Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medveděv připustil možnost zrušení monopolu pro Gazprom. Současné ceny ropy považuje za optimální

Medveděv připustil možnost zrušení monopolu pro Gazprom. Současné ceny ropy považuje za optimální

23.01.2013 14:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu připustil "potenciální možnost" zrušení exportního monopolu, který má státní plynárenský gigant Gazprom. Podmínkou je, aby při tomto manévru Rusko "nepřišlo o peníze," konstatoval předseda ruské vlády v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

"Kdybychom něco takového udělali, musela by to být operace maximálně pečlivá, museli bychom propočítat všechny následky," řekl Medveděv. "Potenciálně je možné cokoli, protože v Rusku nyní máme nezávislé dodavatele plynu. Nesmíme přitom ale přijít o peníze. Ty jsou na prvním místě, všechno ostatní jsou jen slova," zdůraznil premiér.

Ve svém projevu v Davosu se Medveděv mimo jiné vyjádřil o současných cenách ropy, které podle něj Rusko považuje za optimální. Moskva nemá zájem na příliš vysokých cenách, protože podvazují rozvoj nejen světového, ale i ruského hospodářství, řekl. Příliš nízké ceny naopak vedou podle něj k druhé krajnosti, kterou je nedostatek zdrojů pro zajištění stabilního hospodářského růstu. "Nynější cenová úroveň se zhruba blíží optimální úrovni jak pro prodejce, tak pro spotřebitele," řekl Medveděv. Severomořská ropa Brent se nyní na světových trzích prodává za zhruba 110 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI stojí méně než 100 dolarů za barel.

Premiér připustil, že jeho země je velmi závislá na příjmech z prodeje surovin, ale tato závislost se podle něj "silně zveličuje". Rusko není závislé jen na surovinách, a proto ho znepokojuje pokračující stagnace a bankovní krize v Evropě, dluhové problémy USA a strukturální rizika Číny. Moskva očekává, že tato témata se dostanou na program letošního jednání skupiny dvaceti největších ekonomik G20.

Hospodářský růst Ruska v roce 2012 dosahoval úrovně 3,5 procenta a inflace 6,6 procenta, uvedl premiér. Pětiprocentní nezaměstnanost je nejnižší z rozvinutých zemí. Zdrojem hospodářského růstu nebyla jen vnitřní spotřeba, ale i investice, které vzrostly o téměř osm procent. "Abychom dosáhli žádoucího ročního růstu ve výši pět procent, musí investice po několik let za sebou dosahovat desetiprocentního růstu," uvedl Medveděv. Právě proto má Rusko zájem na "mohutném přílivu zahraničních investic" a na partnerství s dalšími zeměmi.

Za strategický úkol ruské ekonomiky označil Medveděv pokrok v obchodování s akciemi státních podniků na ruské burze. Tento krok vláda považuje za významnější než hledání strategického investora, ačkoli podle premiéra musí vláda postupovat oběma směry. "Pokud jde o strategické investory, i to je možné. Aby ale akcie (státních podniků) skutečně prověřil trh, musejí projít procesem veřejné nabídky, to je daleko důležitější," řekl Medveděv.

Ruský premiér v projevu mimo jiné oznámil, že ruská vláda se rozhodla využívat důchodové rezervy pro financování investičních projektů. "Přijali jsme zásadní rozhodnutí využívat část nahromaděných důchodových rezerv k financování dlouhodobých návratných investičních projektů, zejména v oblasti infrastruktury," řekl Medveděv.

Vyhlídky světového hospodářství nejsou podle ruského premiéra příliš příznivé. "Nestabilita zůstává, naděje na zvládnutí krize bez odstranění finanční a regionální nerovnováhy se nenaplnily. Navzdory vynaloženému úsilí je pokrizová obnova křehká, recidiva krizových jevů a globální recese je pravděpodobná," varoval Medveděv.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba