Soukromý sektor největší evropské ekonomiky vstoupil do začátku roku s rok nevídanou vervou, která zlepšuje vyhlídky na růst. Index nákupních manažerů (PMI) ve službách v Německu vystřelil v lednu nejvýše za 19 měsíců a v průmyslu překonal 11 měsíců starý rekord. Aktivita za celý soukromý sektor potom dosáhla v Německu v lednu 12měsíčního vrcholu. Ukázala to dnešní data společnosti Markit Economics, a pomohla euru i německým dluhopisům k ziskům. Data za celou eurozónu ale stále poukazují na více než rok trvající pokles ekonomické aktivity.
Index nákupních manažerů v průmyslu v Německu za leden vzrostl z 46,0 bodu až na 48,8 bodu, zatímco trh očekával vzedmutí pouze na 46,8 bodu. Ve službách PMI za leden vzrostl z 52,0 bodu na 55,3 bodu, když konsensus agentury Bloomberg čekal stagnaci.
„Lednová data ukazují na nejsilnější růst výstupu německého soukromého sektoru za posledních 12 měsíců a podtrhují tak pokračující změnu ve vývoji aktivity na přelomu roku,“ komentuje dnešní data zpráva Markit Economics. „Silný celkový růst byl tlačen především nejrychlejším nárůstem aktivity v sektoru služeb od června 2011. K růstu se v lednu ale vrátila i průmyslová výroba, ačkoliv tempo expanze bylo mírnější,“ dodávají tvůrci průzkumu mezi vlivnými nákupními manažery.
Index PMI je ekonomy brán jako dobrý indikátor dalšího vývoje celkového ekonomického růstu v dané zemi. Silnou korelaci kompozitního indexu, který v Německu v lednu poskočil na 12měsíční maximum 53,6 bodu, s dynamikou hrubého domácího produktu země zachycuje následující obrázek.

Co v půl deváté naznačila data z Německa, potvrdil o půl hodiny později vývoj indexu nákupních manažerů (PMI) za první měsíc letošního za celou eurozónu. Ten kompozitní za leden vzrostl na z 47,2 bodu na 48,2 bodu, zatímco konsensus počítal pouze s mírným vzedmutím na 47,5 bodu. Stejnou měrou k výsledku pomohly oba dílčí indexy -za sektor služeb růstem z 47,8 bodu na 48,3 bodu předčil konsensus 48,0 bodu a v průmyslu byl také růst z 46,1 bodu na 47,5 bodu lepší než laťka konsensu nastavená analytiky na 46,6 bodu.
Aktivita v soukromém sektoru jako celku, stejně jako ve službách a průmyslu samostatně podle dat Markit Economics v lednu dosáhla 10měsíčního maxima. Víru v možný pozitivní obrat v recesí zmítané eurozóně dále podporuje i fakt, že kompozitní index PMI roste již třetím měsícem v řadě.
Narozdíl od Německa se ale v eurozóně ukazatelům aktivity v soukromém sektoru zatím nepodařilo překonat klíčovou hladinu 50 bodů, která odděluje expanzi od kontrakce. „Index PMI naznačuje, že nedávný pokles ekonomiky (eurozóny) dosáhl svého vrcholu již v říjnu, průzkumy ale nadále indikují klesající celkovou aktivity, což je realitou 16 z posledních 17 měsíců," píše tvůrce indexu.
"Ta čísla bychom neměli hodnotit příliš negativně. Na přelomu loňského a letošního roku se začala situace zlepšovat, a příznivější je tudíž i celková situace. Případný pokles pravděpodobně odezní v prvním pololetí," poznamenal hlavní ekonom organizace Markit Chris Williamson. Vývoj indexu podle něj naznačuje, že ekonomika eurozóny klesá čtvrtletním tempem 0,2 až 0,3 procenta. Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku klesal, čímž byla splněna definice hospodářské recese. Za čtvrté čtvrtletí se situace zřejmě ještě zhoršila a podle analytiků vykáže ekonomika pokles o 0,4 procenta. Dílčí zlepšení se čeká v tomto čtvrtletí, ovšem pouze v tom smyslu, že se zastaví pokles.
Průzkum PMI, který odráží poznatky zástupců asi 5000 firem z celé eurozóny, tak podporuje slova prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Ten už minulý týden řekl, že eurozóna těží z "pozitivní nákazy". Tím je myšleno, že když se situace zlepšuje v jedné zemi, začíná se tento příznivý vliv ukazovat i v zemích sousedních. Zpráva je to o to lepší, že udavatelem pozitivního trendu je Německo, které je důležitým obchodním partnerem České republiky. Dnešní průzkum ekonomické důvěry českých podniků a spotřebitelů přesto po prosincovém vzedmutí vykázal další pokles.
Jádro vs. periferie – vývoj indexu PMI v eurozóně

Z jednotlivých zemí stojí ještě za zmínku výsledek průzkumu ve Francii, kde se kompozitní index PMI překvapivě propadl až na 46měsícní dno. V sektoru službách v prvním měsíci roku klesl z 45,2 bodu na 43,6 bodu, ačkoliv trh očekával růst na 45,5 bodu. Zklamání ale přinesla i data za průmysl, když index poklesl z 44,6 bodu na 42,9 bodu, zatímco trh očekával růst na 44,9 bodu.
(Zdroj: Markit Economics, ČTK, Bloomberg)