Aktualizováno Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent. Podíl obnovitelné energie by měl ve stejném období stoupnout na 30 procent. Evropská komise to podle agentury Reuters tvrdí v dosud nezveřejněném návrhu cílů v oblasti klimatu a energetické politiky.
Nové cíle by měly navázat na dosavadní závazky EU k roku 2020. Emise skleníkových plynů by se měly do té doby snížit o pětinu oproti úrovni z roku 1990, což je stále pouze dolní hranice dříve stanoveného cíle 80-95 procent úrovní ze začátku 90. let. Podíl energie z obnovitelných zdrojů by měl naopak stoupnout na pětinu, stejně jako energetická účinnost. Tento závazek však není povinný a EU se ho velmi pravděpodobně nepodaří splnit.
Dokument, k němuž se dostala agentura Reuters, by měl být zveřejněn ještě v tomto měsíci. Připomínky k němu bude EK od zúčastněných stran přijímat do června. Mezi radikální odpůrce dalšího snižování emisí v Evropě patří například Polsko. Německo se sice k nové regulaci emisí zatím také staví spíše rezervovaně, ale rozhodné slovo ještě neřeklo.
Zveřejnění nových cílů budou zřejmě následovat další jednání. Ochránci životního prostředí chtějí, aby EU stanovila ambiciózní závazky ve všech třech oblastech, tedy ohledně emisí, energetické účinnosti i obnovitelné energie. Podle některých hlasů z průmyslového sektoru by ale stačil jen závazek na snížení emisí.
Energetický sektor má dlouhé investiční cykly a nové ukazatele v unijní energetické politice očekává s napětím. Česká republika je jednou ze zemí, která získala výjimku opravňující ji k bezplatné distribuci části emisních povolenek ještě v období 2013 až 2020. ČR rozdělí mezi lety 2013 až 2020 třetinu potřebných emisních povolenek „zdarma“. Pro energetickou skupinu (603,9 CZK, -2,44%) proto klesající ceny povolenek znamená také klesající konkurenční výhodu proti západním energetikám, které si musejí povolenky odpovídající jejich emisím nakupovat na trhu.
„Cena emisních povolenek je příliš nízká na to, aby stimulovala investice do technologií omezujících tyto zplodiny a dosavadní politiky nedokázaly podpořit výraznější rozvoj těchto velkokapacitních projektů,“ cituje z neveřejného návrhu zprávy Evropské komise agentura Bloomberg. Komise dále uvádí, že hodlá pomáhat rozvoji technologií omezujících emise CO2, aby bylo dosaženo cílů v oblasti ochrany klimatu a přitom fosilní paliva zůstala nedílnou součástí energetického mixu.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)