Aktualizováno Česká národní banka (ČNB) bude možná muset letos ještě více uvolnit měnovou politiku, aby splnila svůj inflační cíl. Řekl to dnes člen bankovní rady Lubomír Lízal s odvoláním na nový výhled pro sazbu Pribor. Zopakoval přitom, že nejpravděpodobnějším nástrojem by byly devizové intervence, tedy proti koruně.
Lízal uvedl, že současná prognóza centrální banky se co do očekávaného vývoje tržních úrokových sazeb příliš neliší od té předchozí. „Je to vidět v trajektorii úrokových sazeb, která je maličko výše než ta předchozí. Nicméně pořád se ta trajektorie pohybuje v pásmu, kde může být potřeba dále uvolnit měnové podmínky. Ta situace je kvalitativně pořád stejná," uvedl.
Kurz koruny podle Lízala sehraje jeden z faktorů při rozhodování ČNB, zda měnovou politiku dále uvolnit. Pokud by se tak rozhodla, nabízí se devizové intervence, řekl člen bankovní rady ČNB. Takový postup očekávají stratégové , podle nichž zůstává „prodej koruny nejpravděpodobnějším nástrojem ČNB v krátkodobém horizontu“.
V říjnu loňského roku Lízal prohlásil, že nevidí problém ve snížení sazeb na nulu, a to jak z technického tak z psychologického hlediska, poté by až mělo přijít užití nástroje k oslabení koruny v podobě devizových intervencí.
Představitelé ČNB na přelomu roku opakovaně naznačovali, že by si ekonomická situace mohla vyžádat další uvolnění měnové politiky, když se domácí hospodářství nachází v nejdelší fázi poklesu za 15 let. Vystoupení guvernéra ČNB Miroslava Singra na tiskové konferenci po únorovém měnovém zasedání však zchladilo očekávání, že centrální banka skutečně vstoupí na devizový trh s intervencemi na oslabení koruny.
6. února ponechala bankovní rada ČNB jednomyslně základní úrokovou sazbu 2T repo na úrovni 0,05 procenta, čímž naplnila očekávání analytiků. Guvernér Singer na následné tiskové konferenci uvedl, že vývoj na koruně již část chtěného měnového uvolnění odvedl a došlo ke změkčení měnových podmínek. „Potřeba dalšího měnového uvolnění se jeví méně bezprostřední,“ řekl poté, co v polovině ledna připomínal pravděpodobné oslabení koruny prostřednictvím směnného kurzu. Uvedl tehdy, že pokud by ČNB sáhla k devizovým intervencím, nestanovila by si předem žádný konkrétní kurz.
Inflační cíl ČNB je stanoven ve výši dvou procent. Meziroční míra inflace v lednu klesla na 1,9 procenta z prosincových 2,4 procenta. Guvernér ČNB Miroslav Singer v únoru vyjádřil obavy z nepříjemného poklesu tempa růstu cenové hladiny pod měnově-politický cíl. Zároveň konstatoval, že česká ekonomika je zhruba rok a půl v recesi. ČNB ve své nejnovější prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok na pokles HDP o 0,3 procenta z dřívějšího 0,2procentního růstu. V roce 2014 očekává růstu o 2,1 procenta.
ČNB v nové prognóze uvedla, že celková inflace se bude i přes významné dopady daňových změn pohybovat poblíž 2procentního inflačního cíle, po odeznění vlivu zvýšení sazeb DPH o procentní bod se na počátku roku 2014 mírně sníží pod cíl.
Česká koruna vůči euru po Lízalových slovech slábne z ranních 25,52 CZK/EUR na 25,56 CZK/EUR a vůči dolaru zůstává poblíž dopoledním úrovním u 19,53 CZK/USD.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters)