Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA kalkulují dopady automatických škrtů. Na kompromis mají politici týden

USA kalkulují dopady automatických škrtů. Na kompromis mají politici týden

22.02.2013 18:38
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Příští pátek to pravděpodobně začne. Automatické škrty v americkém federálním rozpočtu, které zpomalí růst největší světové ekonomiky. O tom, jak velký dopad budou mít a jestli lze úsporná opatření realizovat nějak efektivněji, probíhá stále intenzivnější debata mezi ekonomy a politiky ve Washingtonu.

Podle poslední prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) se deficit americké federální vlády ve fiskálním roce do letošního září poprvé od nástupu prezidenta Baracka Obamy podaří stlačit pod hranici bilionu dolarů. Předpokladem je však právě nástup automatických výdajových škrtů, označovaných jako sekvestrace, od března. Ekonomika kvůli nim podle CBO poroste jen o 1,4 procenta, oproti vzestupu o 2,2 procenta v loňském roce.

V tomto roce se mají původně plánované výdaje v rámci sekvestrace snížit o 85 miliard dolarů (část se projeví až později), což jsou necelá tři procenta celkových výdajů. Podle průměru odhadů vládních a soukromých institucí by měly z letošního růstu ukrojit zhruba půl procentního bodu. Obama považuje plánované škrty za "obrovské" a označil je za hrozbu pro ekonomiku a zaměstnanost. Vyzval proto zákonodárce, aby automatickým škrtům zamezili přijetím krátkodobého balíku drobného snížení výdajů a zvýšení daní. To ale republikáni, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů, odmítají a upozorňují na to, že automatické škrty byly prezidentovým nápadem.

Republikáni momentálně v průzkumech popularity zaostávají za Obamou a ústupek v otázce škrtů by vnímali jako kapitulaci, která jim u voličů na respektu nepřidá. Do debaty se včera vložil vlivný konzervativní časopis National Review, který vyzval k přijmutí sekvestrace tak, jak byla původně nastavena.

Její podoba se zrodila v zákoně o kontrole rozpočtového deficitu z roku 2011 (Budget Control Act), v jehož rámci výměnou za zvýšení dluhového stropu pro federální vládu Bílý dům přistoupil na škrty v rozsahu 2,4 bilionu dolarů rozprostřené do deseti let. Polovina z této částky, tj. její konkrétní zdroje, byla v zákoně definována přímo, na druhé se měla dohodnout zvláštní komise republikánů a demokratů. Ta ke kompromisu nedospěla, což aktivovalo klauzuli o sekvestraci, čili omezování výdajů ve všech rozpočtových kapitolách „hlava nehlava“.

Kalkulovat dopad dalšího kola utahování federálního opasku je kvůli nejistotě a neustálému balancování na hraně amerických veřejných financí velmi obtížné. Objevují se známky, že některé firmy, zejména ve zbrojním průmyslu, kvůli zamlženému výhledu odkládají nebo omezují plánované investice. Sekvestrace se má nejvíc dotknout ministerstva obrany, jehož výdaje v posledních letech výrazně nabobtnaly.

Spotřebitelské výdaje Američanů se loni jakžtakž držely, avšak kvůli nárůstu daní z příjmů, který začal platit od ledna, mohlo letos dojít k zhoršení situace. Dokládá to únorový email manažera maloobchodního řetězce Wal-Mart, který se dostal do redakce agentury Bloomberg: „Kde jsou všichni zákazníci? A kde jsou jejich peníze?“ Wal-Mart se na americkém HDP podílí zhruba ze 2 % a je největším zaměstnavatelem v zemi.

Řada ekonomů kritizuje nevybíravý způsob, kterým je ořezávání výdajů strukturováno. Kongres by prý mohl schodek snížit ve stejném rozsahu s mnohem menším dopadem na hospodářský růst. Vládní agentury by měly dostat víc volnosti při výběru kapitol a programů, které budou muset rušit nebo omezovat. 


 
„Nejzhoubnější na tom všem je styl, kterým se škrtá – všude a bez rozmyslu, včetně programů, o nichž všichni vědí, že jsou efektivní a přínosné,“ tvrdí Mark Zandi, hlavní ekonom Moody´s Analytics. Tupost sekvestrace prý činí propočet jejích dopadů téměř nemožnou.

(Zdroje: NYT, Bloomberg, CNBC, CBO)


Čtěte více:

Trhy ignorují největší hrozbu pro akcie
18.02.2013 18:19
Několik týdnů po překonání nebezpečí plošného zvyšování daní a automat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y