Česká národní banka by měla k devizovým intervencím s cílem oslabit korunu přistoupit v případě, bude-li pozorovat deflační rizika, shrnul současný názor převažující v bankovní radě ČNB její guvernér Miroslav Singer. V rozhovoru pro Wall Street Journal řekl, že je centrální banka připravena v případě potřeby tímto nástrojem měnovou politiku dále uvolnit. Pro devizové intervence by podle svých slov hlasoval, pokud by usoudil, že ČNB již není schopna bez dalšího uvolňování dostát svému mandátu zajišťování cenové stability.
„Pokud by se nám nepodařilo udržet stabilní cenovou hladinu, spustila by se tím rizika, na která nejsme z hlediska nástrojů dostatečně připraveni, to je samozřejmě riziko naplnění deflačního scénáře,“ řekl Singer, který se v posledních týdnech vyjadřoval ve prospěch devizových intervencí ve druhé polovině letošního roku. ČNB je připravena „zastavit, snížit či omezit riziko výrazného podstřelování svého inflačního cíle“, protože takový stav by spustil procesy, s nimiž by bylo následně velmi složité se vypořádat, dodal Singer.
Česká ekonomika oslabuje již 1,5 roku v kuse v důsledku úsporné vládní politiky, slabé poptávky po českých vývozech a nepříznivého klimatu v Evropě, který brzdí spotřebu i investice. Centrální banka v listopadu snížila klíčovou úrokovou sazbu na „technickou nulu“ (0,05 %) a zvažuje prodej koruny na devizovém trhu s cílem českou měnu oslabit a zvýšit tak cenu dovážených produktů. V logice centrální banky by šlo o podporu spotřeby v neprospěch reálnou hodnotu ztrácejících úspor.
Míra inflace v únoru meziročně klesla z 1,9 na 1,7 procenta a spadá tak stále do cílového pásma 1 až 3 procent, je však pod 2procentním středovým cílem. Analytik Daniel Hewitt uvádí, že po očištění o ceny potravin a růst daní cenová hladina v únoru meziročně klesla o 0,4 procenta, což pokládá za pádný důvod pro další uvolnění měnové politiky. Podle Singera hovoří současné signály z ekonomiky „pravděpodobně pro scénář nižší inflace“ vzhledem k vývoji domácí poptávky, ačkoli „poslední signály poukazují na růst“.
Singer podle svých slov stále zvažuje nad postupem, který bude podporovat na příštím jednání bankovní rady, ve čtvrtek 28. března. Dodal přitom, že pokud by se ČNB rozhodla intervenovat, nezveřejnila by žádný konkrétní cíl měnového kurzu k euru. Cílem kroku by navíc nebylo pomoci vývozcům, pouze zajistit cenovou stabilitu, potvrdil úterní slova člena bankovní rady Kamila Janáčka.
Janáček a viceguvernér Mojmír Hampl tento týden v samostatných rozhovorech uvedli, že v současné době nevidí důvod ke spuštění devizových intervencí. K tomu je zapotřebí schválení čtyř členů z celkem sedmičlenné bankovní rady.
Koruna dnes obchodování zahájila mírně slabší na 25,73 CZK/EUR a v průběhu dopoledne oslabuje na letošní minimum, až nad 25,80 CZK/EUR.
(Zdroj: WSJ, Reuters)