Nejvyšší růst za posledních 19 měsíců zaznamenává index výrazně zastupující burzovně neobchodované komodity, používaný jako předstihový indikátor průmyslové výroby a celé ekonomiky. Máme se tedy těšit na brzké oživení?
JoC-ECRI Index 18 základních materiálů za leden vykázal nejsilnější růst od června roku 2011. Index, sestavovaný od roku 1985 Geoffrey Moorem, zakladatelem Economic Cycle Research Institute, sleduje roční míru růstu svých komponent a je využíván jako předstihový indikátor pro průmyslovou produkci. Devět ze zastoupených 18 komodit, které jsou využívány v různých odvětvích průmyslu a ekonomiky, není burzovně obchodováno. Index sestává z bavlny, skotu, oceli, mědi, hliníku, zinku, olova, cínu, niklu, usní, gumy, loje, překližky, etylénu, dubového dřeva, ropy, benzenu a plynu. Devítka z 18 komponent indexu tedy není zatížena tržním sentimentem a je odrazem reálné poptávky průmyslu.
Za leden 2013 tento index vykazuje expanzi druhý měsíc v řadě. Průmyslové objednávky (rovněž předstihový ukazatel budoucího vývoje průmyslu) přitom v lednu rostly v Číně čtvrtým měsícem v řadě, stejně tak objednávky německého průmyslu na přelomu roku ukazují na oživení a to zejména u investičních statků. Ve Spojených státech objednávky tamního průmyslu ve stejném období rostou nejvíce za poslední dva roky.

„Komodity jsou odrazem udržitelného růstu ekonomiky i produkce. Opětovný růst tohoto indexu je dobrou zprávou pro světovou ekonomiku i průmysl ve Spojených státech,“ uvedl hlavní ekonom newyorské pobočky Bank of Tokyo-Mitsubshi UFJ Chris Rupkey.
Index dosáhl svých nejvíce negativních úrovní v prosinci roku 2008. Tehdy americký panel pro sledování cyklu ekonomiky oficiálně konstatoval recesi. (Goldman Sachs tehdy předpovídala, že evropská dluhová krize se rychle vyřeší a USA a Čína dál porostou. hovořila o globálním růstu při nízkých úrokových měrách. O týden později Fed srazil ekonomický výhled, čínský průmysl mířil dolů a německá podnikatelská důvěra padla na dvouleté minimum.) Následně se index postupně zotavoval a rekordních hodnot dosáhl v lednu roku 2010. Následně celoroční růst americké ekonomiky dosáhl 2,4% ročního tempa, nejsilnější expanze od roku 2006. Zhoupnutí dolů naopak index zaznamenal v polovině roku 2012, kdy či předpovídaly komoditní růst. Vývoj průmyslu a ekonomik za několik posledních čtvrtletí máme v paměti.
Dlouhodobý vývoj indexu JoC-ECRI:

„Vůči ekonomickému výhledu je třeba být opatrný. Přicházejí ale nové a nové známky, že se globální ekonomika začíná zlepšovat a ukazatele jako JoC-ECRI k nim patří. Jsou zatíženy menším šumem trhu, odrážejí reálnou poptávku,“ uvádí Jonathan Guyer z kolumbijské Longview Funds Management. V prosinci se index pohyboval na průměrných minus třech bodech, průměrem roku 2012 je -6,6. „Tradiční“ uznávaný komoditní benchmark S&P GSCI index proti tomu za loňský rok vykázal zápornou desetinu procenta.
Hodnota indexu k poslednímu lednu 2013 byla 13,47 bodu, nejvyšší od 16. července 2011. Včera dosahovala 11,13 bodu. Tak uvidíme.
(Zdroj: ECRI, Bank of Tokyo, Bloomberg, Longview, , Credit Suisse)