Aktualizováno Leden přináší zhoršení důvěry v českou ekonomiku podle průzkumu ČSÚ. Celkový index ekonomické důvěry klesá na -4,2 z prosincových -3,9. Prosinec sice znamenal zvednutí indexu z tříletého dna, nová data však ukazují, že zlepšování nálady zřejmě tak rychlé nebude. Za zhoršením stojí spotřebitelé, jejichž důvěra se v lednu snížila. V podnikatelském sektoru dokázalo zlepšení důvěry ve službách kompenzovat pokles v průmyslu a obchodě. Ke zvýšení nálady nedává důvod situace v domácí ekonomice a náznaky zlepšování z eurozóny zatím nejsou tak silné, aby zapůsobily.
Důvěra v průmyslu se mírně snížila na -10,7 z -10,3 bodu. Průmyslové podniky sice hodnotí lépe současnou situaci, ale nízká poptávka doma i v zahraničí stále brání růstu produkce. Toto negativní hodnocení se v lednu nezměnilo. Průzkum ukazuje, že v příštích třech měsících čekají firmy horší situaci než tomu bylo v prosinci, výroba a zaměstnanost by měly zůstat stabilní. Mírně se zlepšilo hodnocení vyhlídek v horizontu šesti měsíců.
Ve stavebnictví zůstává důvěra stále velmi nízko, od prosince se nezměnila a index zůstává na -45,5 bodu. V obchodě došlo k poklesu indexu na 10 bodů, korigujícímu přechodné prosincové zlepšení na 12,3 bodu. Stojí za ním zhoršení očekávání v tří- i šestiměsíčním horizontu. Zlepšení naopak hlásí oblast služeb, která dokázala kompenzovat pokles indexů v ostatních sektorech a vytáhla index za podnikatelskou sféru nepatrně vzhůru. Růst v sektoru služeb vykázala očekávání poptávky v příštích třech měsících.
Index spotřebitelské důvěry se v lednu snížil na -27,8 z prosincových -26,0 bodů. Nálada spotřebitelů zůstává velmi nízko, což souvisí s obavami z nezaměstnanosti a růstu cen a malou důvěrou ve zlepšení. Spotřebitelé se obávají vývoje ekonomické situace v ročním výhledu více než v prosinci. Vyhlídky pro zvýšení poptávky tak stále zůstávají špatné.
