“ uvedla ČNB, pro kterou jde o střet mezi podporou ekonomiky a dohledu nad bankami a finanční stabilitou. „Pokles cen nemovitostí může pokračovat a předpokládané oživení se odkládá do roku 2014,“ uvedla v prosinci Zamrazilová.
(Zdroj: ČNB, Týden, ČT, Reuters, Bloomberg)