Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzská spojka

Francouzská spojka

3.4.2013 18:21

Kypr bude ještě dlouho předmětem všemožných úvah, Německo je velkou neznámou (podaří se mu odtrhnout od eurozóny?), ale eurochleba se letos bude lámat možná v jiné zemi. Pokud nyní (i podle nadpisu) netipujete na dva populární kandidáty – Itálii a Španělsko, ale na Francii, tipujete správně.

O Francii jsem se doposud jen několikrát zmínil v tom smyslu, že pokud se změní ze země zachraňující na zachraňovanou, celá hra v eurozóně se od základů mění. První grafy ukazují vývoj desetiletých vládních dluhopisů v Německu, Itálii a Francii. První tedy ukazuje typický mustr chování u země zachraňující, druhý u zachraňované. Tj., u první dochází se zhoršující se situací v eurozóně k poklesu výnosů (růstu poptávky a cen těchto dluhopisů), u druhé je tomu naopak. Mimochodem vidíme, že současný nejasný vývoj v Itálii ani zdaleka nezvedá výnosy s takovou silou, jako tomu bylo dříve. Pohled na Francii pak ukazuje, že její dluhopisy se poměrně pevně drží mustru německého – tedy ekonomiky zachraňující. Jinak řečeno, trhy velké obavy z toho, že by došlo k zmíněnému překlopení, nemají. 

001
 
Další graf ukazuje historický vývoj a projekce růstu HDP v Německu, eurozóně, Francii, Itálii a Španělsku. Francie zde působí jako jakási spojka, nebo kompromis mezi sužovaným jihem a z krize znatelně oživlým Německem. V tabulkách pod grafem pak jsou projekce růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti, veřejných rozpočtů, veřejného dluhu a běžného účtu. Oživení příštího roku by mělo být samozřejmě zdaleka nejsilnější v Německu, Francie je na podobné úrovni jako Itálie, Španělsko by mělo trpět dál. Inflace se jen v Německu dostane na úroveň 2 %, nezaměstnanost tam zůstane nízko, zatímco ve Francii a Itálii se bude držet nad 10 %, o španělských neuvěřitelných 25 % nemluvě. Co se týče rozpočtů, německému vyrovnanému rozpočtu 2014 se nejvíce blíží Itálie, Francie jde spíše Španělským směrem. Její veřejný dluh je k HDP o něco níže než ve Španělsku (a samozřejmě znatelně níže než u italského rekordmana). Francie ale jako jediná ze zde popisovaných zemí dosahuje deficitu běžného účtu, což zapadá do jejího nevábného strukturálního, či nabídkového obrázku – viz níže. I tabulky tedy ukazují, že dojem z Francie je rozporuplný, tu blíže k jádru, tu k periferii. 

 
002
 

Vývoj v eurozóně zas a znovu ukazuje, jak velkou moc má sebenaplňující se proroctví. Poté, co do směru jeho otáčení hrábla ECB, se situace výrazně uklidnila a není pochyb o tom, že stejný mechanismus by platil i u Francie. Pochyby o tom, zda fundamentálně zůstane spojkou s německými rysy a nestane se spíše další periferní zemí, to ale nerozptýlí. První z následujících grafů totiž ukazuje, že jednotkové náklady práce jsou v Itálii a Francii znatelně na Německem, exceluje Španělsko, které se nad Německo nikdy nedostalo a jeho ULC dokonce začaly klesat (cena je ale vysoká – viz nezaměstnanost). Druhý graf ukazuje, že zisky firem jsou v poměru k HDP ve Francii mimořádně nízko, opakem je opět Španělsko. Podobný je obrázek u produktivity, kde se Francie v negativním trendu drží Itálie a ne zlepšující ho se Španělska. Jen poslední graf řadí všechny tři země do jedné skupiny – u všech je patrný prudký pokles investic: 

 
003
 
Tato série grafů ukazuje spíše to, že jestli je někde naděje na strukturální zlepšení, je to ve Španělsku. Tedy v zemi, která na základě čísel v uvedených tabulkách vypadá nyní asi nejhůře. Francie je na tom strukturálně naopak poměrně zle. Kdo navíc trávil chvíli času v této zemi (stačí týden, dva), rychle pochopil, co je jejím neoblíbenějším sportem. Není to fotbal, jeu de boules, ani nic podobného. Jsou to stávky. Jaká asi bude v takové zemi schopnost provést rychle nutné strukturální změny?

Je možné, že zatímco bude Španělsko vstávat z prachu, Francie do něj bude upadat. Na blížící se poptávkové problémy pak poukazuje to, že tato země se teprve začíná nořit do spirály „utlumená ekonomika – utahování – ještě utlumenější ekonomika – ještě větší utahování ...“. Čísla týkající se rozpočtu a růstu uvedená v tabulkách tak mohou být příliš optimistická.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)