První tuzemský mobilní virtuální operátor BLESKmobil za tři měsíce získal více než 120.000 zákazníků. Před spuštěním jsou další obdobné firmy. Vyplývá to z informací ČTK z několika zdrojů.
BLESKmobil, který patří vydavatelství Ringier, nabízí od listopadu služby v síti (326,8 CZK, 0,40%). Ringier ani Telefónica ale výsledky operátora nekomentují. BLESKmobilu se povedlo rozhýbat tuzemský trh s cenou volání z předplacené karty 2,50 Kč za minutu, na kterou zareagovali novými nabídkami T-Mobile i (2,01 EUR, -0,20%).
Podle informací ČTK má již několik týdnů podepsanou smlouvu o virtuálním operátorovi T-Mobile s nejmenovanou firmou. Mohla by jí být GTS, která ale informaci odmítla komentovat. Těsně před podpisem by pak měla být smlouva obchodního řetězce (3,56 GBP, -0,38%) a . "Jednáme s několika firmami, ale průběh jednání nekomentujeme," řekl ČTK mluvčí operátora Hany Farghali.
"Ohledně probíhajících jednání samozřejmě nemůžeme sdělovat podrobnosti do doby, než budou jednání ukončena. Úspěch jednání obecně závisí na oboustranně přijatelných podmínkách; pro nás je také velmi důležitá připravenost partnera působit jako skutečně profesionální operátor," podotkla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
Jednání s potenciálními zájemci vede i . "S důvěryhodnými zájemci o provozování virtuálního operátora jsme vedli dlouhodobá jednání v minulosti a budeme je vést i nadále. Avšak jejich momentální průběh nebudeme komentovat," uvedla mluvčí Alžběta Houzarová.
Zájem nabízet mobilní služby v pronajaté síti již deklaroval například Air Telecom, který provozuje službu U:fon, nebo energetický distributor Centropol Group. Mezi dalšími zájemci údajně jsou vydavatelství Mafra, kabelová firma UPC, ČD Telematika nebo maloobchodní prodejce Kaufland. Spekuluje se také o České poště.
Vznik virtuálních operátorů uspíšila aktivita Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který chce pro mobilní firmy v rámci regulace mobilního trhu zavést povinnost zveřejnit velkoobchodní nabídku. Povinnost pustit do svých sítí nové hráče budou mít po chystané aukci také kupci kmitočtů pro sítě nové generace LTE.
Příchod virtuálních operátorů by mohl znamenat konec pro takzvané šedé operátory, tedy firmy, které poskytují mobilní služby operátorů za zvýhodněných podmínek uzavřeným skupinám koncových zákazníků. "Pokud budou na českém trhu působit virtuální operátoři, nebude žádný důvod pro vznik šedivých operátorů," podotkla Kemrová.