Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzská spojka

Francouzská spojka

03.04.2013 18:21

Kypr bude ještě dlouho předmětem všemožných úvah, Německo je velkou neznámou (podaří se mu odtrhnout od eurozóny?), ale eurochleba se letos bude lámat možná v jiné zemi. Pokud nyní (i podle nadpisu) netipujete na dva populární kandidáty – Itálii a Španělsko, ale na Francii, tipujete správně.

O Francii jsem se doposud jen několikrát zmínil v tom smyslu, že pokud se změní ze země zachraňující na zachraňovanou, celá hra v eurozóně se od základů mění. První grafy ukazují vývoj desetiletých vládních dluhopisů v Německu, Itálii a Francii. První tedy ukazuje typický mustr chování u země zachraňující, druhý u zachraňované. Tj., u první dochází se zhoršující se situací v eurozóně k poklesu výnosů (růstu poptávky a cen těchto dluhopisů), u druhé je tomu naopak. Mimochodem vidíme, že současný nejasný vývoj v Itálii ani zdaleka nezvedá výnosy s takovou silou, jako tomu bylo dříve. Pohled na Francii pak ukazuje, že její dluhopisy se poměrně pevně drží mustru německého – tedy ekonomiky zachraňující. Jinak řečeno, trhy velké obavy z toho, že by došlo k zmíněnému překlopení, nemají. 

001
 
Další graf ukazuje historický vývoj a projekce růstu HDP v Německu, eurozóně, Francii, Itálii a Španělsku. Francie zde působí jako jakási spojka, nebo kompromis mezi sužovaným jihem a z krize znatelně oživlým Německem. V tabulkách pod grafem pak jsou projekce růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti, veřejných rozpočtů, veřejného dluhu a běžného účtu. Oživení příštího roku by mělo být samozřejmě zdaleka nejsilnější v Německu, Francie je na podobné úrovni jako Itálie, Španělsko by mělo trpět dál. Inflace se jen v Německu dostane na úroveň 2 %, nezaměstnanost tam zůstane nízko, zatímco ve Francii a Itálii se bude držet nad 10 %, o španělských neuvěřitelných 25 % nemluvě. Co se týče rozpočtů, německému vyrovnanému rozpočtu 2014 se nejvíce blíží Itálie, Francie jde spíše Španělským směrem. Její veřejný dluh je k HDP o něco níže než ve Španělsku (a samozřejmě znatelně níže než u italského rekordmana). Francie ale jako jediná ze zde popisovaných zemí dosahuje deficitu běžného účtu, což zapadá do jejího nevábného strukturálního, či nabídkového obrázku – viz níže. I tabulky tedy ukazují, že dojem z Francie je rozporuplný, tu blíže k jádru, tu k periferii. 

 
002
 

Vývoj v eurozóně zas a znovu ukazuje, jak velkou moc má sebenaplňující se proroctví. Poté, co do směru jeho otáčení hrábla ECB, se situace výrazně uklidnila a není pochyb o tom, že stejný mechanismus by platil i u Francie. Pochyby o tom, zda fundamentálně zůstane spojkou s německými rysy a nestane se spíše další periferní zemí, to ale nerozptýlí. První z následujících grafů totiž ukazuje, že jednotkové náklady práce jsou v Itálii a Francii znatelně na Německem, exceluje Španělsko, které se nad Německo nikdy nedostalo a jeho ULC dokonce začaly klesat (cena je ale vysoká – viz nezaměstnanost). Druhý graf ukazuje, že zisky firem jsou v poměru k HDP ve Francii mimořádně nízko, opakem je opět Španělsko. Podobný je obrázek u produktivity, kde se Francie v negativním trendu drží Itálie a ne zlepšující ho se Španělska. Jen poslední graf řadí všechny tři země do jedné skupiny – u všech je patrný prudký pokles investic: 

 
003
 
Tato série grafů ukazuje spíše to, že jestli je někde naděje na strukturální zlepšení, je to ve Španělsku. Tedy v zemi, která na základě čísel v uvedených tabulkách vypadá nyní asi nejhůře. Francie je na tom strukturálně naopak poměrně zle. Kdo navíc trávil chvíli času v této zemi (stačí týden, dva), rychle pochopil, co je jejím neoblíbenějším sportem. Není to fotbal, jeu de boules, ani nic podobného. Jsou to stávky. Jaká asi bude v takové zemi schopnost provést rychle nutné strukturální změny?

Je možné, že zatímco bude Španělsko vstávat z prachu, Francie do něj bude upadat. Na blížící se poptávkové problémy pak poukazuje to, že tato země se teprve začíná nořit do spirály „utlumená ekonomika – utahování – ještě utlumenější ekonomika – ještě větší utahování ...“. Čísla týkající se rozpočtu a růstu uvedená v tabulkách tak mohou být příliš optimistická.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data