Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází oživení na trhu M&A

Přichází oživení na trhu M&A

06.03.2013 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní důvody současného optimismu v oblasti fúzí a akvizic (M&A) můžeme shrnout následovně: Extrémní rizika v ekonomice a na trzích jsou od minulého léta na ústupu a soukromý sektor vykazuje i přes chaotický vývoj ve Washingtonu známky odolnosti. Dluh je levný, sazby se drží nízko a čeká se, že tomu tak bude ještě nějaký čas. Investoři se navíc snaží najít zdroje vyšších výnosů a je tak lehké najít financování pro transakce. Ziskové výnosy firem leží relativně k výnosům korporátních dluhopisů vysoko (zejména proto, že výnosy dluhopisů poslední dobou výrazně klesají). Na kupující straně transakcí figurují firmy s hromadou hotovosti, zdroje mají i private equity společnosti. Na akciových trzích přišlo oživení, ceny se však stále nedostaly na úrovně, které by byly považovány za přehnaně vysoké. To, jak slibně začal v oblasti M&A tento rok, by tedy nemělo být velkým překvapením.

Stratég CSFB Andrew Garthwaite k uvedeným faktům přidává ještě několik svých poznatků. Předně poukazuje na to, že z hlediska historického vývoje se aktivita v oblasti M&A v posledních měsících nachází stále nízko. Je to patrné i z následujícího grafu, který ukazuje, jak se v jednotlivých regionech vyvíjela hodnota transakcí v posledních 12 měsících a jaký byl desetiletý průměr (jde o podíl transakcí na celkové tržní kapitalizaci). Například v Evropě se za poslední rok aktivita M&A nalézala 63 % pod dlouhodobým průměrem.

ma1

Garthwaite také následujícím obrázkem ukazuje, že fúze a akvizice reagují na vývoj na akciovém trhu se zpožděním, které se pohybuje kolem jednoho roku (na změnu důvěry ve vedení společností reaguje dokonce se zpožděním 18 měsíců). V grafu je šedě vyznačen vývoj meziroční změny indexu S&P 500 a černě objem globálních M&A (za posledních 12 měsíců) v poměru k tržní kapitalizaci.

ma2

Stratég poukazuje i na fakt, že rozdíl mezi volným cash flow společností a výnosem spekulativních dluhopisů nebyl v historii nikdy tak silným faktorem podporujícím M&A, jako je tomu dnes. K tomu se přidává mimořádně nízké zadlužení (15 % pod normálem měřeno podílem dluhu k EBITDA), firmy v Evropě a v USA navíc drží rekordní zásobu hotovosti v rozvahách.

Změnám v oblasti M&A se věnuje i Barclays. Stratégové této společnosti tvrdí, že zlepšení přichází obvykle až po určitém období růstu cen aktiv a klesající volatility. Zlepšení tak nastalo i po roce 2009, trh však začal opět stagnovat v roce 2010. V roce následujícím přišel znovu pokles M&A aktivity s tím, jak se prohlubovaly obavy z globální recese a politická nejistota.

(Zdroj: Cardiff Garcia, FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y