Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Vyčkávání na nižší ceny je nebezpečné, na oslabení koruny máme nekonečně sil

Singer (ČNB): Vyčkávání na nižší ceny je nebezpečné, na oslabení koruny máme nekonečně sil

14.01.2013 10:21, aktualizováno: 14.1. 10:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Vyčkávání domácností na příhodnější podmínky pro jejich investice do domu či automobilu je nebezpečné, ještě nebezpečnější spoléhání na pokles cen. Pod tlakem tohoto vývoje byl loňský rok o něco horší, než na základě fundamentu musel být. Intervencí ČNB na koruně chceme dát najevo, že pravděpodobnost dalšího poklesu cen výrazně klesá. Přijít může již v první polovině roku, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovorech pro Týden a ČT.

„Ukazuje se, že fundament české ekonomiky se umí udržet, ale chybí nám spotřebitelská a investiční důvěra. Vnitřní poptávka je nižší, domácnosti jako celek mohly víc investovat - i za cenu většího zadlužení, shrnul Singer vývoj u českých domácností v loňském roce. Zdůraznil, že za méně výdajů domácností a investic firem může především nejistota a konzervativnost českého spotřebitele a investora, který se nechce zadlužovat. Svou roli ale dle Singera hrají i očekávání stagnace nebo poklesu cen u klíčových investic typu domu, bytu, auta, které domácností nenutí vydávat zdroje nyní. A právě to chce intervence ČNB zlomit.

„Domácnosti, které mají vyšší příjmy a uvažovaly o pořízení bytu nebo například auta, si řekly, že ještě počkají. Ovlivňují je vyhlídky na ceny větších položek, které byly v podobě poklesů. Jinými slovy, když si někdo řekl, že odloží nákup auta, a nyní si přečetl, za kolik bude nová octavia, tak zjistil, že proti loňsku ceny rozhodně nahoru nešly. Totéž platí o nemovitostech. A toto očekávání přináší násobení konzervatismu, což je pro centrální banku relativně nebezpečný jev. Nejen že si domácnosti říkají, ještě počkáme, protože nevíme, zda budeme mít příjmy příští rok, ale dokonce si říkají, počkáme, protože ceny ještě vyklesají,“ uvedl Singer v rozhovoru pro Týden.

ČNB dle něj proto jasně říká, že dalším krokem může být oslabení kurzu koruny. „Tím dáváme najevo, že pravděpodobnost dalšího poklesu cen, dejme tomu u automobilů, poměrně výrazně klesá, neboť většina komponent se dováží. Slabší kurz zároveň znamená, že exportéři budou více vyvážet, což bude generovat peníze na mzdy zaměstnanců a daně. A to vytváří vyšší pocit jistoty, že příjmy můžou být stabilní i v delším období, což spolu s minimálními úroky umožní domácnostem rozkládat splácení investice do bytu či do auta třeba i do delšího období, než plánovaly, a navíc bez větších nákladů na úroky. Vytvářejí se tím podmínky, aby se kruh očekávání dalšího poklesu cen v letošním roce přetnul,“ vysvětlil záměry intervence ČNB na kurzu Singer.

Při všeobecném očekávání na trhu, že zásah centrální banky by mohl přijít ve druhé polovině roku, Singer uvedl, že je docela dobře možné, že to bude první polovina roku 2013. O sílu ČNB k takovému kroku obavu nemá. „Proti vlastní měně má centrální banka nekonečnou sílu. Intervence s sebou ovšem nese i nějaké náklady. Centrální bankovnictví má vyjasněné, že měnová politika má být optimální, přičemž nákladové a rozvahové úvahy nemají hrát roli. U nás je jasné, že intervenčním nástrojem bude kurz koruny,“ uvedl Singer. Také v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil připravenost ČNB intervenovat.

Singer připustil, že určitou roli sehrály již intervence členů bankovní rady na slovní úrovni. „Kurz koruny se trochu odštěpil od obecného posilování ve středoevropském regionu,“ uvedl Singer.

V české ekonomice klesá její výkon (HDP), souběžně s ústupem inflace. Ta se v prosinci meziročně snížila na 2,4 procenta. Také vývoj inflace je pro Singera motivem, podporujícím prostor pro intervenci. Opačným vlivem je růst daně z přidané hodnoty od počátku roku.

Na rozpor ve fundamentu české ekonomiky a sentimentu domácností poukázal již v prosinci viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Uvedl, že ke zlepšení tuzemské ekonomiky je potřeba překonat „největší rozdíl mezi fundamentem a sentimentem v novodobé historii Česka“.

Ve prospěch stagnace či dokonce dalšího poklesu cen nemovitostí a tedy odkládání investic ze strany domácností a jednotlivců vyzněla prosincová analýza ČNB, kterou prezentovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Podle jejích slov ceny nemovitostí v současné době v ČR dle centrální banky odpovídají fundamentům s tím, že největší rozsah korekce ČNB pozoruje u běžných „klasických“ bytů, pomalejší ale stabilní je naopak růst cen pozemků, který bude podle centrální banky pokračovat. Ukazatele udržitelnosti cen bytů, které ČNB sleduje, jak u poměru ceny bytu a mezd, tak u poměru ceny bytu a tržního nájmu, klesly dle Zamrazilové na hodnoty nejnižší za posledních pět let.

Pro rok 2013 vnímá ČNB rizika vývoje realitního trhu ve směru jeho poklesu, což souvisí s nucenými prodeji bytů (růst úvěrů v selhání i s poklesem cen bytů), dalších možným poklesem ekonomické aktivity, s poklesem dynamiky reálných mezd také poklesem disponibilních příjmů domácností i dalších růstem nezaměstnanosti. „Zejména nízká aktivita v ekonomice a nižší růst reálných mezd naplnily riziko poklesu cen. Vysoká rizika v sektoru developerů přetrvávají,“ uvedla ČNB, pro kterou jde o střet mezi podporou ekonomiky a dohledu nad bankami a finanční stabilitou. „Pokles cen nemovitostí může pokračovat a předpokládané oživení se odkládá do roku 2014,“ uvedla v prosinci Zamrazilová.


(Zdroj: ČNB, Týden, ČT, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Realitní trh 2013: Ceny bytů klesnou, pozemky hodnotu zvýší, oživí spekulanti. Co Evropa a USA?
06.12.2012 17:32
Nemovitostní trh je místem, kde se dříve než v jiných sektorech ekonom...
Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR
12.12.2012 10:56
Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jin...
Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu
04.01.2013 10:12
Devizové intervence jsou pro českou ekonomiku nejlepší volbou z možnýc...
Singer (ČNB): Nerostoucí ceny trhu spíše škodí. Při intervenci bychom stanovili jasný cíl
10.01.2013 8:54
Příliš nízký růst cen blížící se deflaci není pro ekonomiku vůbec pozi...

Váš názor
 • dobrý den
  14.01.2013 14:40

  prosím Vás nevíte, proč má deset milionů kreténů korunu, když skoro půl miliardy lidí platí eurem ? Proč i v obchodu s jinými kretény, kteří euro ještě nemají se přepočítává zahraniční obchod v eurech? Děda říkal, že máme korunu proto, aby nás kdykoliv mohl náš stát okrást, jako to už v minulosti udělal mnohokrát. Když budeme mít euro, tak už nás okrást už nebude tak snadné.No asi má pravdu, je starej, zažil už několikrát měnu a vždycky ho okradli.
  oradapoisson
  • Re: dobrý den
   14.01.2013 15:53

   Tak pan Singer se v prvé řadě stará o sebe a zájmy té bandy kolem něj. Udržet lokální měnu plus bankovní dohled. Až poté si všiml, že lidé nakonec přece jenom uvěřili jejich nekonečnému strašení. Tak se rozhodl, že jim vzkáže, aby koukali utrácet nebo je okrade. Protože to co říká není nic jiného.
   právník
  • Re: dobrý den
   14.01.2013 15:20

   Ne asi má pravdu, ale má ji na 100%. Až se bude chtít stát zbavit dluhů, stačí na to jeden singer a euro třeba za 50.
   Tomas
 •  
  14.01.2013 13:12

  Singer neustále pouze v ústech mlátí prázdnou slámu, ale skutek utek. Je to stále dokola a nemá to pak cenu číst.
  Bill
 • Před námi jsou už i Slováci...
  14.01.2013 11:37

  Hlavně nemají Klause a mají Euro. Zajimavé je že se tady stále ještě najdou lidé, jako náš prezident - škoditel, kteří nechápou přednost jednotné měny jako je Euro. Ti by asi dávali přednost rozdělení koruny na další koruny - českou - moravskou - severočeskou - karlovarskou atd.
  Swárský
  • Re: Před námi jsou už i Slováci...
   14.01.2013 14:09

   Ono je to potřeba vysvětlit lidem, Klaus tady vybudoval z eura strašáka. Doufám, že nový prezident si toto dá za svůj cíl a dovede nás k měnové unii
   Tomas
  • Re: Před námi jsou už i Slováci...
   14.01.2013 11:45

   Vážený kolektivisto. Sjednocováním, zvětšováním, rozoráváním mezí... ještě nikdy nic smysluplného lidstvu nepřineslo. Moloch na hliněných nohách jménem EU brzo spadne vlastní vahou. Tímto názorem ovšem nechválím Klause, jako ničitele českého ekonomického prostředí.
   Jesse
 • ČNB
  14.01.2013 11:31

  Zajímavé. Vždy, když začne oslabovat dolar na korunu, Singer začne slovně intervenovat. Jako by někoho bránil na EURCZK.
  Nero
 • co mu chudákovi zbývá
  14.01.2013 11:15

  než plácat prázdnou slámu. On totiž nechápe, že normální firma nebo občas si na svém účtu nulu nepřidá tak jako banka. No a už vůbec není naštěstí občan blb aby se dnes zadlužoval na 30 let. A proč by měly ceny stále jen růst ? Dnes je každá kůča za 5 mil tak proč by nemohla být za 3. V jiných zemích ceny nemov. spadly na polovinu u nás jsem se ničeho takového nevšiml A Mr.Singer, když stát zvyšuje daně tak asi těžko bude někdo utrácet, až se budou daně snižovat tak to bude něco jiného :o)
  Mike
  • Re: co mu chudákovi zbývá
   14.01.2013 14:01

   To se to nakupuje, když máme poslanecké a jiné nestandardní platy, že? Máš samozřejmě pravdu, jenom blázen dnes bezhlavě utrácí a nakupuje, když neví, co bude za "Kalouskovic novinku" zítra. Já jenom nevím, zda je schopen Tvoji myšlenku pochopit. Není to na něho moc složité? Oni tam nahoře mají jaksi lehčí život :-)
   oh171
 • podívaj se Singer
  14.01.2013 10:39

  nebylo lepší, kdyby voni rovnou tiskli peníze? Dělaj to všichni. Navíc by nalil do české ekonomiky kapitál, který tady chybí, koruna by zároveň oslabila a voni by Singer slavili ještě ekonomický úspěch. Přemýšlejí vo tom Singer:-)))
  Jesse
 •  
  14.01.2013 10:30

  pane Singre, pokles cen je nebezpecne pro vas parazity bankere, pote pro dluzniky a nakonec pro politiky, pro poctive pracujici a zodpovedne obcany je to skvela vec!!!!!!!!
  aaa
  •  
   14.01.2013 10:40

   Díky Klausovi a jeho evropské politice jsme byli uvrženi do doby (temna), hrátky s kursem jsou pro oblbování lidí. Oslabení koruny = tzv. lepší export, na druhé straně to zaplatí celý národ na benzínu, elektrice a prakticky všech spotřebních věcech. To můžu snížit plat svých zaměstnanců a efekt bude stejný. Jen to lidi nevidí, plat jim sice zůstane, ale koupí si za něj méně. Už aby bylo €.
   Tomas
   •  
    14.01.2013 10:43

    Eurem nic nevyřešíš. Je to stejná demagogie, jako Klausovy poloekonomické poučky.
    Jesse
  •  
   14.01.2013 10:33

   Už toho šaška někdo konečně kopněte do řiti, ať se vzpamatuje!
   Bob
   •  
    14.01.2013 10:47

    Vyřeším, houska bude stále třeba za 0,5 € a ne např. o 5% dražší. Stejně tak dovolená, letenka a další tisíce věcí. Jen si spočtěte kolik udělá např. 5 % oslabení na koupi auta, topení elektřinou atd. V případfě € bude cena odpovídat evropským cenám a nikdo nám tu nebude svými zásahy zdražovat zboží. Nemluvě o komfortu při cestách do zahraničí. Tak jako hlupáci si stále měníme bezcenné papírky, které jsou zmítány různými singry nebo silným evropským, americkým a jiným trhem.
    Tomas
    •  
     14.01.2013 10:59

     No jo, ale taky zlikviduješ úspory obyvatelstva. Je to pouze optický klam - přepočítat na euro. Na druhé straně těch pár euro z účtu pak zmizí rychleji další inflací. Tyto změny pouze inflaci urychlují. To fakt nikam nevede.
     Jesse
   •  
    14.01.2013 10:34

    (Myšleno na Singera).
    Bob
    •  
     14.01.2013 11:14

     Jakou souvislost má € s inflací. Copak u nás kromě zásahu CNB není inflace ? K tomu se vždy připočte heště inflace eura a zásahy banky. Možná přechodem vznikne inflace (zaokrouhlení cen), ale jedná se o jednorázový zásah a pak máme silnou měnu se kterou už jen tak někdo nepohne.
     Tomas
     •  
      14.01.2013 11:19

      Euro není měna !! Euro je politický projekt. Každá měna má mít za sebou nějaký ekonomický "příběh", což euro nemá. A to je ten kámen úrazu. Je pouze otázka času, kdy celá EZ zkolabuje. Nechtěl bych být u toho, to si piš:-)
      Jesse
      • Jesse
       14.01.2013 11:44

       ty běž těm blbcům do Brusselu poradit. Jako obvykle a jak je ve zdejším kraji zvykem, jsi pravě ty pobral nejvíc rozumu a ve všem se vyznáš nejlíp.
       Marrty
       • Re: Jesse
        14.01.2013 13:05

        Euro není silná měna ??? Na nějákém příběhu vůbec nesejde, euro odráží sílu ekonomiky Evropy a myslím, že přes všechny trable je tak nějak trochu silnější než ekonomika naší země s korunou.
        Tomas
Aktuální komentáře
17.09.2021
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny
6:11Investiční tip Constellation Brands: Zpátky do restaurace  
16.09.2021
22:01Čtvrtek dopadl na Wall Street nerozhodně  
17:29Jediný sektor s historicky nízkou valuací a čekání na nákupní korekci
17:02Bloomberg: Rodina Petra Kellnera uvažuje o možnostech pro Home Credit
16:16Novinky z trhu START: Na říjnovém START Day se představí Fixed.zone a spustí úpis akcií
15:41Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí podle studie UniCredit Bank dále výrazně klesla
15:21Američané se v srpnu vrhli do obchodů, maloobchod s překvapivým růstem (komentář analytika)
14:01Drahé energie: Mezi vítězi a poraženými, a k tomu nová hrozba stagflace  
12:51ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:16Navýšení sazeb až o půl procentního bodu získává v ČNB větší podporu. Mora varuje před napjatým trhem práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university