Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo našlapuje před břidlicovým plynem. Průmysl dusí drahá elektřina

Německo našlapuje před břidlicovým plynem. Průmysl dusí drahá elektřina

05.03.2013 18:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V Německu, největším energetickém trhu Evropy, se rozbíhá debata o frakování, kombinaci horizontálního vrtání a hydraulického štěpení, díky němuž je možné z břidlicových hornin získávat zemní plyn. Revoluční technika pomohla Spojeným státům k soběstačnosti v zásobování plynem a řadě průmyslových podniků výrazně snížila náklady na vstupy. Také německá průmyslová základna, tvořící páteř ekonomiky, by mohla z levného plynu výrazně profitovat.

Stejně jako v Česku se německá veřejnost vůči vrtům staví vysoce podezřívavě. Obává se, že těžební proces, během něhož se plyn z horninových formací uvolňuje s pomocí vysokotlakého vstřikování směsi vody, písku a chemikálií, by mohl poškodit zásoby podzemní vody.

Vláda v Berlíně minulý týden představila návrh, který by měl uspokojit zastánce frakování z řad průmyslu, energetiky a těžařů i vystrašené voliče. Změna stávající legislativy by měla zajistit zákaz vrtání poblíž vodních zdrojů, národních parků a chráněných oblastí. V ostatních částech země bude třeba vyžádat si schválení úřadů, které budou rozhodovat na základě studie dopadů na životní prostředí.

Diskuze o břidlicovém plynu se odehrává na pozadí velkých změn ve struktuře německé energetiky. Po havárii v japonské Fukušimě se kancléřka Angela Merkelová rozhodla urychlit odklon od jaderné energie a přesunout důraz na obnovitelné zdroje typu solárních či větrných elektráren. Kvůli okamžitému odstavení několika reaktorů a drahotě dováženého zemního plynu se ale největší energetiky začaly více spoléhat na vysoce znečišťující uhlí.

Navzdory snahám o redukci skleníkových plynů německé emise CO2 loni vzrostly o 2 %. Světová jaderná asociace (WNA) odhaduje, že pokud by Němci ponechali v provozu osm jaderných reaktorů vypnutých po fukušimské tragédii, emise CO2 by meziročně o 2-3 % klesly. Místo toho se v zemi loni spálilo o 5,1 % víc špinavého lignitu.

Zelená iniciativa ražená Berlínem má další vedlejší účinky. Dotace pro obnovitelné zdroje energie, zčásti financované spotřebiteli, mají za následek nárůst cen elektřiny pro domácnosti i průmysl. Podle Kolínského institutu pro ekonomický výzkum vzrostly největším podnikům náklady na elektřinu za posledních pět let o téměř 40 %. Tarif pro průmyslové odběratele je v Německu o 15 % vyšší než průměr evropské sedmadvacítky. „Dosáhli jsme prahu bolestivosti,“ tvrdí šéf Kolínského institutu Michael Hüther. Nejnovější data podle něj ukazují, že v energeticky náročných odvětvích už dochází k omezování investic.

Není jasné, jaký dopad by zvýšená dostupnost zemního plynu na německou elektroenergetiku měla. Levnější plyn by však mohl pomoci odvrátit hromadný návrat utilit k uhlí, jako se tomu děje nyní. Do roku 2020 bude odstaveno dalších šest jaderných elektráren a řada uhelných zdrojů bude muset být kvůli svému stáří také vypnuta. Levný zemní plyn by podle analytiků mohl pomoci překlenout mezidobí, během něhož budou navyšovány kapacity alternativních zdrojů.

Prozatím se situace pro plyn v Německu příliš dobře nevyvíjí. Stejně jako v Belgii se v zemi výroba z paroplynových zdrojů nevyplatí téměř rok. V Nizozemí, které je kvůli přítomnosti velkých přístavů s překladišti ještě víc na ráně levného amerického uhlí, jsou podle agentury Bloomberg paroplynové elektrárny v červených číslech přes dva roky. Návratnost německých paroplynových elektráren by se v dubnu měla pohybovat kolem záporných 17,67 euro za MWh. To je nejnižší úroveň od roku 2009, kdy agentura začala data shromažďovat.

Podle odhadů by Německo nemělo disponovat gigantickými nekonvenčními zásobami, které pomohly transformovat americkou energetiku. V břidlicích by se ale mohlo skrývat dost plynu, aby při současném tempu spotřeby vystačil na 50 let.
„Kompromisním řešením je povolení pilotních projektů na testovací vrty,“ tvrdí Miranda Schreursová, šéfka berlínského výzkumného ústavu Environmental Policy Research Center, najatého vládou na konzultace. Merkelová se prý snaží nechat frakování dveře otevřené a zároveň zajistit maximální bezpečnost.

Průmyslové podniky navrženou legislativu vítají, opoziční strana Zelených požaduje naprostý zákaz frakování po vzoru jiných zemí. V Bulharsku i Velké Británii byla dříve uvalená moratoria zrušena.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2023
17:31Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky, experty i Michalem Šnobrem 7. 6. od 15:00
17:16Evropské dluhopisy dnes zabraly, zatímco akcie zůstaly v červeném  
17:12Co trhy chtějí od Tesly a co od firem jako Ford, či GM?
17:09HN: Přerovskou Meoptu koupí nadnárodní investiční fond Carlyle Group
16:36AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. Výroční zpráva 2022
14:48El-Erian: Spory o dluhový limit poškozují Spojené státy, trhy se přenastavují na další růst sazeb
14:20Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta
12:47Evropu překvapivě opouští dobrá nálada, Amerika dnes slaví svátek  
12:43Týdenní výhled: Dohoda o dluhovém stropu míří do Kongresu, očekávané sazby Fedu se posouvají výš  
11:52Ziskovost výrobců automobilů se snižuje, zjistila analýza společnosti EY
10:49Reinhart: Pauza ve zvedání sazeb je nereálná myšlenka
9:22Rozbřesk: Co německá recese znamená pro Česko?
8:57Dohoda o navýšení dluhového stropu v USA vede trhy výše, v USA dnes svátek  
8:45Biden s republikány dosáhl finální dohody na zvýšení dluhového stropu USA
7:34Jsou Češi černí pasažéři ekonomického systému? Proč nám tak málo vadí dvouciferná inflace? Podcast MakroMixér s Mojmírem Hamplem
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data