Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo našlapuje před břidlicovým plynem. Průmysl dusí drahá elektřina

Německo našlapuje před břidlicovým plynem. Průmysl dusí drahá elektřina

05.03.2013 18:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V Německu, největším energetickém trhu Evropy, se rozbíhá debata o frakování, kombinaci horizontálního vrtání a hydraulického štěpení, díky němuž je možné z břidlicových hornin získávat zemní plyn. Revoluční technika pomohla Spojeným státům k soběstačnosti v zásobování plynem a řadě průmyslových podniků výrazně snížila náklady na vstupy. Také německá průmyslová základna, tvořící páteř ekonomiky, by mohla z levného plynu výrazně profitovat.

Stejně jako v Česku se německá veřejnost vůči vrtům staví vysoce podezřívavě. Obává se, že těžební proces, během něhož se plyn z horninových formací uvolňuje s pomocí vysokotlakého vstřikování směsi vody, písku a chemikálií, by mohl poškodit zásoby podzemní vody.

Vláda v Berlíně minulý týden představila návrh, který by měl uspokojit zastánce frakování z řad průmyslu, energetiky a těžařů i vystrašené voliče. Změna stávající legislativy by měla zajistit zákaz vrtání poblíž vodních zdrojů, národních parků a chráněných oblastí. V ostatních částech země bude třeba vyžádat si schválení úřadů, které budou rozhodovat na základě studie dopadů na životní prostředí.

Diskuze o břidlicovém plynu se odehrává na pozadí velkých změn ve struktuře německé energetiky. Po havárii v japonské Fukušimě se kancléřka Angela Merkelová rozhodla urychlit odklon od jaderné energie a přesunout důraz na obnovitelné zdroje typu solárních či větrných elektráren. Kvůli okamžitému odstavení několika reaktorů a drahotě dováženého zemního plynu se ale největší energetiky začaly více spoléhat na vysoce znečišťující uhlí.

Navzdory snahám o redukci skleníkových plynů německé emise CO2 loni vzrostly o 2 %. Světová jaderná asociace (WNA) odhaduje, že pokud by Němci ponechali v provozu osm jaderných reaktorů vypnutých po fukušimské tragédii, emise CO2 by meziročně o 2-3 % klesly. Místo toho se v zemi loni spálilo o 5,1 % víc špinavého lignitu.

Zelená iniciativa ražená Berlínem má další vedlejší účinky. Dotace pro obnovitelné zdroje energie, zčásti financované spotřebiteli, mají za následek nárůst cen elektřiny pro domácnosti i průmysl. Podle Kolínského institutu pro ekonomický výzkum vzrostly největším podnikům náklady na elektřinu za posledních pět let o téměř 40 %. Tarif pro průmyslové odběratele je v Německu o 15 % vyšší než průměr evropské sedmadvacítky. „Dosáhli jsme prahu bolestivosti,“ tvrdí šéf Kolínského institutu Michael Hüther. Nejnovější data podle něj ukazují, že v energeticky náročných odvětvích už dochází k omezování investic.

Není jasné, jaký dopad by zvýšená dostupnost zemního plynu na německou elektroenergetiku měla. Levnější plyn by však mohl pomoci odvrátit hromadný návrat utilit k uhlí, jako se tomu děje nyní. Do roku 2020 bude odstaveno dalších šest jaderných elektráren a řada uhelných zdrojů bude muset být kvůli svému stáří také vypnuta. Levný zemní plyn by podle analytiků mohl pomoci překlenout mezidobí, během něhož budou navyšovány kapacity alternativních zdrojů.

Prozatím se situace pro plyn v Německu příliš dobře nevyvíjí. Stejně jako v Belgii se v zemi výroba z paroplynových zdrojů nevyplatí téměř rok. V Nizozemí, které je kvůli přítomnosti velkých přístavů s překladišti ještě víc na ráně levného amerického uhlí, jsou podle agentury Bloomberg paroplynové elektrárny v červených číslech přes dva roky. Návratnost německých paroplynových elektráren by se v dubnu měla pohybovat kolem záporných 17,67 euro za MWh. To je nejnižší úroveň od roku 2009, kdy agentura začala data shromažďovat.

Podle odhadů by Německo nemělo disponovat gigantickými nekonvenčními zásobami, které pomohly transformovat americkou energetiku. V břidlicích by se ale mohlo skrývat dost plynu, aby při současném tempu spotřeby vystačil na 50 let.
„Kompromisním řešením je povolení pilotních projektů na testovací vrty,“ tvrdí Miranda Schreursová, šéfka berlínského výzkumného ústavu Environmental Policy Research Center, najatého vládou na konzultace. Merkelová se prý snaží nechat frakování dveře otevřené a zároveň zajistit maximální bezpečnost.

Průmyslové podniky navrženou legislativu vítají, opoziční strana Zelených požaduje naprostý zákaz frakování po vzoru jiných zemí. V Bulharsku i Velké Británii byla dříve uvalená moratoria zrušena.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m