Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England: Vlna akvizic na dluh může spustit další finanční krizi

Bank of England: Vlna akvizic na dluh může spustit další finanční krizi

14.3.2013 17:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Masívní vlna akvizic financovaných dluhem v korporátním sektoru může počínaje rokem 2014 vnést do finančního sektoru silný otřes a zavléct jej do další finanční krize, varovala britská centrální banka Bank of England (BoE).

Podle centrální banky provázel dramatický nárůst akvizic a převzetí financovaných velkým nasazením dluhu ze strany private equity fondů období před nástupem finanční krize v roce 2008. Dluhové financování dle BoE činí společnosti více náchylné bankrotu. Financování těchto LBO (leverage buyout ownership) přitom ze zásadní části dochází do splatnosti v roce 2014, uvedla centrální banka.

„Je jisté, že zadlužení britského podnikového sektoru se významně zvýšilo vlnou akvizic ze strany private equity fondů a možné vyústění v nadměrné zadlužení může tyto společnosti přiblížit bankrotu a věřitelům těchto transakcí přinést masívní ztráty,“ uvedla Bank of England. „To představuje riziko pro finanční stabilitu, protože tyto společnosti budou v nadcházejících letech potřebovat refinancovat svůj dluh na trhu stiženém napjatými úvěrovými podmínkami,“ dodala BoE s tím, že jako další negativní efekt náklady na obsluhu dluhu v těchto společnostech vytlačují dlouhodobé investice.

„Průměrná splatnost britského LBO dluhu ve firemním sektoru je sedm let. Při vědomí, že vrchol emisí tohoto dluhu byl v roce 2007, očekáváme masívní vlnu potřeby splácet tento dluh počínaje rokem 2014,“ uvedla britská centrální banka. „Podle našich odhadů bude třeba v letech 2014 až 2015 splatit 32 miliard britských liber, v letech 2016 až 2018 pak dalších 41 miliard liber,“ uvedla BoE.

Bank of England uvedla, že zatím nemá statistický důkaz, že by mezi firmami ovládanými private equity fondy panovala vyšší míra bankrotů, ale naopak prý má podklady dokazující slabou výkonnost úvěrů pro firmy financované private equity společnostmi.

Podle souhrnné zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2008 bylo v úvodu roku 2007 (tedy před nástupem finanční krize) celosvětově zhruba 14 tisíc firem drženo skrze LBO. V roce 2000 to bylo pouze 5 tisíc firem, v roce 1990 jen dva tisíce.

Bank of England v roli regulátora založila Finanční výbor pro stabilitu (FPC), jehož rolí je vyhodnocovat potenciální rizika pro finanční stabilitu a využití dluhu při akvizicích z pohledu další „vitality“ takto financovaných firem. „Kompletní a podrobný přehled o úspěchu či selhání dluhově financovaných akvizic firem na prahu finanční krize 2008 ale nebudeme mít ještě řadu let,“ přiznává Bank of England.

Steven Miller, který má oblast dluhového financování transakcí na starosti ve Standard & Poor’s, připomíná za hranicemi Velké Británie případ Dell s odhadem celé transakce na 22 mld. USD s podílem Microsoft v rozsahu cca 1 až 3 mld. USD. Dle Millera jde o největší takovou transakci od roku 2008 a celkově roku 2013 z pohledu LBO předpovídá „více ovoce“ než v roce 2012.


(Zdroj: BoE, CNBC, S&P)


Čtěte více:

Dell se opět stane soukromou společností v největším odkupu od počátku finanční krize
5.2.2013 15:55
Třetí největší světový výrobce osobních počítačů Dell se transakcí v c...
Dell – první z IT obrů opouští burzu?
5.2.2013 18:12
Po několika týdnech spekulací bylo dnes zveřejněno dokončení největší ...
Přichází oživení na trhu M&A
6.3.2013 13:13
Hlavní důvody současného optimismu v oblasti fúzí a akvizic (M&A) může...
Británii chybí síla i v novém roce: průmysl nečekaně propadl kvůli produkci ropy a plynu
12.3.2013 10:54
Po potvrzení poklesu britské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data