Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medveděv připustil možnost zrušení monopolu pro Gazprom. Současné ceny ropy považuje za optimální

Medveděv připustil možnost zrušení monopolu pro Gazprom. Současné ceny ropy považuje za optimální

23.01.2013 14:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu připustil "potenciální možnost" zrušení exportního monopolu, který má státní plynárenský gigant Gazprom. Podmínkou je, aby při tomto manévru Rusko "nepřišlo o peníze," konstatoval předseda ruské vlády v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

"Kdybychom něco takového udělali, musela by to být operace maximálně pečlivá, museli bychom propočítat všechny následky," řekl Medveděv. "Potenciálně je možné cokoli, protože v Rusku nyní máme nezávislé dodavatele plynu. Nesmíme přitom ale přijít o peníze. Ty jsou na prvním místě, všechno ostatní jsou jen slova," zdůraznil premiér.

Ve svém projevu v Davosu se Medveděv mimo jiné vyjádřil o současných cenách ropy, které podle něj Rusko považuje za optimální. Moskva nemá zájem na příliš vysokých cenách, protože podvazují rozvoj nejen světového, ale i ruského hospodářství, řekl. Příliš nízké ceny naopak vedou podle něj k druhé krajnosti, kterou je nedostatek zdrojů pro zajištění stabilního hospodářského růstu. "Nynější cenová úroveň se zhruba blíží optimální úrovni jak pro prodejce, tak pro spotřebitele," řekl Medveděv. Severomořská ropa Brent se nyní na světových trzích prodává za zhruba 110 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI stojí méně než 100 dolarů za barel.

Premiér připustil, že jeho země je velmi závislá na příjmech z prodeje surovin, ale tato závislost se podle něj "silně zveličuje". Rusko není závislé jen na surovinách, a proto ho znepokojuje pokračující stagnace a bankovní krize v Evropě, dluhové problémy USA a strukturální rizika Číny. Moskva očekává, že tato témata se dostanou na program letošního jednání skupiny dvaceti největších ekonomik G20.

Hospodářský růst Ruska v roce 2012 dosahoval úrovně 3,5 procenta a inflace 6,6 procenta, uvedl premiér. Pětiprocentní nezaměstnanost je nejnižší z rozvinutých zemí. Zdrojem hospodářského růstu nebyla jen vnitřní spotřeba, ale i investice, které vzrostly o téměř osm procent. "Abychom dosáhli žádoucího ročního růstu ve výši pět procent, musí investice po několik let za sebou dosahovat desetiprocentního růstu," uvedl Medveděv. Právě proto má Rusko zájem na "mohutném přílivu zahraničních investic" a na partnerství s dalšími zeměmi.

Za strategický úkol ruské ekonomiky označil Medveděv pokrok v obchodování s akciemi státních podniků na ruské burze. Tento krok vláda považuje za významnější než hledání strategického investora, ačkoli podle premiéra musí vláda postupovat oběma směry. "Pokud jde o strategické investory, i to je možné. Aby ale akcie (státních podniků) skutečně prověřil trh, musejí projít procesem veřejné nabídky, to je daleko důležitější," řekl Medveděv.

Ruský premiér v projevu mimo jiné oznámil, že ruská vláda se rozhodla využívat důchodové rezervy pro financování investičních projektů. "Přijali jsme zásadní rozhodnutí využívat část nahromaděných důchodových rezerv k financování dlouhodobých návratných investičních projektů, zejména v oblasti infrastruktury," řekl Medveděv.

Vyhlídky světového hospodářství nejsou podle ruského premiéra příliš příznivé. "Nestabilita zůstává, naděje na zvládnutí krize bez odstranění finanční a regionální nerovnováhy se nenaplnily. Navzdory vynaloženému úsilí je pokrizová obnova křehká, recidiva krizových jevů a globální recese je pravděpodobná," varoval Medveděv.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data